28 травня 2024, 17:22

3 юридичні питання, з якими найчастіше звертаються українці в Німеччині


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Німеччина — одна з країн, де радо прийняли українців після початку повномасштабного вторгнення. Наразі саме тут утворилася одна з найбільших діаспор у всій Європі. Останнім часом на UFU Platform почала надходити чимала кількість юридичних запитів саме з Німеччини, тож ділимося трьома найбільш частими і як їх можна вирішити самостійно.

1. Заборгованості з медичного страхування в Німеччині

Український біженець, який проживає у Північний Рейн-Вестфалія, зіткнувся з несподіваною проблемою з виплатами за медичне страхування після того, як їхній партнер почав працювати. Зареєструвавшись у Knappschaft (страхова компанія) і отримуючи фінансову допомогу  (“Bürgergeld”) до  квітня 2023 року, ця особа виявила, що повинна сплатити 3 000 євро за медичне страхування за травень, червень і липень 2023 року. Борг виник через те, що Центр зайнятості вважав їх з партнером «спільнотою з однаковими потребами», а отже, працевлаштований партнер був відповідальним за платежі за медичне страхування іншого.

У Німеччині українці, що перебувають під тимчасовим захистом, повинні мати обов'язкове медичне страхування, причому держава покриває витрати, якщо людина безробітна і не має майна. Ця підтримка є частиною допомоги Bürgergeld. Однак, якщо безробітний проживає з партнером, який працює, Центр зайнятості може розглядати домогосподарство як спільноту, що має спільні потреби. Така класифікація перекладає фінансову відповідальність, включаючи внески на медичне страхування, на партнера, який працює.

Відповідно, Knappschaft виставив партнеру рахунок за витрати на медичне страхування. Попри це, сума в 3 000 євро за три місяці виявилася надмірною, що вимагало подальших роз'яснень від Knappschaft.

Кроки до вирішення:

 1. Особі було рекомендовано зібрати всі необхідні документи, включаючи листування з Knappschaft та Центром зайнятості, докази працевлаштування її партнера, починаючи з квітня, а також записи про доходи громадянина до квітня 2023 року.

 2. Спілкування з Knappschaft: Оскільки страхова компанія не надавала англомовної підтримки, було рекомендовано звернутися за допомогою до місцевого перекладача або двомовного друга. Крім того, зв'язок з місцевими організаціями підтримки українських біженців у Німеччині може забезпечити необхідну мовну та бюрократичну підтримку.

 3. Звернення до центру зайнятості: Особі було рекомендовано звернутися до Центру зайнятості з проханням переглянути заборгованість. Важливо було надати детальні пояснення та докази свого фінансового становища і неспроможності покрити витрати. Таке звернення могло б підкреслити помилковість щодо розрахунку внесків і раптового фінансового тягаря.

Зрештою, центр зайнятості переоцінив ситуацію, визнавши раптову зміну фінансового стану домогосподарства, борг було зменшено до більш прийнятної суми. Було розроблено план виплат, що дозволило особі та її партнеру сплатити витрати на страхування без надмірного фінансового навантаження. 

В таких випадках наполегливо рекомендується не ігнорувати повідомлення від страхових компаній та Центру зайнятості, а уважно ознайомитись з ними і, у випадку непорозуміння, вести активну комунікацію задля розв'язання проблеми. 

2. Переміщення між федеральними землями Німеччини

Українець, який отримав тимчасовий захист в Німеччині, звернувся за консультацією щодо переїзду з однієї федеральної землі в іншу. 

Важливо розуміти умови, за яких ценз осілості може бути скасовано, включаючи такі, як: працевлаштування, возз'єднання сім'ї та особливі складні життєві обставини.

Перед переїздом особа повинна подати заяву про звільнення від цензу осілості в компетентний орган федеральної землі, до якої вона має намір переїхати. Цей крок має вирішальне значення, особливо якщо біометрична реєстрація, посвідка на проживання або заява на отримання соціальних виплат вже були розглянуті.

Умови для відмови від вимоги про проживання:

 1. Працевлаштування або навчання: вимога щодо проживання може бути скасована, якщо особа або член сім'ї має роботу (щонайменше 15 годин на тиждень), яка забезпечує достатній дохід, або має місце навчання чи стажування в новій федеральній землі.
 2. Возз'єднання сім'ї: якщо члени сім'ї, з якими раніше проживала особа, проживають у новій федеральній землі, це також може бути підставою для позитивного рішення.
 3. Особливі складні випадки: вимога про проживання повинна бути скасована у випадках особливих труднощів, таких як:
 • служба у справах дітей: якщо місцеві служби у справах дітей не справляються зі своїми обов'язками 

 • будь-які подібні причини, що спричиняють надмірні труднощі.

Зауважте, що вимога про проживання не може бути скасована виключно на підставі пошуку нового місця проживання без працевлаштування.

Підготовка до подання заяви:

Особа має зібрати всі необхідні документи на підтримку заяви про звільнення, включаючи докази працевлаштування, зарахування на навчання або дані про возз'єднання сім'ї, докази на підтримку заяви про особливі труднощі, якщо такі є, наприклад, листи від служби у справах дітей або інших відповідних органів влади.

Подання заяви та розгляд:

 • Подайте заяву про звільнення від вимог до компетентного органу в новій федеральній землі, переконавшись, що вся документація була повною і чітко оформленою.

 • Надайте детальне пояснення причин переїзду, наголосивши на критеріях для звільнення від вимоги про проживання.

 • Підтримуйте регулярну комунікацію з органами влади, щоб відстежувати хід розгляду заяви та оперативно реагувати на будь-які запити щодо додаткової інформації.

 • За необхідності, зверніться до юридичних радників, щоб переконатися, що заявка відповідає всім правовим стандартам і вимогам.

3. Якщо ви зіткнулися з відмовою у задоволенні прохання про переїзд до іншої федеральної землі

Рішення про відмову в наданні дозволу на переселення має статус адміністративного акта, тобто є офіційним рішенням державного органу.

Втім, ви маєте право подати апеляцію протягом одного місяця, якщо було отримано офіційне повідомлення, або протягом одного року, якщо офіційного повідомлення не було надано.

Апеляція повинна містити детальні причини запиту на переселення, такі як можливості працевлаштування, освітні потреби, возз'єднання сім'ї або особливі складні життєві обставини. Рекомендується записатися на особистий прийом до працівників міграційної, та з’ясувати перспективи подання апеляції.

Якщо у вас зʼявилися інші питання чи потребуєте допомоги, консультанти платформи UFU Platform радо нададуть усю необхідну вам інформацію.

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати