08 листопада 2023, 14:42

Скандал із базою помічників суддів: чому не «посіпаки» та яка реакція спільноти

Учора, 7 жовтня 2023 року, стало відомо про те, що Всеукраїнське об’єднання «Автомайдан» за фінансування Національного фонду сприяння демократії зібрало першу в Україні відкриту базу помічників суддів. Однак через назву, що була придумана для цього проєкту, у Facebook виник справжній скандал, який не вщух і досі. Що сталося та як відреагувала спільнота, читайте нижче.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про що проєкт

На сайті проєкту зазначено, що українці можуть знайти список суддів та їх помічників майже з усіх регіонів України. Водночас із міркувань безпеки на сайті відсутня інформація щодо судів, які розташовані в областях, територія яких частково окупована.

«Наявність інформації про помічників суддів, а також публічний доступ до неї є важливим із кількох причин. Наразі в Україні вакантні щонайменше 2000 суддівських посад. Помічники суддів мають очевидну перевагу в конкурсі на посаду суддів. Практика, коли помічник судді в майбутньому проходить конкурс та стає суддею є загально прийнятою у багатьох країнах. Проте, враховуючи корумпованість української судової системи, досить часто помічниками суддів в Україні, а потім і суддями, стають не завдяки знанням та наполегливій праці, а через зв’язки та корупційний вплив. Наявність інформації щодо того, в якого судді працював помічник, може використовуватися як громадськістю, так і кваліфікаційною комісією під час конкурсу на посади», – йдеться в повідомленні.

Також у ВО «Автомайдан» вказали, що існує практика, коли помічниками працюють родичі суддів. Тому наявність у відкритому доступі списку людей, які працюють помічниками суддів та прізвище судді, в якого вони працюють, дозволить, зазначили в об’єднанні, прослідкувати та виявити можливий конфлікт інтересів у суддів та працівників суду.

Чому виник скандал?

Автомайдан

(для перегляду натисніть на зображення)

У своєму пості «Автомайдан» використав назву «Суддівські посіпаки. Відкрита база помічників суддів», що викликало обурення в юридичної спільноти. Так, «посіпакою» називали людей, які були готові допомагати в будь-яких ганебних діях або справах, тому в літературі України це слово має негативне забарвлення.

Словник

(для перегляду натисніть на зображення)

Реакції з соцмереж

Юридична спільнота сприйняла негативно дану ініціативу об’єднання. Серед коментарів, зокрема, зазначалося, що назву проєкту потрібно негайно змінити.

Коментар Крикливенко

Коментар Кібенко

Коментар Іванін 

Коментар Крикун-Труш

(для перегляду натисніть на зображення)

Також звучала критика щодо самого проєкту – наприклад, щодо того, чи доречно взагалі висвітлення такої інформації на загал (особливо в період воєнного стану в Україні).

Коментар Біла

(для перегляду натисніть на зображення)

Що кажуть в юридичній спільноті

Ось так, наприклад, на своїй сторінці у Facebook відреагував на скандал суддя ВС Іван Міщенко:

Пост Міщенко

(для перегляду натисніть на зображення)

Михайло Жернаков, голова Правління Фундації DEJURE:

Пост Жернаков

(для перегляду натисніть на зображення)

Сергій Гришко, керуючий партнер Queritius:

Пост Гришко

(для перегляду натисніть на зображення)

Крім цього, у Facebook своє звернення опублікувала ГО «Асоціація помічників суддів України», публічну позиціюАсоціація розвитку суддівського самоврядування України, а Правнича асоціація «Добросуд» вказала про крайню нетерпимість до проявів будь-якого зневажливого ставлення до працівників судової системи та вбачає в діяльності проєкту «відкриту зневагу до професії помічника судді, спонукання негативного ставлення суспільства до працівників судової системи, посади помічника судді та судової системи в цілому, а також ризик сприяння втручанню у здійснення правосуддя через оприлюднення відкритої бази помічників, оскільки такі дані можуть бути використанні на шкоду інтересів правосуддя».

Також на своїй сторінці в Facebook цю тему висловився керуючий партнер «Амбер» Семен Ханін.

Світлана Панаіотіді, заступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (2019-2021 рр.), у своєму пості в Facebook висловилася на тему поваги до державної (публічної) служби.

«Дуже багато розповідають про те, що потрібно залучати молодь і брати відповідальність йти працювати на державу, що потрібно формувати культуру, потрібно змінюватись, потрібно, потрібно, потрібно, а… потім кажуть «суддівські посіпаки». Мені соромно. Щиро соромно за приниження, яке постійно чутно від громадського сектору на адресу працівників публічної служби. Це знищення довіри до публічної служби. Ваша робота важлива, але не шляхом знецінення роботи інших людей, які взяли на себе відповідальність», – написала вона.

Пост Панаіотіді

(для перегляду натисніть на зображення)

Також Світлана Панаіотіді в іншому пості розповіла про відкритий лист донору проєкту:

«Якщо у вас є бажання доєднатись до цього листа, ви можете його підписати у формі, яка зазначена в самому тексті, бажано після прочитання. Я з повагою ставлюсь до громадського сектору і його роботи і зусиль, але я не можу погодитись із практиками публічного приниження та знецінення роботи публічних службовців. Так, я поважаю порядних та відповідальних службовців і не вважаю за можливе таврувати всіх. Наше спільне завдання – розбудовувати вільну і демократичну Україну, в якій є повага один до одного і повага до держави, зокрема, в особі її службовців. Лист буде відправлений донору проєкту орієнтовно через добу після публікації», – вказала вона.

У самому листі йдеться про те, що проєкти міжнародної технічної допомоги, які мають на меті розвиток демократії та розбудови доброчесності, «мусять щонайменше дотримуватися правил ділової етики», а підтримка проєкту у такому дизайні не відповідає практикам належного донорства: «Використання грантерами подібних характеристик державних службовців підриває довіру до публічної служби та публічних інституцій, є неповагою до честі та гідності людини, поширює мову ненависті та ворожнечі до конкретної групи людей».

Пост Панаіотіді-1

(для перегляду натисніть на зображення)

Також реакції спільноти:

Пост Гадомський

Пост Dead Lawyers

Пост Глущенко

Пост Золотухін

Пост Золотухін-1

(для перегляду натисніть на зображення)

Позиція Верховного Суду

7 листопада на сайті Верховного Суду з'явилась заява щодо коректності риторики щодо працівників суду, зокрема помічників суддів.

«Помічники суддів – це професійні, досвідчені та відповідальні фахівці, котрі відіграють важливу роль у процесі здійснення правосуддя. Завдяки, у тому числі, їхній щоденній праці судова система продовжує ефективно функціонувати й забезпечувати громадянам доступ до правосуддя навіть у ці надскладні для нашої країни часи.

В умовах війни, недостатнього фінансування, надмірного навантаження та блекаутів помічники суддів залишаються відданими своїй справі та виконанню завдань, які є необхідними для здійснення правосуддя в усій державі. Наше суспільство має бути зацікавленим у тому, щоб усіляко заохочувати таку працю, сприяти тому, щоб фахові юристи обирали цю професію та реалізовували себе в ній», – йдеться в заяві.

У Верховному Суді наголосили, що знецінення внеску помічників суддів у забезпечення роботи суддівського корпусу, зневажливі вислови на їхню адресу є неприпустимими й такими, що підривають авторитет державних службовців загалом та працівників судової системи зокрема.

Позиція Ради суддів України

Рада суддів України 7 листопада у своєму зверненні до президента України, голови Верховної Ради України, голови Служби безпеки України, Генерального прокурора та інших компетентних органів та зацікавлених осіб вказала, що «Національний фонд сприяння демократії, який оплатив створення подібної бази даних, не розуміє значення слова «посіпака» в українській мові та очевидно вважає, що образа та приниження людської гідності великої кількості людей, які сьогодні працюють на державу в патронатній службі, сприятимуть розвитку та зміцненню демократичних інститутів».

У РСУ вважають, що, попри «обґрунтування створення такого реєстру благими намірами», простежується «неприхований намір вкотре підірвати не тільки авторитет суддів, а й принизити їхніх помічників, навішуючи образливі ярлики, тавруючи представників професії зневажливими словами, наперед відносячи їх до числа недоброчесних представників судової влади».

Водночас РСУ заявила, що завжди підтримувала і підтримує будь-які дії і наміри, що сприяють відкритості інформації у судовій владі: «Але у будь-якому випадку це не означає, що персональні дані людей, які працюють помічниками суддів, мають оприлюднюватися в реєстрах, які однією назвою формують у людей почуття зневаги. Ще раз наголошуємо: Рада суддів України не має нічого проти створення реєстрів, які стосуватимуться не тільки політичних і публічних діячів, а й суддів, їхніх помічників, їхніх вчителів, їхніх лікарів, закріплених за ними громадських активістів, але майте повагу до кожної особи, громадянина і представника професії, не тавруйте людей – вони не худоба!».

Крім цього, Рада вказала, що ще одним наміром реєстру є «пряме перешкоджання участі помічників суддів у конкурсних процедурах на посаду суддів і як же без прямого тиску на суддю через помічника», зазначивши, що подібна діяльність, яка «полягає у системному втручанні у діяльність судової та інших гілок влади, несе реальну загрозу національній безпеці нашої держави, особливо в умовах війни».

Також у РСУ наголосили, що автори бази даних не врахували обставину, що в багатьох помічників суддів та й в самих суддів, які працюють на підконтрольній території України, родичі продовжують залишатися на тимчасово окупованій території.

З повним текстом звернення можна ознайомитися за посиланням.

Назва змінена

7 листопада «Автомайдан», з огляду на суспільний тиск, опублікував у Facebook допис, де виклав свою позицію щодо назви проєкту.

Автомайдан-1

(для перегляду натисніть на зображення)

«Найголовніше – ніхто й ніколи жодним чином не мав на меті когось образити чи принизити. Ми поважаємо роботу, яку роблять помічники суддів. Без сумніву, з усіх 5679 прізвищ, які ми опублікували, є багато достойних правників. Натомість, шукаючи назву для бази, ми перебрали багато синонімів слова «помічник», низка з них є набагато образливішими за обраний варіант», – йдеться в позиції.

В «Автомайдані» повідомили, що схожу назву мають бази помічників народних та місцевих депутатів (Посіпаки та Посіпаки-2), які «існують уже багато років і негативу раніше не викликали».

На думку об’єднання, найголовнішим на сайті є інформація. Однак «Автомайдан» погодився з важливістю назви, тому запропонував у коментарях написати ідеї, щоб пізніше її перейменувати: «Варіанти необразливого, але помітного синоніма слова «помічник» приймаємо в коментарях. P.S. Справжнім приниженням вважаємо нинішній рівень оплати праці помічників, секретарів судових засідань та інших працівників апарату судів».

Сьогодні, 8 листопада, в об’єднанні зазначили, що назву проєкту було змінено, а слово, яке обурило спільноту, – прибрано.

Автомайдан-2

(для перегляду натисніть на зображення)

«Перепрошуємо у тих, кого зачепив подібний неймінг, ми в жодному разі не мали образу на меті. Також дякуємо за інші відгуки, щодо роботи реєстру – ми працюємо над його покращенням», – ідеться в заяві.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати