21 лютого 2020, 12:30

Чи комфортно вам за робочим місцем?

Для багатьох юристів можливість зосередитися на роботі - це важливий фактор, що сприяє своєчасному та якісному виконанню задач. Водночас як багато «босів» рахуються із такою потребою, наприклад, молодшого, персоналу та дозволяють робоче «усамітнення»? Це питання залишається відкритим.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ми провели опитування, за результатами якого офісам із «відкритим» простором віддають перевагу лише 9% опитаних, а «кабінетна система» бажана для 22% респондентів. Прихильників же «власної зони комфорту» виявилося найбільше – 24%.

Openspace

То що ж краще - «відкритий» офіс чи все ж таки окремий кабінет? Ми звернулися до психотерапевта, коуча, організаційного консультанта та бізнес-тренера Ольги Агакішиєвої, яка розповіла про недоліки та переваги різних моделей офісного простору.

Офіси з «відкритим» простором мають багато неоднозначностей. Існує низка причин, чому вони досі залишаються популярними: економічно вигідне утримання приміщення, можливість командної роботи, приналежність до чогось більшого, відчуття підтримки поруч, підвищена самомотивація (оскільки складніше не працювати, коли твої колеги зайняті справою), посилення конкуренції, в результаті чого підвищується загальна працездатність, а також ілюзія більш швидкого вирішення робочих питань у зв'язку з близькістю до колег.

Агакішиєва

Однак проводилося чимало досліджень (зокрема, психологічних), які ставлять під сумнів переваги Open Space для спеціальностей, що вимагають великої концентрації уваги та зосередження. До того ж впродовж останнього десятиліття основною проблемою офісних співробітників є відчуття відсутності особистого простору та конфіденційності.

Усе потрапляє під візуальний та аудіальний «контроль» колег і керівництва, зокрема, зовнішній вигляд, адже неможливо приховати на обличчі ні безсонну ніч (з абсолютно різних причин), ні емоції після телефонної розмови особистого чи робочого характеру. Як наслідок, це може додавати зайву тривогу.

Зовнішній вигляд робочого місця також може створювати непотрібну напругу, оскільки поняття робочого процесу і порядку на власному столі у членів команди може відрізнятися. Неформальне спілкування колег також викликає чималий інтерес, що зовсім не сприяє підвищенню працездатності, викликає розфокусування уваги та відволікання від робочих процесів.

Фоновий шум, сильні запахи, неможливість усамітнення для занурення в роботу, яка вимагає підвищеної уваги, – все це в сукупності може підвищувати стрес та призводити до вигоряння на такому робочому місці.

Психологічний стан і можливість продуктивно працювати напряму залежать від атмосфери, в якій співробітники офісу перебувають щодня. Тому не дуже строгі, але чіткі правила й порядки в офісах відкритого типу будуть корисними, а іноді й необхідними для збереження психіки, а отже, працездатності та бажання працювати в цьому колективі.

Якщо колектив невеликий і колеги здатні домовлятися, правила народжуються поступово та передаються «у спадок». Однак важливо обговорювати навіть банальні питання: як регулюється температура повітря у приміщенні, чи можна відкривати вікна і змінювати освітлення тощо. Адже у стані напруги або підвищеного стресу питання «спеки-холоду» може розростися у великий та непотрібний конфлікт. Якщо колектив великий або часто відбувається зміна колег, то всі правила повинні бути прописані або керівник має попереджати кожного нового співробітника про існування певних правил.

Моменти, яким варто приділити увагу:

  • Побутовий шум. Добре, якщо є можливість відокремити оргтехніку в окрему кімнату, а кухню прибрати настільки далеко, щоб ні звуки, ні запахи їжі не відволікали від роботи. Телефони слід переводити у беззвучний режим, а якщо дозволяє приміщення, то телефонні розмови будь-якого характеру слід вести за межами загального офісу (ідеально - в окремих кімнатах). Якщо у приміщенні немає такої можливості, потрібно розмовляти негучним голосом, оскільки будь-який голосний звук відволікає, а подальше включення в робочий процес можливе лише через 15-20 хвилин. Не рекомендується слухати музику з яскравими перериваннями у вигляді реклами, адже це підвищує дратівливість.
  • Запахи. Не варто користуватися сильним парфумом та їсти на робочому місці, навіть якщо в офісі невелика кількість людей. Запахи, звуки відкушування їжі та плямкання – це також сильні подразники нервової системи.
  • Організація особистого робочого місця. Якщо немає строгих правил, зробіть свій стіл затишним для себе, щоб у вас був «острівець» задоволення і ресурсу.
  • Спілкування. Коли у вас є питання до колеги, не варто його голосно вирішувати. Якщо вам зручно написати в месенджер, то використовуйте цей засіб зв’язку або вирішуйте проблему, спілкуючись на близькій відстані один до одного.

Якщо не зручно, коли вас «смикають» щодо різних питань під час важливого робочого процесу, що вимагає підвищеної уваги, то встановіть і повідомте про «години прийому». Можна наклеїти стікер на своєму робочому місці або відправити колегам повідомлення про те, в який час можливі питання.

Подбайте про себе!

Основна ідея роботи в офісах «відкритого» типу повинна полягати в тому, що потрібно бути до всіх толерантним, але при цьому берегти себе і бути до себе чутливим, щоб уникнути професійного вигорання. Наприклад, якщо колеги заважають вам розмовами, а ви не можете на це вплинути, надягайте навушники, займайте залу для перемовин або домовляйтеся з керівником періодично працювати з дому.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати