03 липня 2023, 13:23

Президент підписав закон щодо запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках

Пресслужба Апарату Верховної Ради України

Президент України Володимир Зеленський підписав важливий для енергетичної галузі закон щодо запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках. Про це повідомила пресслужба Апарату ВРУ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Прискорення судової реформи та суд про захист прав інвесторів: рішення РНБО".

Документом Україна імплементує Регламент REMIT – набір європейських правил, що запобігає зловживанням на енергетичних ринках (ринку електричної енергії та природного газу) та передбачає відповідальність учасників ринків за такі зловживання.

За словами голови Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса, відтепер визначення маніпулювання на енергетичних ринках існуватиме на рівні закону. Посилюються повноваження НКРЕКП щодо проведення розслідувань зловживань та встановлення жорстких санкцій за маніпулювання на енергетичних ринках, а також за торгівлю на основі інсайдерської інформації.

Так, враховуючи практику ЄС, було запропоновано встановити за використання інсайдерської інформації, маніпулювання або спроби маніпулювання максимальний штраф у розмірі до 500 млн грн, за нерозкриття або розкриття інсайдерської інформації з порушенням встановлених Регулятором вимог до 50 млн грн.

"Відтак, навіть найбільші учасники ринку будуть демотивовані планувати змови на ринку і маніпулювати заявками на основі інсайдерської інформації, – сказав голова Комітету, – Вважаю, що посилення контролю НКРЕКП і унеможливлення зловживань, підозрілих операцій, до яких можуть вдаватись учасники ринків, будуть вагомим кроком до формування конкурентного та прозорого енергоринку, що гарантуватиме побутовим та непобутовим споживачам справедливі ціни".

Андрій Герус також зазначив, що в законі також додано положення, яке зобов’язує Регулятора протягом двох років консультуватись із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства при прийнятті рішення про накладення штрафів за зловживання на енергетичних ринках.

Так само Регулятор зобов’язується консультуватись із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства перед затвердженням порядку визначення розміру штрафів.

Як зазначається, з прийняттям цього закону Україна зможе перейти до подальшої інтеграції енергетичних ринків з європейськими, зокрема в частині комерційних операцій. Так українські експортери зможуть без посередників експортувати електричну енергію через європейські біржі. А в умовах дефіциту Україна може напряму імпортувати електричну енергію з європейських торгових майданчиків.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати