28 лютого 2017, 19:08

Король помер – хай живе король!

Опубліковано в №9 (559)

Юрій Захарченко
Юрій Захарченко «Prove Group, ЮК» адвокат, старший юрист

Початок 2017 р. відзначився черговим конфузом наших законотворців. Ненароком була позбавлена повноважень палко кохана бізнесом Податкова міліція. Як вже потім пояснювали депутати, умислу ліквідовувати Податкову міліцію вони не мали. Акт знищення цього державного органу стався через технічну помилку. Однак закон – це закон. Яким би він не був, його необхідно виконувати. Податкова міліція вже залишиться в історії, але що ж прийде їй на заміну?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Міністр фінансів презентував законопроект щодо створення органу протидії фінансовим злочинам. Заявлено, що цей орган принципово відрізнятиметься від вже знайомої підприємцям Податкової міліції, яка в багатьох асоціюється з систематичним тиском на бізнес з метою отримання неправомірної вигоди.

Вибір інструментів попередніх борців з тіньовою економікою дозволяв довести до сказу найбільш стриманих представників бізнесу. Запропонований до створення орган, як стверджує Міністрів фінансів, буде позбавлений таких можливостей, а при розслідуванні, замість силового підходу, використовуватиме аналітичну роботу. Таке твердження пана Міністра має певну частку лукавства, оскільки повноваження органу досудового розслідування та можливі слідчі дії визначає Кримінальний процесуальний кодекс України, а не спеціальний закон про такий державний орган. Таким чином, як мала Податкова міліція право проводити обшуки та вилучати первинні облікові документи, так і матиме її наступник.

Однак чи будуть виправдано використовуватися такі повноваження? Міністр фінансів стверджує, що принципом діяльності новоствореного органу має стати невтручання у господарську діяльність. Боротися «по-новому» з тіньовою економікою повинні «білі комірці» з гідними зарплатами, серед яких не знайдеться місця силовим підрозділам. Кадровий склад формуватиметься «з нуля», за конкурсом набиратимуть кращих з кращих.

Безперечно, будь-які дії правоохоронних органів повинні бути виправдані реальною потребою. Застосування органом досудового розслідування наданих йому законом повноважень завжди повинне мати розумні пояснення.

Безмежні права правоохоронних органів не викликатимуть страх у людей, якщо буде впевненість, що такі права використовуватимуться виключно для захисту прав та інтересів народу з неуклінним дотриманням норм права. На жаль, поки що в суспільстві панує думка, що кожне розширення повноважень правоохоронні органи використовуватимуть як додатковий інструмент впливу на бізнес, маючи на меті власне збагачення. Тому люди й бояться…

Щоб підняти рівень довіри до запропонованого органу протидії фінансовим злочинам, Міністр фінансів виступив із заявою, що цей орган не матиме силових підрозділів. Я схвалюю бажання Міністра убезпечити підприємців від силового впливу з боку наступників Податкової міліції, але маю побоювання, що без фізичного захисту слідчі не зможуть ефективно виконувати свої обов’язки. Розумова праця – це, звичайно, добре. Однак будь-яке обвинувачення ґрунтується на доказах, джерелом яких, наприклад, є документи. Іноді слідству доводиться збирати докази всупереч волі їх володільця, долаючи супротив (мається на увазі реальна потреба в отриманні документів, які власник відмовляється надати добровільно). За таких обставин слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді та отримує дозвіл на обшук, виконання якого супроводжує силовий підрозділ органу досудового розслідування.

Яким чином, за задумом Міністра фінансів, службові особи запропонованого органу протидії фінансовим злочинам будуть проводити затримання підозрюваних/обвинувачених, а також деякі слідчі – поки що залишається без роз’яснення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати