31 серпня 2020, 11:58

Концерт до Дня Незалежності України і авторське право

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

На святкуванні Дня Незалежності України в Києві українські музиканти виконали попурі з відомих хітів, в тому числі композицій "Океан Ельзи" та "Бумбокс". Представники цих груп заявили, що пісні були використані без їх дозволу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Мультіартист MONATIK зібрав на Софійській площі 18 артистів нашої сцени, щоб кожен з них заспівав на урочистості уривки з відомих усім пісень.

"Це була надміру відповідальна і водночас цікава задача. З 42 пісень створити одну на 16 хвилин 54 секунди, яка пронесе крізь роки і викличе величезну кількість спогадів і емоцій. Коли мені надали список пісень, для мене це здавалося абсолютно неможливим", - поділився в своєму Instagram-акаунті Дмитро Монатік.

Серед озвучених хітів були "Там де нас нема" - "Океан Ельзи" і "Вахтерам" - "Бумбокс". Їх заспівали Вєрка Сердючка і група "Время и Стекло" відповідно. Як стверджують представники "ОЕ" і "Бумбокс", пісні були використані без дозволу авторів.

На офіційній сторінці Офісу президента України в Facebook через три дні з'явилася відповідь на запит музикантів груп "Океан Ельзи" і "Бумбокс", пісні яких використовували 24 серпня у великому концерті до Дня Незалежності України. Наведемо її зміст.

"З метою дотримання вимог українського законодавства при створенні музичного номера до Дня Незалежності України на Софійській площі у Києві Офіс Президента публікує повний перелік використаних фрагментів музичних творів із зазначенням їхніх авторів.

24 серпня на Софійській площі пролунало 17-хвилинне попурі "Музична історія Незалежності", яке складалося з популярних в Україні пісень останніх трьох десятиліть у виконанні відомих українських артистів.

Законом дозволяється подібне використання фрагментів пісень без попередньої згоди автора. Зокрема, пункт 9-1 статті 21 Закону України "Про авторське право і суміжні права" дозволяє без згоди автора (чи іншої особи, яка має авторське право) публікувати фрагменти музичних та інших творів у декількох форматах, зокрема у форматі попурі, за умови, якщо зазначено ім’я автора та джерело запозичення.

Розміщуємо повний відеоролик музичного попурі, в якому виконані вимоги пункту 9-1 ст. 21 Закону "Про авторське право і суміжні права" та під кожним фрагментом запозиченої композиції вказане посилання на автора музичного твору".

Так, дійсно, пункт 9-1 ст. 21 дозволяє без згоди автора чи особи, яка має авторське право, публікувати фрагменти музичних творів у форматі пародії, попурі або карикатури, але за умови зазначення ім’я автора та джерела запозичення. Однак підпис до пісень під час концерту містив лише назву і рік випуску.

А у відео, опублікованому 27 серпня, на Фейсбуку Офісу президента, вже з'явилась помітка про автора слів та музики.

Водночас, у визначенні попурі, що є в законі, не вказано, що воно може бути не в оригінальній, а у зміненій версії (з адаптацією, зміною аранжування). Тобто для створення попурі на основі перероблених музичних композицій вже не достатньо вказати імена авторів і джерело запозичення, а потрібен письмовий дозвіл правовласника на переробку.

Якщо автори юридично хочуть відстоювати порушення прав, спершу потрібно переконатися, що композиція належить саме їм. Адже правовласником може бути лейбл чи продюсер, тоді саме вони можуть висувати претензії щодо неправомірного використання твору. Однак автор назавжди зберігає свої особисті немайнові права, до яких належить право бути зазначеним як автор при кожному використанні твору.

Отже, на День Незалежності Офіс президента не дотримався вимог статті, на яку посилається. Тоді підпис до пісень містив лише назву композиції та рік випуску.

Нагадаємо, що концерт "Пісенна історія сучасної України" до Дня Незалежності викликав хвилю обурень у соціальних мережах. Зокрема, стосовно того, що з уст українських виконавців звучали російськомовні пісні. А низка гуртів в той же день заявила про те, що в них не запитували дозволу на виконання їхніх композицій.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати