24 вересня 2013, 12:26

Службові твори: кому належить право інтелектуальної власності

Окремі питання правового регулювання

Опубліковано в №39 (381)

Максим Селіванов
Максим Селіванов «Arbitis, ЮФ» К. ю. н., доцент, партнер

Сьогодні об’єкти права інтелектуальної власності майже не створюються одноособово. Комп’ютерні програми, веб-сайти та значна кількість інших об’єктів права інтелектуальної власності створюються в порядку виконання трудового завдання, так званий службовий об’єкт.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Правове регулювання зазначених відносин скоріш створює умови для виникнення чисельних спорів, ніж вирішує можливі суперечки. Це пов’язано з тим, що ч. 2 ст. 429 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) встановлено, що майнові права інтелектуальної власності на об’єкт, створений у зв’язку із виконанням трудового договору, належать працівникові, який створив цей об’єкт, та юридичній або фізичній особі, де або в якої він працює спільно, якщо інше не встановлено договором. З огляду на те, що спільна приналежність прав встановлена подружжю (право спільної сумісної власності на набуте у шлюбі майно) та досвід розлучень, можливо спрогнозувати, як відбуватиметься розподіл прав інтелектуальної власності у разі припинення трудових відносин між роботодавцем і працівником.

Юридичним рішенням безумовно є завчасне укладення договору про використання об’єкта права інтелектуальної власності, створеного у зв’язку з виконанням трудового договору. Але такий договір рідко укладається, особливо в створених під стартап юридичних особах. Тому потреба юридичної особи підтвердити належність прав інтелектуальної власності та визначити з працівником (або з колишнім працівником) порядок використання створеного об’єкта виникає доволі часто.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати