15 жовтня 2019, 17:41

Ризики законопроекту №1008: позиція АПУ

АПУ

Асоціація правників України виступила з відкритим зверненням щодо окремих ініціатив законопроекту, які негативно впливають на статус суддів Верховного Суду.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Асоціація правників України закликає народних депутатів України не приймати норми, які негативно впливають на інститут незалежності суддів, руйнують Верховний Суд, а також порушують зобов’язання України перед міжнародними партнерами», — йдеться у відкритому зверненні.

АПУ вже звертала увагу на ризики проекту закону. Зокрема, 25 вересня, Асоціація надала профільному Комітету Парламенту пропозиції до законопроекту №1008, з метою виключення положень, що містять ризики для незалежності суду. Частина з них була врахована, зокрема:

  • Збережено норму чинного Закону України «Про судоустрій і статус суддів», згідно з якою внесення змін до нього здійснюється виключно законами про внесення змін до нього;
  • Скасовано запропоноване застосування люстрації до осіб, що обіймали посади голів і заступників голів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і Державної судової адміністрації України, які обіймали посади з 21 листопада 2013 року по 19 травня 2019 року;
  • Вища кваліфікаційна комісія суддів України самостійно затверджуватиме свій Регламент. 

Тим не менше, правники переконані, що окремі норми законопроекту нівелюють результати судової реформи та негативно впливають на статус суддів ВС.

Серед них:

Скорочення кількості суддів Верховного Суду вдвічі. Як наслідок — гарантоване збільшення навантаження на суддів, суттєве збільшення строку розгляду справ та негативий вплив на їхню якість.

Правники підкреслили — запропонована новела позбавлює права суддів на професію і фактично є загрозою суддівській незалежності та рівності громадян перед судом.

Суттєве зменшення суддівської винагороди. Експерти АПУ переконані, що рівень суддівської винагороди має бути незмінно високим, адже це — гарантія професійності суддівського корпусу та запобіжник корупції.

Повторний конкурсний відбір суддів ВС. Посилаючись на п.9 Консолідованого звіту Ради Європи, правники нагадали, що відбір суддів до ВС отримав високу оцінку зовнішніх спостерігачів та наголосили, що оцінюванням суддів не слід зловживати. 

«Асоціація підтримує намагання влади у її намірах удосконалити судову систему, проте закликає дочекатися висновку Венеціанської комісії щодо законопроекту № 1008, а також провести широке обговорення проекту закону із залученням експертної та правничої спільнот», — йдеться у відкритому зверненні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати