03 вересня 2021, 12:08

Комплаєнс як перевага відповідального бізнесу

02.09.2021 р. у Києві відбулась стратегічна зустріч керівників приватних і державних компаній щодо формування культури відповідального ведення бізнесу через взаємодію СЕО з комплаєнс-офіцерами. Ініціатором зустрічі виступила Всеукраїнська мережа доброчесності та комплаєнсу (UNIC).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Захід розпочався зі вступного слова голови секретаріату UNIC Антоніни Прудко, керуючого директора ЄБРР у країнах Східної Європи й Кавказу Маттео Патроне та першого заступника Міністра економіки України Володимира Гринюка.

Міжнародні вимоги та умови діяльності комплаєнс-офіцерів в Україні

Модератором першої сесії була директорка, керівниця групи форензік KPMG в Україні, член Виконавчого комітету UNIC Олена Макаренко.

20210902_154219

Перший заступник голови Фонду державного майна України, голова Наглядової ради ПАТ «Центренерго» Денис Кудін під час виступу поділився досвідом впровадження комплаєнсу на державних підприємствах, що знаходяться на балансі Фонду. «Чому державні активи не приносять адекватний прибуток у державний бюджет? Тому що управління державними підприємствами є неефективним, а окремі дії взагалі мають характер злочинних дій. Для того щоб ці підприємства працювали ефективно, їм потрібне корпоративне управління та система комплаєнсу. Звичайно, завдяки чинному законодавству про акціонерні товариства менеджмент більшості державних компаній забезпечує мінімальний обсяг ефективності підприємництва, проте цього недостатньо», – зауважив Денис Кудін.

Голова Наглядової ради НЕК «Укренерго» та АТ «Укрзалізниця» Шевкі Аджунер зазначив, що доброчесність залежить від персоналу. «Наразі найбільшою загрозою доброчесності є відсутність наглядових рад у багатьох великих державних підприємствах України. Офіцери з комплаєнсу чи антикорупційні керівники мають застосовувати та впроваджувати антикорупційні програми», – наголосив спікер.

За словами голови Наглядової ради ДК «Укроборонпром» Тимофія Милованова, найбільшою загрозою для впровадження комплаєнсу є відсутність розуміння цього поняття. Рівень підготовки спеціалістів з комплаєнсу в Україні на достатньо низькому рівні. Для впровадження комплаєнсу потрібно показувати історії успіху та розповідати всім про його переваги.

Виконувач обов’язків заступника голови Відділу корпоративного управління та корпоративних фінансів ОЕСР Ханс Крістіансен розповів про те, чому впровадження комплаєнсу є важливим для розвитку економіки. Адже дуже часто як неправомірну вигоду у вищих ешелонах влади використовують високі посади на державних підприємствах. Це питання не лише комплаєнсу, але й коректного корпоративного управління.

Роль «тону згори» у формуванні етичної комплаєнс-культури

Член правління НЕК «Укренерго» Максим Юрков, говорячи про досвід впровадження комплаєнсу, відзначив, що в НЕК «Укренерго» система комплаєнсу була запущена ще до корпоратизації компанії. «Якщо є бажання працювати ефективно й відкрито, то все відбуватиметься і без драйвера-акціонера. Комплаєнс – це не просто дотримання певних правил, це світосприйняття. Наглядова рада та акціонер мають бути однодумцями у пориві встановлення правил і норм доброчесності», – наголосив експерт.

20210902_163708

За словами голови Наглядової ради АТ «Укрексімбанк» Оляни Гордієнко, драйвером розвитку комплаєнсу має бути акціонер, який простимулює Наглядову раду підприємства стати драйвером впровадження функції комплаєнсу серед топ-менеджменту. «Комплаєнс функція є корисною і не вважається суто контрольною функцією. Однак дати поштовх має власник», – підкреслила спікера.

Заступник бізнес-омбудсмена в Україні, член Виконавчого комітету UNIC Тетяна Коротка розповіла про найбільш поширені скарги до Ради бізнес-омбудсмена: «Зловживання монопольним становищем, невиконання договірних відносин та багато інших проблем трапляється під час ведення бізнесу наших заявників. Запобігти частині скарг дійсно може ефективна система комплаєнсу».

Заступник голови Наглядової ради АТ «Укргазбанк» та АТ «ПриватБанк» Артем Шевальов та генеральний директор Carlsberg Україна Євген Шевченко говорили про труднощі впровадження комплаєнсу в державному та приватному секторі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати