15 січня 2021, 18:33

Набули чинності зміни до Кримінального процесуального кодексу України

Координаційний центр з надання правової допомоги

14 січня 2021 року набули чинності зміни до Кримінального процесуального кодексу України,  які були внесені відповідно до Закону України № 1027-ІХ «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення виконання рішення Конституційного Суду України стосовно оскарження ухвали суду про продовження строку тримання під вартою» від 2 грудня 2020 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Зміни до податкового законодавства, які набули чинності 1 січня 2021 року"

Про це повідомляє Координаційний центр з надання правової допомоги .

Підставою для внесення змін стало Рішення Конституційного Суду України № 4-р/2019 від 13 червня 2019 року у справі № 3-208/2018(2402/18), яким визнано неконституційним закріплене у ст. 392 КПК України обмеження права учасників кримінального провадження окремого апеляційного оскарження ухвали суду про продовження строку тримання під вартою, постановленої під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті.

Відповідно до внесених змін, статтю 331 Кримінального процесуального кодексу було доповнено частиною 4, згідно з якою, в апеляційному порядку можуть бути оскаржені ухвали суду, постановлені під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення стосовно:

1) обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;

2) зміни іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у вигляді тримання під вартою;

3) продовження строку тримання під вартою.

Подати апеляційну скаргу може обвинувачений, його захисник, законний представник та прокурор (ч. 5 ст. 394 КПК України).

Апеляційна скарга на ухвалу суду про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою або про продовження строку тримання під вартою, постановлену під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті може бути подана  протягом п’яти днів з дня її оголошення.(п.1-1ч.2 ст.395 КПК України). Апеляційна скарга з даного питання подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції( п.2 ч.1 ст. 395 КПК України).

Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді, на ухвалу суду про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою, а також про продовження строку тримання під вартою, постановлену під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті, зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання, крім випадків, встановлених цим Кодексом(ч.2 ст.400 КПК).

Також Кримінальний процесуальний кодекс було доповнено статтею 422-1, яка передбачає, що:

  • апеляційна скарга передається судді-доповідачу не пізніше наступного дня з дня її надходження до апеляційного суду;
  • суддя-доповідач у разі необхідності перевірки обставин, які підтверджують наявність ризиків, що стали підставою для обрання запобіжного заходу, невідкладно витребовує з суду першої інстанції: 1)ухвалу про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою або про продовження строку тримання під вартою; 2)клопотання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою або про продовження строку тримання під вартою, подане під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті.
  • апеляційна скарга розглядається не пізніш як через три дні після її надходження до суду апеляційної інстанції;
  • розгляд апеляційної скарги здійснюється без участі сторін кримінального провадження, крім випадків, якщо прокурор, обвинувачений, його захисник, законний представник заявив клопотання про розгляд апеляційної скарги за участю сторін;
  • Ухвала апеляційного суду набирає законної сили після її проголошення та не може бути оскаржена у касаційному порядку;
  • Копія ухвали апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги надсилається учасникам судового провадження та уповноваженій службовій особі місця тримання під вартою не пізніше наступного дня після її проголошення.

Нагадаємо, У 7ААС розповіли про новели впровадження парламентського контролю.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати