18 березня 2020, 17:40

НБУ видаватиме банкам готівку зі сховищ, а отриману - відправлятиме на карантин

Прес-служба НБУ

Національний банк України розробив низку заходів для зниження ризиків поширення коронавірусної інфекції COVID-19 під час операцій із готівкою.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Нацбанк змінить процедуру ліцензування банків".

Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Регулятор прийматиме від банків готівку національної валюти, що перебувала в обігу, й видаватиме замість неї банкам готівку зі своїх сховищ:

 • першочергово видаватиметься готівка із запасів, сформованих у попередній період (до поширення коронавірусної інфекції на території України);
 • пізніше – готівка, яка пройшла карантин.

Національний банк здійснюватиме підкріплення банків готівкою безкоштовно* (до 01 травня 2020 року) та враховуватиме їх потреби щодо сум і кількості готівки.

Водночас отриману з обігу готівку Національний банк:

 • спочатку зберігатиме окремо впродовж щонайменше 14 днів, що значно перевищує період виживання коронавірусу на поверхнях (від кількох годин до кількох діб);
 •  лише після цього здійснюватиметься автоматизоване оброблення банкнот за допомогою спеціалізованих високошвидкісних машин. Банкноти, придатні для повернення в обіг, упаковуватимуться в пачки та термоусадкову плівку. На цьому етапі пачки банкнот у термоусадковій печі піддаються температурному шоку (160 градусів за Цельсієм), що теж сприятиме боротьбі з вірусом.

Зауважимо, що працівники Національного банку, які здійснюють операції з готівкою та перевезення валютних цінностей, використовують дезінфікуючі засоби для оброблення рук і поверхонь, а також інші засоби захисту.

Читайте також: "ПриватБанк переводить валютообмін в онлайн до відновлення міжнародного авіасполучення".

В умовах ймовірного поширення коронавірусної інфекції Національний банк рекомендував банкам:

 • забезпечити працівників, які здійснюють операції з готівкою (національної та іноземної валюти), достатнім обсягом дезінфікуючих засобів для оброблення рук, іншими засобами захисту (спеціальний одяг тощо), а також інкасаторів – засобами захисту;
 • додатково обробляти відділення банків, які працюють з готівкою, ультрафіолетовим світлом, а також дезінфікувати касові вузли, сховища, операційні каси, місця відвідування клієнтів;
 • здійснювати дезінфекцію ультрафіолетовим світлом касет банкоматів під час їх підготовки для завантаження до банкоматів, касет/мішків для перевезення готівки, а також інкасаторських автомобілів ультрафіолетовим світлом або іншими засобами на розсуд банку;
 • першочергово обробляти та дезінфікувати ультрафіолетовим світлом готівку (банкноти та монети), яка надходить від прикордонних та митних служб, аеропортів/вокзалів, підприємств торгівлі та громадського транспорту;
 • своєчасно вивозити зношену та значно зношену готівку до уповноважених банків та Національного банку;
 • визначитися з механізмами безперервного забезпечення готівкою з урахуванням різних сценаріїв;
 • зберігати та обробляти готівку, яка надходитиме від клієнтів, щонайменше на 14-й день після отримання;
 • визначити ключовий персонал для безперебійного забезпечення готівкою, надання мінімально необхідних послуг з її перевезення, максимального застосування телекомунікаційного зв'язку, дотримання належних гігієнічних норм щодо зберігання готівки тощо.

Водночас для профілактики поширення коронавірусу Національний банк населенню і бізнесу рекомендує максимально перейти на безготівкові розрахунки.

З цією метою Національний банк закликає:

 • зменшити контакти з готівкою (національною та іноземною),
 • мінімізувати отримання кошів у банкоматах,
 • користуватися дистанційними каналами банківського обслуговування,
 • здійснювати безготівкові розрахунки, краще безконтактні (90% платіжних терміналів в Україні підтримують таку можливість).

Після контакту з банкнотами та монетами слід ретельно вимити руки і не торкатися обличчя. Також варто періодично дезінфікувати платіжні картки, смартфони, платіжні термінали, інші мобільні пристрої, які використовуються для безготівкової оплати.

Нагадаємо, штрафи та ув’язнення: ВРУ ввела відповідальність за порушення карантину.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати