27 січня 2020, 16:45

Спір щодо скасування рішення про держреєстрацію речового права за іншою особою є приватноправовим, - ВП ВС

Прес-служба Верховного Суду

Концерн "Військторгсервіс" звернувся до суду з позовом до державного реєстратора виконавчого комітету міської ради про визнання протиправними та скасування рішень відповідача про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на нерухоме майно.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ВС вказав на особливості зустрічного зарахування судом грошових сум".

Про це повідомляє прес-служба Верховного Суду.

Так, Окружний адміністративний суд позов задовольнив, а суд апеляційної інстанції закрив провадження  у справі, вказавши, що спір не є публічно-правовим, оскільки відповідач не мав публічно-правових відносин саме з позивачем. Натомість оскаржувані рішення міськради стосувалися прав іншої особи, за якою зареєстровано право щодо нерухомого майна.

Велика Палата ВС погодилася з висновками апеляційного суду й зазначила, що спір про скасування рішення про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно має розглядатись як спір, що пов’язаний із порушенням цивільних прав позивача на нерухоме майно іншою особою, за якою зареєстроване аналогічне право щодо того ж нерухомого майна. Належним відповідачем у такому спорі є особа, речове право на майно якої оспорюється та щодо якої здійснено запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Участь у такому спорі реєстратора як співвідповідача (якщо позивач уважає його винним у порушенні своїх прав) не змінює приватноправового характеру спору.

Оскільки Концерн "Військторгсервіс" не був заявником стосовно оскаржуваних реєстраційних рішень, тобто вони були вчинені за заявами інших осіб, спір щодо їх оскарження є спором про цивільне право незалежно від того, чи здійснено таку державну реєстрацію речового права на нерухоме майно з дотриманням вимог законодавства та чи заявлено вимогу про зобов’язання відповідача зареєструвати аналогічне речове право за позивачем.

Як зазначається, ВП ВС вже вирішувала питання щодо предметної юрисдикції у подібних правовідносинах (див. постанови від 4 грудня 2018 р. у справі №915/1377/17, від 29 січня 2019 р. у справі №813/1321/17, від 2 квітня 2019 р. у справі №137/1842/16-а). У вказаних судових рішеннях Велика Палата ВС дійшла висновку, що спір про скасування дій та рішення про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно за іншою особою є приватноправовим і залежно від суб’єктного складу має бути вирішений за правилами цивільного або господарського судочинства.

Із повним текстом постанови Великої Палати Верховного Суду від 6 листопада 2019 р. у справі №826/3051/18 (провадження №11-567апп19) можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, ВП ВС сформулювала позицію щодо повноважень представника юрособи в адмінсудочинстві.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати