У LegalHub оприлюднили рейтинг юристів із захисту прав в ЄСПЛ, заснований на даних офіційного сайту, пошукової системи і бази даних Європейського суду з прав людини HUDOC.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Для отримання результатів було проаналізовано рішення ЄСПЛ проти України з 30 жовтня 1998 р. по 25 липня 2019 р. (остаточні і не остаточні/перегляд Великою палатою - велика рідкість/справи, опубліковані Судом). Всього було нараховано 2592 рішення, з них Judgments - 1369 шт і Decisions - 1223 шт. Справи без даних про представників у рейтингу не враховувалися.
"Спори з державою в Євросуді нагадали нам бокс, де є перемоги, поразки, нічиї (дружнє врегулювання) і технічні нокаути (одностороння декларація держави). Саме тому ми виділили 4 види рейтингування представників заявників: LBPR, WRRL, OpKOAL, TSAL", - зазначили у LegalHub.
LBPR (Lawyer’s Best Professional Record)
Місце фахівця в цьому рейтингу визначає результат по кожній його справі в інтересах заявника. Показники, які були враховані, - це кількість перемог, поразок, дружні врегулювання і односторонні декларації держави.
Як рахувався результат?
Так, використовувалася бальна система:
- Перемога (мінімум 1 порушення Конвенції) - 1 бал;
- Поразка (немає жодного порушення Конвенції) - 0 балів;
- Нічия (дружнє врегулювання спору) - 0,5 балу;
- ТКО (технічний нокаут - одностороння декларація держави) - 0,4 бала;
- Клонові справи (тривалість судових процедур і невиконання рішень національних судів), незалежно від виду рішення - 0,1 бала;
- Справа позначена Судом як key-case (ключова) - 1 бал.
Якщо у справі більше 1 представника, 1 бал ділиться між ними пропорційно до їх кількості.
Подібно вагових категорій в боксі, було згруповано категорії фахівців ЄСПЛ:
- Undisputed champion - 40 і більше балів;
- Heavyweight champion - 25 і більше балів;
- Middleweight champion - від 7 до 10 балів;
- Lightweight champion - від 5 до 7 балів;
- Rising stars - від 3 до 5 балів.
TSAL (Total Satisfaction Award lawyer)
Тут враховувався результат по кожній справі захисника в інтересах заявника, а саме загальна сума присуджених ЄСПЛ компенсацій у всіх справах представників рейтингу LBPR.
Як рахувався результат?
За сумою у справі представника на підставі аналізу всіх його справ. Якщо у справі декілька представників - сума компенсації ділилася пропорційно їх кількості.
WRRL (Wide Range Rights Lawyer)
У цьому рейтингу враховувався профіль діяльності фахівців - в яких категоріях справ сильний той чи інший представник, наскільки широкий спектр його діяльності.
Як рахувався результат?
За кількістю статей Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, визнаних Судом порушеними у всіх справах представника. Оскільки кожна справа зачіпає 2-3 статті Конвенції, для репрезентативності рейтингу враховувалася загальна кількість статей в справах представника, починаючи від 5.
OpKOAL (One-punch Knockout Award lawyer)
У цей рейтинг потрапили представники, які «зробили нокаут з удару» - отримали максимальну компенсацію для заявника за рішенням ЄСПЛ в одній справі.
Як рахувався результат?
За сумою компенсації в справі представника на підставі аналізу всіх його справ (25 000 євро і більше). Якщо у справі декілька представників - сума компенсації ділилася пропорційно їх кількості.
International Representatives
Основне завдання рейтингу - виявити і ранжувати українських фахівців із захисту прав в ЄСПЛ. Але для повної картини цього ринку було показано й іноземних представників, які виграли для українців величезні суми компенсацій.
Lawyer’s Best Professional Record (LBPR)
ТОП-3 лідерські позиції зайняли вихідці з Харківської правозахисної групи. Вони зібрали майже половину всіх балів рейтингу і далеко відірвалися від інших учасників. Ця трійця «взяла суперважку і важку вагові категорії» і заслуговує на звання чемпіонів рейтингу.
У «середній» та «легкій вазі» також переважають правозахисники, є юристи, і навіть колишні юристи Євросуду. Портфель справ цих фахівців, крім іншого, наповнений солідним списком справ в ЄСПЛ.
У лістинг зірок, що сходять, також потрапили переважно юристи та адвокати, які представляють заявників в ЄСПЛ у вузьких категоріях справ (свобода зборів, невиконання рішень, права довічно позбавлених волі та ін). Деякі продемонстрували кмітливість у роботі з ЄСПЛ і зайняли топові позиції в інших категоріях рейтингу.
(для перегляду натисніть на зображення)
Total Satisfaction Award lawyer (TSAL)
Більше 2,5 млн євро отримали для заявників фахівці з рейтингу LBPR.
При цьому більше 60% всіх компенсацій виграли ТОП-5 учасників цього рейтингу. Двоє з них отримали максимальну компенсацію на сотні тисяч євро в одній справі за колективною скаргою (версія OpKOАL), а інші потрапили в ТОП, об’єднавши десятки справ в ЄСПЛ.
(для перегляду натисніть на зображення)
Wide Range Rights Lawyer (WRRL)
Учасники цього рейтингу продемонстрували свою мультипрофільність і здатність вести справи різних категорій (від катувань та жорстокого поводження до приватного життя і захисту власності). ТОП-3 спеціалісти з категорії LBPR зайняли лідерські позиції і в цій версії рейтингу. Вони охопили якомога більше статей в своїх справах, які ЄСПЛ визнав порушеними.
Це показує обсяг прав заявників, який їм вдалося захистити за більш ніж 10 років роботи з Євросудом. Іншим учасникам рейтингу, переважно вихідцям з правозахисних організацій, вдалося всього в декількох справах захистити права заявників в рамках 5 і більше статей Конвенції.
(для перегляду натисніть на зображення)
One-punch Knockout Award lawyer
У п’ятірку лідерів категорії рейтингу OpKOAL увійшли представники з сумою компенсації понад 100 000 євро в одній справі.
Переважно в цій категорії рейтингу виявилися колективні скарги і справи про захист права власності.
(для перегляду натисніть на зображення)
International representatives
Колосальні суми компенсації для українських заявників виграли іноземні юристи і юридичні компанії. Переважно справи стосуються захисту права власності.
Рекордну для України компенсацію отримала компанія Агрокомплекс в справі про повернення боргів за постачання нафти. Її представляла група юридичних компаній з Франції та України.
Навіщо рейтинг?
За всю історію розвитку національного ринку юридичних послуг жоден рейтинг не відзначав фахівців із захисту в Європейському суді з прав людини. Як зазначають у LegalHub, вони вирішили виправити це, тому що:
- Рішення ЄСПЛ - джерело права для українських судів. Вони фундаментальні не тільки для України, але і для правових систем усієї Європи.
- Сьогодні практика ЄСПЛ - обов’язкова складова іспиту на придатність до професії для кожного правознавця в нашій країні (прокурор, суддя, адвокат та ін.).
- Рішення ЄСПЛ міняли практику судів майже півсотні країн Європи і стимулювали прийняття нових законів або виправлення неякісних старих (затримання з метою екстрадиції, оскарження адмінарешту в апеляцію, мораторій на землю та ін.).
- Євросуд допомагає українцям відновити свої порушені права після фіаско у всіх національних судах і отримати законну компенсацію.
- Україна систематично входить в ТОП-3 порушників Конвенції, а це більше 2,5 тис. справ.