06 липня 2023, 11:10

Верховний Суд і поліграф: частина суддів хоче скликати Пленум

Президент України Володимир Зеленський своїм указом від 30 червня 2023 року № 359/2023 ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23 червня 2023 року «Про прискорення судової реформи та подолання проявів корупції у системі правосуддя», яким РНБО звертається до суб’єктів права законодавчої ініціативи щодо необхідності розгляду змін до законодавства.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: «Прискорення судової реформи та суд про захист прав інвесторів: рішення РНБО».

Зокрема, РНБО вирішила звернутися до суб'єктів права законодавчої ініціативи щодо необхідності розгляду питання внесення змін до законів України «Про судоустрій і статус суддів» та «Про Вищу раду правосуддя» щодо:

  • проведення Вищою радою правосуддя перевірки всіх суддів Верховного Суду на предмет можливого вчинення ними дисциплінарних проступків або грубого чи систематичного нехтування обов'язками судді, підтвердження законності джерел походження майна;
  • удосконалення порядку обрання суддів ВС до Великої Палати Верховного Суду та запровадження механізму їх відкликання зборами суддів відповідних касаційних судів;
  • проведення за рішенням ВРП перевірки на предмет можливого вчинення дисциплінарних проступків, грубого чи систематичного нехтування обов'язками судді, підтвердження законності джерел походження майна всіх суддів відповідного суду в разі повідомлення одному із суддів цього суду про підозру в отриманні неправомірної вигоди, що підриває суспільну довіру до цього суду та авторитет правосуддя;
  • перегляду та корегування процедури притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, передбачивши чітке визначення кожної з підстав дисциплінарної відповідальності судді та кореспондуючого виду дисциплінарного стягнення, а також умов та строків його погашення, із застосуванням при цьому кращих світових практик;
  • проведення ефективного і прозорого кваліфікаційного оцінювання суддів за кращими світовими стандартами та методиками як одного з пріоритетних завдань ВККСУ;
  • можливості запровадження періодичного психофізіологічного опитування суддів із застосуванням поліграфа;
  • запровадження психофізіологічного опитування із застосуванням поліграфа як умови при доборі кандидатів на посаду судді місцевого суду, конкурсу на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, вищих спеціалізованих судів та ВС із метою вироблення оптимальної та ефективної процедури перевірки відповідності кандидатів у судді критеріям доброчесності, професійної етики або існування інших обставин, які можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади у зв’язку з призначенням такого кандидата на посаду судді;
  • ухвалити справедливі та прозорі правила і процедури розгляду етичних порушень членами ВРП.

Своєю чергою у Верховному Суді заявили, що підтримують необхідність упровадження кроків, які «сприятимуть відновленню довіри до системи правосуддя та прискоренню євроінтеграції України».

«Верховний Суд усвідомлює вагомість причин, якими викликане таке рішення РНБО і глави держави, та поділяє необхідність вжиття рішучих кроків для викорінення корупції з усіх гілок та рівнів державної влади. Ми підтримуємо впровадження невідкладних заходів, які сприятимуть відновленню рівня довіри до системи правосуддя й інших державних інститутів та прискоренню європейської і євроатлантичної інтеграції України», - йдеться в заяві.

Крім цього, було зазначено, що судді ВС висловлюють готовність до реалізації ініціатив, спрямованих на відновлення довіри. Однак судді зауважили, що такі ініціативи мають здійснюватися в умовах дотримання принципу незалежності суддів і не мають дестабілізувати роботу ВС.

Однак деякі судді ВС висвітлили у соцмережах свою окрему думку щодо цього питання. Так, суддя ВС Іван Міщенко написав на своїй сторінці у Facebook, що голова Верховного Суду Станіслав Кравченко не прокомунікував питання з суддями.

«Правильно, що голова Верховного Суду комунікує від імені інституції, яку йому довірили. Неправильно, що не комунікує з суддями Верховного Суду, для яких ця заява стала несподіванкою та які тепер поставлені перед фактом. Ми переконані, що будь-які заяви від імені суддів ВС мають ухвалюватися на Пленумі, особливо якщо йдеться про незалежність судової влади», написав він.

Міщенко фб

За його словами, право є «мистецтвом добра і справедливості, а не поліграфів і тиску».

Також Іван Міщенко зазначив, що суддями була підготовлена заява на імʼя голови ВС із проханням скликати Пленум щодо цього питання, та запропонував суддям доєднатись до ініціативи.

«Прочитав, що «судді Верховного Суду висловлюють готовність до реалізації ініціатив» Залишаючи відкритим питання про те, які саме судді і яких саме ініціатив, пригадується висловлювання, що ініціативи часто гинуть на стадії їхнього узгодження (передує реалізації)», написав у Facebook суддя ВС Дмитро Гудима.

Гудима фб

Ось так прокоментував ситуацію суддя ВС Сергій Жуков:

Жуков фб

Також висловився суддя ВС Костянтин Пільков:

Пільков фб

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати