26 квітня 2021, 12:11

Як перевіряється інформація про ПЕП?

(Politically exposed persons)

Владислав Фісун
Владислав Фісун «Glagos» молодший юрист

Згідно Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі — Закон), інформацію про Politically exposed persons повинні подавати сам діяч, члени його сім'ї або пов'язані особи, а суб'єкт фінансового моніторингу має її перевірити та підтвердити. А також самостійно аналізувати інформацію про клієнта у разі, якщо останнім не зазначено про свій статус ПЕП. Такі відомості можуть отримуватися з будь-яких національних чи міжнародних джерел. Для прикладу, в Україні діє відкритий реєстр національних публічних діячів України (pep.org.ua), де в режимі реального часу відбувається оновлення даних, пов'язаних з публічними діячами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Встановили статус ПЕП. Що далі?

Надалі проводиться належна перевірка, визначена як заходи, що включають:

• ідентифікацію та верифікацію клієнта;

• встановлення кінцевого бенефіціарного власника клієнта;

• встановлення (розуміння) мети та характеру майбутніх ділових відносин чи проведення фінансової операції;

• проведення на постій ній основі моніторингу ділових відносин та фінансових операцій клієнта, що здійснюються у процесі таких відносин, щодо відповідності наявній у суб'єкта первинного фінансового моніторингу інформації про клієнта, його діяльність та ризик;

• забезпечення актуальності отриманих та існуючих документів, даних та інформації про клієнта.

Додатково у разі проведення операцій з ПЕП, членами його сім'ї та пов'язаними особами суб'єкт фінансового моніторингу повинен:

1) мати належну систему управління ризиками з метою виявлення факту належності клієнта або його кінцевого бенефіціарного власника до категорії ПЕП;

2) одержувати дозвіл керівника суб'єкта первинного фінансового моніторингу для встановлення (продовження) ділових відносин, проведення (без встановлення ділових відносин) фінансових операцій на суму, що дорівнює чи перевищує порогову (незалежно від того, проводиться операція одноразово чи як кілька фінансових операцій, що можуть бути пов'язані між собою);

3) вживати достатніх заходів з метою встановлення джерела статків (багатства) та коштів, з якими пов'язані ділові відносини чи операції з такими особами;

4) здійснювати на постій ній основі поглиблений моніторинг ділових відносин.

У разі, якщо політично значуща особа перестала виконувати визнач ні публічні функції, суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний продовжувати не менш ніж протягом 12 місяців враховувати її триваючі ризики та вживати заходів, визначених п. 2–4, поки не переконається, що такі ризики відсутні. При цьому слід враховувати ризики, що залишаються властивими політично значущій особі, зокрема:

• рівень впливу, що особа може ще мати;

• обсяг повноважень, якими вона була наділена;

• зв'язок між минулими та чинними повноваженнями тощо.

Як бачимо, положення Закону встановлюють значний перелік обставин, що мають аналізуватися, а це означає, що суб'єкти фінансово моніторингу мають керуватися саме ризик-орієнтовним, а не формальним підходом до операцій з ПЕП. До того ж, слід брати до уваги зміни законодавчих вимог. Наприклад, норми про обов'язкове встановлення високого ризику ділових відносин з національними публічними діячами було скасовано.

Таким чином, слід ретельно аналізувати інформацію щодо ПЕП під час здійснення операцій та не застосовувати найбільш ускладнену процедуру фінансового моніторингу у разі, якщо існуюча інформація свідчить про відсутність ризиків.

Повну версію статті читайте за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати