22 вересня 2015, 16:48

Подано, ще не зарєєстровано

Опубліковано в №37-38 (483-484)

На сьогодні ринок товарів та послуг стає все більш насиченим та різноманітним, тому успіх будь-якого бізнесу залежить від наявності особливих ознак запропонованого товару чи послуги. Найбільш поширеним засобом індивідуалізації учасників цивільного і господарського обороту є торговельна марка.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відповідно до положень Цивільного кодексу України, торговельною маркою може бути будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень, за допомогою яких товари та послуги, що виробляються/надаються однією особою, можна відрізнити від товарів і послуг, що виробляються/надаються іншими особами.

Законодавчо визначається, що такими позначеннями можуть бути слова, у тому числі власні імена, літери, цифри, зображувальні елементи, кольори та комбінації кольорів, а також будь-яка комбінація таких позначень.

На перший погляд здається, що зареєструвати торговельну марку досить легко, але на практиці все може виявитися набагато складніше. Тому ще до подачі заявки в Український інститут промислової власності (Укрпатент), заявникам необхідно проаналізувати можливі причини відмови у реєстрації торговельної марки, щоб не витрачати даремно свій час і кошти, а також мінімізувати ризик відмови у реєстрації.

Підстави для відмови у реєстрації торговельної марки встановлені ст. 6 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг». Основними причинами, за яких можуть відмовити у реєстрації торговельної марки (надалі – ТМ) є:

Позначення, які зображують або імітують державні герби, прапори, офіційні назви держав. Такі позначення можуть бути включені до знака як елементи, що не охороняються, якщо на це є згода відповідного компетентного органу або їх власників. Так, компетентним органом щодо назви держави «Україна» є колегіальний орган, утворений Державною службою інтелектуальної власності України.

Позначення, що не мають розрізняльної здатності та не набули такої внаслідок їх використання, а саме:

позначення, які складаються лише з однієї літери, цифри, лінії, простої геометричної фігури, що не мають характерного графічного виконання (наприклад, цифра «1»);

реалістичні зображення товарів, якщо вони заявлені на реєстрацію як знак для позначення цих товарів (наприклад, зображення морозива на упаковці  морозива);

загальновживані скорочення (абревіатури);

Суперечність публічному порядку, принципам гуманності та моралі.

Це означає, що не можна зареєструвати ТМ із зображенням вагітної жінки, що палить – це суперечить принципам моралі та гуманності або ТМ з расистськими гаслами, емблемами та нецензурними виразами.

Раніше подано або зареєстровано тотожну чи схожу до ступеня змішування ТМ.

Наприклад, ви хочете подати заявку на реєстрацію ТМ «CHANNEL» для парфумів, проте вже є зареєстрована схожа ТМ«CHANEL». Змішуванням може бути також переклад торгової марки з однієї мови на іншу. Це обмеження діє тільки для таких самих або споріднених товарів і послуг. А саме, якщо ТМ «Ромашка» зареєстрована для дитячого одягу, її можна зареєструвати для кондитерських виробів чи салону краси. Щоб не отримати відмову на такій підставі перед подачею заявки потрібно провести попередній інформаційний пошук на схожість і тотожність торговельної марки. Таким пошуком займається Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг (відділення інновацій Укрпатенту).

Описові позначення, що вказують на вид, якість, кількість, властивості, склад, місце і час виготовлення товарів. Наприклад, «Крем для рук», «Приватна школа».

Введення в оману щодо товару, послуги або особи, яка виробляє товар чи надає послугу. Це означає, що навіть якщо ТМ раніше не реєструвалася в Україні, але є відомою заявнику, який не має відношення до цієї ТМ, це буде підставою для відмови у реєстрації. Наприклад, реєстрація ТМ «Adidas» для спортивного одягу, який виготовляють в Україні.

Як бачимо, підстав для відмови у реєстрації ТМ немало, а заявники в більшості звертаються за допомогою до спеціалістів вже після отримання попередньої відмови у реєстрації своєї ТМ.

Так, після отримання попередньої відмови від експертів Укрпатенту, у заявника є два місяці, з моменту отримання висновку, для подання обґрунтованої відповіді та документів на користь реєстрації заявленого знаку. Якщо в підготовці відповіді та отриманні певних документів у заявника виникли проблеми,цей строк можна збільшити ще на шість місяців,  шляхом сплати відповідного збору та подання клопотання в Укрпатент.

Якщо вже й після надання обґрунтованої відповіді заявник отримав рішення Укрпатенту про відмову у реєстрації ТМ, то таке рішення можна оскаржити протягом двох місяців від дати одержання рішення або додаткових матеріалів стосовно заявки в судовому порядку чи подати заяву до Апеляційної палати Державної служби інтелектуальної власності України (Апеляційна палата).

У середньому до Апеляційної палати щороку подається близько 100 заперечень проти рішень за заявками, найбільшу кількість серед них становлять заперечення проти рішень за заявками на знаки для товарів та послуг.

Практика Апеляційної палати

Так, колегією Апеляційної палати 22.04.2015 р. було розглянуто та задоволено заперечення Товариства з обмеженою відповідальністю «МІРАНІ» проти рішення про відмову в реєстрації знака «ЭКСЕЛЛАНС», яке було прийнято на підставі того, що цей знак відносно всіх заявлених товарів 05 класу Міжнародної класифікації товарів і послуг для реєстрації знаків (далі МКТП)схожий настільки, що його можна сплутати зі знаком «XCELLENCE» за міжнародною реєстрацією № 955142 від 16.01.2008, якому раніше надана правова охорона на території України на ім’я Henkel AG &Co. KGaA (Німеччина), щодо споріднених товарів.

За результатами дослідження колегія Апеляційної палати дійшла висновку, що за ознаками схожості заявлене позначення схоже з протиставленим знаком, оскільки асоціюється з ним в цілому та, проаналізувавши переліки товарів 05 класу МКТП досліджуваних знаків, визнала їх однорідними (спорідненими).

У запереченні та на засіданні колегії Апеляційної палати апелянт зазначав,що він є власником свідоцтва Російської Федерації та міжнародної реєстрації «ЭКСЕЛЛАНС» відносно товарів 05 класу МКТП. Знак «ЭКСЕЛЛАНС» за міжнародною реєстрацією поданий на реєстрацію у Республіку Білорусь, Казахстан та Україну. В той же час знак «XCELLENCE» за протиставленою міжнародною реєстрацію № 955142 також діє на території Республіки Білорусь та Російської Федерації.

У додаткових матеріалах,наданих апелянтом на користь реєстрації заявленого знака в Україні,апелянт надав лист-згоду, в якому зазначено, що компанія Henkel AG &Co. KGaA, яка є власником міжнародної реєстрації на знак «XCELLENCE»,дає згоду на реєстрацію в Україні на ім‘я Товариства з обмеженою відповідальністю «МІРАНІ» знака «ЭКСЕЛЛАНС» за міжнародною реєстрацією заявкою щодо товарів 05 класу МКТП.

Крім того, апелянт зазначив, що споживач не буде введений в оману,оскільки на території України відсутня продукція 05 класу МКТП під знаком «XCELLENCE» компанії Henkel AG &Co. KgaA, на підтвердження чого він надав витяг результатів пошуку сторінок з мережі Інтернет.

Враховуючи всі обставини апеляційної справи, колегія Апеляційної палати вирішила, що знаку «ЭКСЕЛЛАНС» може бути надана правова охорона відносно товарів 05 класу МКТП.

Варто зазначити, що важливу роль під час розгляду цього заперечення відіграв лист-згода, в якому зазначено, що компанія, яка є власником протиставленого свідоцтва на знак «XCELLENCE», дає згоду на реєстрацію в Україні на ім’я апелянта знака «ЭКСЕЛЛАНС» щодо товарів 05 класу МКТП, а також обґрунтування апелянта, що споживач не буде введений в оману, оскільки на території України відсутня продукція 05 класу МКТП під знаком «XCELLENCE», на підтвердження чого він надав витяг результатів пошуку сторінок з мережі Інтернет.

Тому, щоб довести незаконність відмови у реєстрації ТМ, важливі будь-які докази про використання знака, про його популярність, впізнаваність, порівняння сфер діяльності власників протиставлених позначень та доведення розрізняльної здатності знака.

Таким чином, підсумовуючи вищезазначене, до реєстрації торговельних марок не потрібно ставитись легковажно. Якщо ви подали заявку на реєстрацію ТМ і сплатили необхідні збори, це ще не дає гарантії в отриманні свідоцтва про реєстрацію ТМ. Попереднє звернення до спеціалістів перед поданням заявки до Укрпатенту,  може принести бажаний результат і зберегти ваші кошти та нервову систему.

1
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати