06 вересня 2023, 13:54

Скасування відстрочення для студентів після 30 років: що говорять у МОН

У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт №9672 від 04.09.2023 "Проект Закону про внесення змін до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"", який передбачає скасування відстрочки від призову для студентів з 30-річного віку, які отримують ще одну освіту.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "В Україні стартував проєкт відбудови закладів освіти".

У пояснювальній записці до законопроєкту вказано, що у 2022 році до закладів освіти зараховано на навчання 106 771 вступників чоловічої статі призовного віку, які розпочали здобувати рівень освіти, що є рівнозначним, або є нижчим за здобутий рівень попередньої освіти. З них за рівнями:

  • кваліфікований робітник – 11 285;
  • фаховий молодший бакалавр – 12 069;
  • бакалавр – 27 561;
  • магістр – 46 820;
  • доктор філософії – 9036.

Як зазначається, не став винятком у зазначеній тенденції та поточний 2023 рік. Так, уже зараз станом на 28 серпня чисельність таких осіб становить 74 059 вступників. На сьогодні спостерігається суттєве збільшення чисельності вступників у порівнянні з минулим 2022 роком, а саме здобувачів за рівнями:

  • кваліфікований робітник – 16 848 (у порівнянні з 2022 р. + 5563 або + 49%);
  • фаховий молодший бакалавр – 13 618 (у порівнянні з 2022 р. + 1549 або + 13%);
  • бакалавр – 32 105 (у порівнянні з 2022 р. + 4544 або + 16%).

"Зазначена практика ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, формування навчальних груп студентами різних вікових поколінь, непослідовність здобуття різних рівнів освіти негативно впливає на рівень національної безпеки і оборони України, деморалізує морально-психологічний стан військовослужбовців, які зі зброєю в руках захищають незалежність, територіальну цілісність України, забезпечують в умовах воєнного стану дотримання прав і свобод громадян України, у тому числі і права на освіту військовозобов’язаним, яким держава вже забезпечила реалізацію права на освіту, а також компрометує систему освіти в Україні перед Українським народом і міжнародними партнерами", – йдеться в повідомленні.

Ще однією проблемою, зазначається в пояснювальній записці, у сфері фахової передвищої освіти з квітня 2022 року стала змінена редакція абз. 3 ч. 2 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", внесеною Законом України від 14 квітня 2022 року № 2196-IX, згідно з якою втратили право відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти:

"У той час, як педагогічні працівники закладів освіти, які забезпечують освітні потреби за нижчими рівнями освіти (заклади професійної середньої освіти), мають право відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. З метою збереження педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти з-поміж осіб чоловічої статі у віці до 60 років, значна частина яких є гарантами виконання освітньо-професійних програм, пропонується відновити редакцію абз. 3 ч. 2 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", яка існувала до 14 квітня 2022 року. Чисельність таких педагогічних працівників становить 4008 викладачів у 740 закладах фахової передвищої освіти України усіх форм власності, в яких наразі навчається 331 488 здобувачів фахової передвищої освіти".

Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий на своїй сторінці в Facebook висловився щодо законопроєкту, зазначивши, що освіта в жодному разі не має бути про імітацію та лазівки: "Натомість освіта, а тим паче вища освіта, має бути про усвідомлений вибір і процес здобуття. Навчатися ніколи не пізно, утім, вступ до університету не повинен ставати формальністю лише для отримання якихось переваг та бонусів".

За його словами, сьогодні є тенденція, коли люди "використовують вступ до університетів як легальний, але все ж таки нечесний спосіб уникнути мобілізацію".

Міністр вказав, що наразі є +55 тис. студентів-чоловіків старше за 25 років у 2022 році в порівнянні з 2021, зокрема +33 тис. на магістерському рівні.

"Своєю чергою такі лазівки породжують явище фіктивного навчання, що загалом негативно впливає на якість освіти. Законопроєкт, який нині зареєстрований у Верховній Раді, має на меті врегулювати це питання. У запропонованих змінах йдеться про те, що відстрочка не розповсюджуватиметься на чоловіків старше за 30 років, які вступають до закладу освіти й здобувають непослідовну вищу освіту. Натомість відстрочка зберігатиметься для студентів-чоловіків, які ще не досягли 30 років і здобувають послідовну освіту, а також для педагогічних працівників, які працюють у закладах освіти (за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки)", – написав Оксен Лісовий.

Лісовий законопроєкт

(для перегляду на зображення)

У МОН пояснили, що освіта є фундаментом національних цінностей, оскільки саме вона передає історію, мову, культуру та моральні цінності нації майбутнім поколінням.

"Хочемо, щоб вступ до ЗВО був свідомим вибором, а не формальністю для отримання довідок і дозволів. Прагнемо, щоб студенти вступали до ЗВО за власним бажанням, а не через вимушені обставини. На жаль, цифри вказують на те, що такі ризики є. У 2022 році категорія студентів-чоловіків віком старше за 25 років збільшилася на 55 тисяч у порівнянні з даними за 2021 рік, зокрема на 33 тисячі на магістерському рівні. Бачимо, що деякі люди використовують вищу освіту, щоб обійти мобілізацію. Під час повномасштабної війни це ставить під загрозу наше майбутнє. Сьогодні ми всі маємо працювати спільно – заради перемоги"– йдеться в повідомленні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати