15 листопада 2022, 15:31

Ірина Мудра: росія має виплатити Україні репарації – відповідну резолюцію ухвалила Генасамблея ООН

Пресслужба Мін'юсту

росія має бути притягнена до відповідальності за порушення міжнародного права та виплатити Україні репарації – відповідну резолюцію ухвалила Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй. Про основні моменти та значення резолюції для України розповіла заступниця Міністра юстиції Ірина Мудра.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Резолюція Генасамблеї ООН щодо компенсації збитків – дипломатична перемога України на юридичному фронті"

- Який наступний крок для створення міжнародного компенсаційного механізму, щоб Україна могла якнайшвидше отримати відшкодування?

- Резолюція Генасамблеї ООН – це перший, проте дуже важливий крок до отримання репарацій, до відновлення справедливості і до відбудови нашої України.

Далі на нас чекає складна і кропітка робота над міжнародним багатостороннім договором, який Україна запропонує підписати усім країнам, для яких права людини, демократія, справедливість і верховенство права – не порожні звуки.

Паралельно уже обговорюємо створення міжнародного реєстру збитків з країнами, які виразили зацікавленість і підтримку в цьому питанні.

Робоча група зі стягнення репарацій під лідерством Андрія Єрмака вже розробила концепцію дизайну Реєстру, і ми вже отримали дуже конкретні і детальні питання для обговорення та вирішення від кількох європейських країн-партнерів.

Міжнародні фінансові організації теж висловили зацікавленість долучитися до фінансування створення міжнародного реєстру збитків, адже це буде запорукою того, що всі докази страхіть цієї війни та воєнних злочинів, які скоїла та продовжує коїти рф, будуть належним чином задукоментовані та збережені. Адже Реєстр – це один із пазлів міжнародного компенсаційного механізму, і достовірність, повнота, надійність інформації, яка туди вноситиметься, буде основою для подальшого розгляду заяв усіх потерпілих в компенсаційному механізмі.

- Резолюція Генасамблеї ООН має рекомендаційний характер. Поясніть в такому разі важливість цього рішення? Воно, в першу чергу, вказує на світову підтримку України?

- Окрім того, що резолюція Генасамблеї ООН – це потужна політична заява більшості країн світу (94 країни проголосували «за»!) в підтримку України, рішуче засудження агресії рф, ця резолюція – про юридичне визнання світом відповідальності Росії за війну проти України, зобов'язання агресора сплатити повні репарації Україні, це основа для легітимності майбутнього компенсаційного механізму та створення реєстру завданої росією шкоди.

Як сказав представник країни-агресора на дебатах, це вперше в історії Генасамблеї ООН, коли розглядається питання виплати репарацій за наслідками одного конфлікту.

Більшість країн були єдині у своїх висловлюваннях: Україна має право і повинна отримати репарації від росії. Основний меседж від ЄС був такий: повна підтримка, заслужене покарання агресора та виплата ним репарації.

Потрібно підтримувати правосуддя, сьогодні це Україна, а завтра може бути якась інша держава.

- З яких саме коштів будуть сплачуватися репарації? Це стосується заморожених державних активів рф за кордоном? Про які суми йдеться (раніше говорили про 300 млрд дол.)

- Невід’ємним компонентом міжнародного компенсаційного механізму буде компенсаційний фонд, який власне виступатиме джерелом компенсації рішення компенсаційної комісії, і наповнюватиметься в першу чергу за рахунок активів рф та пов’язаних осіб, арештованих та конфіскованих в державах-учасницях міжнародного багатостороннього договору. І, звісно, основна ціль – це суверенні активи, золотовалютні резерви Центробанку росії, які зберігаються в державах-учасницях. За попередніми даними з відкритих джерел,  йдеться про 300-350 млрд доларів США.

Також договором встановлюватиметься зобов’язання держав-учасниць щодо блокування та конфіскації активів рф, державних банків, компаній, третіх осіб (олігархів), пов’язаних з кремлівським режимом з метою їх подальшої передачі у Фонд.

У разі потреби буде зобов’язання щодо впровадження законодавства на національному рівні, яке уможливлює таку конфіскацію, а також впровадження механізмів, які унеможливлять судове оскарження чи зупинку такої конфіскації.

- Над проєктом резолюції працювала робоча група, а також допомагали країни-партнери. Наскільки непросто було на дипломатичному рівні отримати значну підтримку ООН і як велася ця робота?

- Наша робота розпочалася з надання Президентом України Володимиром Зеленським у травні цього року мандату робочій групі, яка повинна була запропонувати концепцію міжнародного правового механізму відшкодування збитків, шкоди, завданих усім постраждалим від цієї неспровокованої агресії рф: жертвам воєнних злочинів, бізнесу, муніципальним органам, державі, а також компенсації за шкоду навколишньому середовищу, земельним ресурсам.

Під лідерством Андрія Єрмака група, до якої увійшли посадові особи Мін'юсту, Міністерства закордонних справ України, Офісу Президента, народні депутати, а також експерти-гуру з міжнародного публічного права під керівництвом Маркіяна Ключковського (партнера Астерс) та Патріка Пірсола (директора Проєкту «Міжнародні позови та репарації» Школи права Колумбійського університету та колишнього посадовця Держдепартаменту США), розробили концепцію міжнародного компенсаційного механізму. Починаючи з липня ми розпочали активну дипломатичну, політичну та юридичну адвокацію цього механізму.

При цьому долучені були усі. Президент та керівник ОП майже при кожному спілкуванні з першими особами країн-партнерів закликали змусити міжнародну спільноту реагувати на неспровоковану та жорстоку агресію великої держави, яка напала на меншого сусіда тільки через те, що остання хоче бути частиною світу, в якому поважають і діють принципи верховенства права, прав людини, демократії, яскраво виразила свій твердий намір мати свою ідентичність, суверенітет. Долучені були й члени Уряду, парламентарі, правоохоронні органи, неурядові громадські організації, юридична спільнота, які мали one voice з питання необхідності створення міжнародного компенсаційного механізму.

Окремо слід відзначити зусилля в отриманні резолюції нашого дипломатичного корпусу: МЗС та особисто міністра Дмитра Кулебу, постійні представництва України в Раді Європи та ООН, майстерність і дипломатичну професійність Сергія Кислиці та усієї його команди. Провести резолюцію в Генасамблеї ООН з дуже специфічних питань, які, як сказав представник країни-агресора, ніколи не розглядалися в стінах Генеральної асамблеї, – це результат, з одного боку, титанічної роботи нашої місії та усіх, без винятку, послів України в країнах-членах ООН, дипкорпусу МЗС, а з іншого – відмінного відчуття політичних тонкощей складних ООНівських просторів, в які посвятили нас наш Постійний представник Сергій Кислиця, члени його команди Ігор Бондюк, Христина Гайовишин, Микола Притула, і які майстерно не дали реалізувати жодну з провокацій рф у день і напередодні голосування.

Три місяці нашої з Маркіяном Ключковським роботи з переговорів, очних зустрічей з високопосадовцями країн ЄС, США, Великобританії, Швейцарії, Японії, країн Карибського басейну і навіть африканських, причому не один раз, дали свій результат. Так, це титанічна праця, але це результат роботи усієї країни, це результат, на який надихали нас ЗСУ та ті, хто вірять, що Україна отримає репарації! росія заплатить за всі наші страждання та руйнування.

Перший крок зроблено, і тепер уже наші партнери хочуть конкретних дій задля притягнення росії до відповідальності за агресію!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати