26 серпня 2022 року в місті Одеса за підтримки проекту ЄС “Право -Justice” відбулась V Щорічна міжнародна конференція «Made in Odessa» на тему: «Виконавче провадження в умовах воєнного стану».
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Бізнес закликає прийняти законопроєкт щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації у воєнний час"
На заході були присутні представники Міністерства юстиції України, приватні виконавці України, експерти проекту ЄС “Право -Justice”, судові виконавці Польщі, Литви, Франції, Грузії, Молдови, Болгарії, представники ДП «СЕТАМ», науковці , адвокати.
Конференція проводилась у змішаному форматі, офлайн та через Zoom, оскільки у зв’язку з повномасштабною війною в Україні, в тому числі іноземні колеги та партнери не мали можливості бути присутніми.
У конференції прийняв участь заступник Міністра юстиції України Андрій Гайченко. Він повідомив про прийняття Міністерством юстиції України важливих кроків щодо врегулювання проблем приватних виконавців, що перебувають на територіях де проводяться бойові дії, та виконавців які виїхали з тимчасово окупованих територій.
По-перше, це прийняття Наказу №3563/5 від 23.08.2022, яким врегульовано :
- заміщення приватного виконавця незалежно від виконавчого округу
- можливість відновлення доступу до АСВП приватним виконавцям, офіс яких розміщений на територіях, в яких тривають бойові дії (відповідно до Переліку), за умови можливості перевірки офісу приватного виконавця
- відновлення доступу до АСВП без наявності в офісі матеріалів виконавчих проваджень, якщо вони були знищенні або втрачені у зв'язку із руйнуванням офісу приватного виконавця внаслідок військової агресії Російської Федерації.
По-друге, Андрій Гайченко анонсував подання Мін’юстом найближчим часом законопроєкту, що врегульовує наступні питання:
- спрощення порядку зупинення та припинення діяльності приватних виконавців за власним бажанням;
- можливість змінити виконавчий округ приватним виконавцям з тимчасово окупованих територій та територій, де проводяться бойові дії за наявності незавершених виконавчих проваджень.
Заступник Міністра зазначив: «Міністерство юстиції не має мети ставити палки в колеса професії, так само не має мети притягувати приватних виконавців до відповідальності, наприклад більшість приватних виконавців взагалі не були на ДК. В межах конструктиву, ми повинні розуміти , що з такими викликами ніхто і ніколи не стикався, та дуже багато ситуацій які, на жаль не мають гарного рішення. Питання про розширення повноважень приватних виконавців зараз не на часі, однак ми повернемось до нього після перемоги. В умовах війни, ми як регулятор забезпечуємо баланс між інтересами ДВС, приватників, сторін ВП, їхніми правами та безпекою. З огляду на це, певними правами мирного часу доведеться тимчасово поступитися на користь життя громадян та обороноздатності Держави. Прошу до цього ставитися зрозумінням і відфіксувати, що Мін’юст вітає діалог зі спільнотою і чує її, але жодних поступок на користь сумнівних бізнес інтересів не буде, а спроби штучної критики, чорного піару і провокацій матимуть зворотній ефект для їх авторів».
Заступник голови Асоціації приватних виконавців Олександр Сивокозов зауважив: «Розширення повноважень приватних виконавців – це наш вектор розвитку, ми від нього не відступимося, ми будемо йти до зрівняння повноважень. І лише коли в нас з державними виконавцями будуть рівні повноваження, ми зможемо вільно говорити про повноцінну змішану систему примусового виконання рішень. Ми маємо надію, що найближчим часом це відбудеться, але саме зараз ми всі хочемо найшвидшої перемоги та щоб в країні закінчилася війна».
На заході обговорювали тема констатації факту, досвід іноземних колег та можливість надання такого інструменту як посвідчення факту приватним виконавцям в Україні. Можливість надання виконавцям такого функціоналу як посвідчення фактів нещодавно також презентувалось Директоратом правосуддя та кримінальної юстиції МЮУ .
Директор Директорату Олександр Олійник зазначив: «Тема посвідчення фактів та складання актів не стосується напряму виконання судових рішень, але стосується використання тих навичок і фаховості виконавців, які вони мають, як приватних так і державних. Це повною мірою вписується в той інструмент, який ми хотіли впровадити в період воєнного стану, фіксації збитків завданих державою агресором. Близько 200 000 житлових будинків на сьогодні зруйновано та станом на 22 серпня економіці, саме інфраструктурі, було завдано збитків на 113 мільярдів доларів і це приблизні оцінки. Тому розширення кола людей, які будуть робити фіксацію збитків критично важливо, тому ми підтримуємо ініціативу надавати повноваження з фіксації фактів виконавцям».
Виступ заступника генерального директора з юридичних питань ДП «СЕТАМ» Ярослава Деяка був присвячений особливості реалізації арештованого майна в умовах воєнного стану. «Разом з Мін’юстом ми напрацьовували ті зміни до порядку, які дозволяють активно діяти та працювати в умовах воєнного стану. Також ми сприяли обміну інформацією між ДП «НАІС», Департаментом державної виконавчої служби та нами, щоб було максимально швидко підключено тих чи інших приватних виконавців до АСВП. Стосовно всіх листів, постанов, актів — зараз ніякого обміну паперовими документами не потрібно, все можливо вирішувати в електронному документообігу за допомогою електронного цифрового підпису. Ми реагуємо абсолютно на всі ваші листи і опрацьовуємо їх»,- підкреслив Ярослав Деяк.
Зі спеціальною доповіддю щодо основ діяльності ДК за результатами змін до закону виступила членкиня Дисциплінарної комісії приватних виконавців Ольга Верба: «Право - це вираження справедливості і тільки справедливим може бути право. Я сподіваюсь, що посадовець, який буде вирішувати це питання, має високу правову свідомість і буде діяти справедливо».