15 квітня 2021, 11:37

ЄСПЛ: Коли "плоди отруєного дерева" не заважають суду

Справа «Тортладзе проти Грузії»

Інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Хоча обшук у приміщеннях консульства та у житлі почесного консула був проведений з порушенням права на приватне життя, а здобуті докази лягли в основу обвинувачення та наступного засудження, справедливість судового процесу порушена не була.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ЄСПЛ оцінив вбивство під час спецоперації у 120 тис. євро"

Таких висновків дійшов Європейський суд з прав людини у справі «Тортладзе проти Грузії» (заява №42731/08), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

У серпні 2005 року правоохоронні органи Грузії затримали колишнього керівника служби безпеки і юриста Генерального консульства Кот-д’Івуару за підозрою в незаконному зберіганні наркотичних речовин з метою їх збуту. Затриманий повідомив, що придбав наркотичні речовини у Еміліо Тортладзе, який на той момент був почесним консулом Кот-д’Івуару в Грузії.

Отримавши запевнення Міністерства закордонних справ Грузії про те, що Віденська конвенція про консульські зносини не передбачає недоторканність приміщень, займаних почесним консулом, співробітники грузинської поліції, незважаючи на заперечення консулу, провели обшуки за місцем його проживання і в консульстві. В результаті цих слідчих дій були виявлені заборонені речовини в сейфі і ящиках столу Тортладзе. Консул і його дружина заявили, що предмети їм не належали, але пояснити їх присутність не змогли. Оскільки подружжя відмовилося від права на присутність понятих, обшук проводився без них.

У 2007 році Е.Тортладзе був засуджений на 18 років ув’язнення. Пізніше вирок був пом’ягшений в апеляції до 17 років. Верховний суд Грузії відмовився переглядати справу заявника.

Тоді Е.Тортладзе звернувся до Європейського суду з прав людини. Він скаржився на незаконність і необгрунтованість обшуку консульства і несправедливість судового процесу, оскільки в ході нього були використані докази, отримані в ході цього обшуку. Також заявник скаржився, що Верховний суд Грузії «довільно обмежив доступ до касаційної інстанції».

Суд у Страсбурзі констатував порушення статті 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Конвенції, оскільки національні судові інстанції залишили без уваги питання обґрунтованості і відповідності рішення грузинських правоохоронних органів провести обшук консульства, який, в свою чергу, не супроводжувався достатніми гарантіями.

Однак, ЄСПЛ не погодився із заявником, що влада Грузії порушила його право за змістом пункту 1 статті 6 (на справедливий судовий розгляд) Конвенції. Незважаючи на процесуальні порушення в ході отримання ряду доказів, інші докази дають підставу ЄСПЛ говорити, що загальна справедливість кримінального переслідування щодо Тортладзе не була підірвана.

В частині компенсації ЄСПЛ вважав, що за обставин цієї справи виявлення порушення статті 8 саме по собі складало достатню справедливу сатисфакцію будь-якої моральної шкоди, завданої заявникові внаслідок цього порушення.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі  «Тортладзе проти Грузії» (заява №42731/08) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати