У середу, 27 березня, компанія KPMG в Україні провела семінар «Податкові аспекти переходу на МСФЗ».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Під час заходу експерти Тетяна Фодчук, директор, керівник групи з надання послуг у сфері МСФЗ методології бухгалтерського обліку та звітності KPMG в Україні, Віктор Шекера, cтарший менеджер KPMG в Україні, Дарья Ломанцова, менеджер KPMG в Україні, та Ірина Літвінчук, консультант KPMG в Україні, обговорили, які податкові нюанси варто врахувати при переході на МСФЗ, та розповіли, які коригування на дату вступного балансу потенційно можуть бути ризиковими для підприємств.
Спочатку були розглянуті особливості застосування МСФЗ 1 «Перше застосування МСФЗ». Даний стандарт не застосовується, коли компанія:
- складала МСФЗ-звітність, яка містила чітке та беззастережне ствердження про відповідність МСФЗ, навіть якщо вона не подавала таку звітність для регуляторних цілей;
- добровільно подавала для регуляторних і податкових цілей в попередньому періоді звітність, яка містила чітке та беззастережне твердження про відповідність МСФЗ;
- подавала в попередньому році фінансову звітність, яка містила чітке та беззастережне твердження про відповідність МСФЗ, навіть якщо аудитори висловили умовно-позитивну думку в аудиторському висновку про таку звітність.
Загалом існують два основні види коригувань при переході на МСФЗ:
- зміна облікових політик у зв’язку з переходом на МСФЗ;
- виправлення помилок у звітності минулих періодів за П(С)БО.
Податковим кодексом України податкові різниці в звязку з переходом на МСФЗ взагалі не передбачені, натомість існує можливість подати уточнені податкові декларації у разі виявлення помилок.
Також були розглянуті податкові наслідки застосування МСФЗ 16 «Оренда».
Цей стандарт значно змінить облік орендарів, оскільки призведе до визнання всіх договорів операційної оренди на балансі і, відповідно, методів первісної оцінки. Стандарт усуває розподіл оренди на фінансову та операційну для орендарів. Це у свою чергу призведе до нових вимог щодо відображення в бухгалтерському обліку і документування договорів оренди, а також вимог до розкриття таких операцій у фінансовій звітності і декларування таких операцій щодо податку на прибуток та ПДВ. Експерти розповіли, що на активи з права користування не поширюються амортизаційні різниці. Про це чітко зазначає і п. 138.4 Податкового кодексу України.
При переході на МСФЗ компанії мають також застосувати МСФЗ 15 «Дохід». Цей стандарт передбачає п’ятикрокову модель визнання доходів:
- підприємство визнає виручку, щоб відобразити передачу покупцям обіцяних їм товарів або послуг, у сумі, що відповідає відшкодуванню, на яке підприємство розраховує в обмін на ці товари або послуги;
- ідентифікація договору (-ів) з покупцем;
- визначення ціни угоди;
- розподіл ціни угоди між обов'язками до виконання, передбаченими договором;
- визнання доходу в момент (або в міру) виконання кожного обов'язку до виконання.
Оскільки МСФЗ 15 передбачає інший підхід, ніж вітчизняний ПСБО 15, то під час переходу можливе «задвоєння» (або «втрата») доходів на стику податкових періодів 2018-2019 рр. (наприклад, у ситуації із відображенням суттєвого компоненту фінансування). Це також слід врахувати при складанні декларації з податку на прибуток за 2019 р.
Крім цього, на заході обговорили податкові аспекти дисконтування, створення резервів за МСФЗ та те, як бути українським підприємствам з КТМФЗ (IFRIC) 23. Нагадаємо, IFRIC 23 «Невизначеність при розрахунку податку на прибуток» застосовуватиметься з 2019 р., проте на сайті Міністерства фінансів України офіційний переклад цього документу наразі відсутній.