01 липня 2021, 8:31

ВООЗ пропонує принципи управління ШІ в медицині

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


ВООЗ опублікувала перший глобальний звіт про штучний інтелект (ШІ) в охороні здоров’я і шість керівних принципів його розробки та застосування. Зростаюче використання ШІ для охорони здоров’я ставить перед урядами, постачальниками медичних послуг і спільнотами нові можливості та проблеми.

Згідно з новим, опублікованим 28 червня 2021 р., керівництвом ВООЗ, штучний інтелект (ШІ) відкриває великі перспективи для поліпшення медичного обслуговування та медицини в усьому світі, але тільки в тому випадку, якщо етика та права людини будуть в центрі уваги при його розробці, впровадженні та використанні.

Звіт «Етика і керування штучним інтелектом в інтересах здоров’я» (Ethics and governance of artificial intelligence for health) є результатом дворічних консультацій, проведених групою міжнародних експертів, призначених ВООЗ.

«Як і всі нові технології, штучний інтелект має величезний потенціал для поліпшення здоров’я мільйонів людей у всьому світі, але, як і всі технології, ним можна зловживати і заподіювати шкоду», – сказав д-р Тедрос Адханом Гебреїсус, Генеральний директор ВООЗ. «Цей важливий новий звіт є цінним керівництво для країн про те, як максимально використати переваги штучного інтелекту, зводячи до мінімуму його ризики і уникаючи його пасток».

Штучний інтелект може бути використаний, і в деяких багатих країнах уже використовується, для підвищення швидкості та точності діагностики та обстеження на захворювання; для надання клінічної допомоги; посилення дослідження в галузі охорони здоров’я та розробки ліків, а також підтримання різноманітних заходів з охорони здоров’я, таких як нагляд за хворобами, реагування на спалахи захворювання та управління системами охорони здоров’я. 

ШІ також може дати пацієнтам можливість краще контролювати своє здоров’я і краще розуміти свої мінливі потреби. Це також могло б дозволити країнам з обмеженими ресурсами і сільським громадам, де пацієнти часто мають обмежений доступ до медичних працівників, усунути прогалини в доступі до послуг охорони здоров’я.

Однак новий звіт ВООЗ застерігає від переоцінки переваг ШІ для здоров’я, особливо коли це відбувається за рахунок основних інвестицій і стратегій, необхідних для досягнення загального охоплення послугами охорони здоров’я.

Він також вказує на можливі проблеми і ризики, включаючи неетичний збір і використання даних про здоров’я; упередження, закодовані в алгоритмах, і ризики ШІ для безпеки пацієнтів, кібербезпеки і навколишнього середовища.

Наприклад, хоча інвестиції приватного та державного секторів в розробку і впровадження ШІ мають вирішальне значення, нерегульоване використання ШІ може підпорядкувати права та інтереси пацієнтів і спільнот впливовим комерційним інтересам технологічних компаній або інтересам урядів у сфері спостереження і соціального контролю.

У звіті також наголошується, що системи, навчені насамперед на даних, зібраних від людей з країн з високим рівнем доходу, можуть не працювати добре для людей з низьким і середнім рівнем доходу.

Тому системи ШІ повинні бути ретельно спроектовані з урахуванням різноманітності соціально-економічних умов і умов охорони здоров’я. Вони повинні супроводжуватися навчанням цифровим навичкам, залученням спільноти і підвищенням обізнаності, особливо для мільйонів медичних працівників, яким потрібна цифрова грамотність або перепідготовка, якщо їхні ролі і функції автоматизовані, і які повинні боротися з машинами, які можуть оскаржити це рішення.

Зрештою, керуючись існуючими законами і зобов’язаннями в області прав людини, а також новими законами і політиками, що закріплюють етичні принципи, уряди, постачальники та розробники повинні працювати разом для вирішення проблем етики та прав людини на кожному етапі проєктування, розробки та впровадження технології ШІ.

Шість принципів, які гарантують, що ШІ працює в інтересах суспільства в усіх країнах

Щоб обмежити ризики і максимізувати можливості, властиві використанню ШІ для здоров’я, ВООЗ пропонує такі принципи в якості основи для регулювання і управління ШІ:

Захист автономії людини: у контексті охорони здоров’я це означає, що люди повинні, як і раніше, контролювати системи охорони здоров’я і медичні рішення; недоторканність приватного життя і конфіденційність повинні бути захищені, і пацієнти повинні давати дійсну інформовану згоду через відповідні правові рамки для захисту даних.

Сприяння благополуччю і безпеці людей та громадським інтересам. Розробники технологій ШІ повинні задовольняти нормативні вимоги з безпеки, точності та ефективності для чітко визначених варіантів використання або свідчень. Повинні бути доступні заходи контролю якості на практиці і підвищення якості використання ШІ.

Забезпечення прозорості, ясності та зрозумілості. Прозорість вимагає, щоб достатня інформація була опублікована або задокументована до розробки або розгортання технології ШІ. Така інформація повинна бути легкодоступною і сприяти конструктивним консультаціям з громадськістю та обговоренню того, як розроблена технологія і як її слід або не слід використовувати.

Підвищення відповідальності та підзвітності. Хоча технології ШІ виконують певні завдання, зацікавлені сторони несуть відповідальність за їхнє використання у відповідних умовах і належним чином навченими людьми. Повинні бути доступні ефективні механізми для опитування та відшкодування для окремих осіб і груп, на яких несприятливо впливають рішення, засновані на алгоритмах.

Забезпечення інклюзивності та справедливості. Інклюзивність вимагає, щоб ШІ для здоров’я був розроблений таким чином, щоб заохочувати максимально широке справедливе використання і доступ, незалежно від віку, статі, доходу, раси, етнічної приналежності, сексуальної орієнтації, здібностей або інших характеристик, що захищаються кодексами прав людини.

Просування ШІ, який буде гнучким і стійким. Дизайнери, розробники і користувачі повинні постійно і прозоро оцінювати додатки ШІ під час їх фактичного використання, щоб визначати, чи адекватно і належним чином реагує ШІ на очікування і вимоги. Системи ШІ також повинні бути розроблені таким чином, щоб мінімізувати їхні екологічні наслідки і підвищити енергоефективність. Урядам і компаніям слід боротися з очікуваними збоями на робочому місці, включаючи навчання медичних працівників, щоб вони могли адаптуватися до використання систем ШІ, і потенційні втрати робочих місць через використання автоматизованих систем.

Ці принципи визначатимуть майбутню роботу ВООЗ з підтримки зусиль щодо забезпечення використання всього потенціалу ШІ для охорони здоров’я і охорони громадського здоров’я на благо всіх.

Джерело

WHO issues first global report on Artificial Intelligence (AI) in health and six guiding principles for its design and use. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати