06 жовтня 2022, 16:02

Зміни в трансфертному ціноутворенні в період воєнного стану

У зв'язку з воєнним станом і низкою змін у законодавстві, більшості платників податків важко розібратися у всіх тонкощах і нюансах податкового законодавства. Тому консалтингова компанія «Парето» зібрала актуальну інформацію щодо змін, які відбулися через останні події в країні. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З огляду на те, що наразі досі діє воєнний стан на території України, доцільно розглянути особливості трансфертного ціноутворення та що саме змінилося після 24 лютого 2022 року.

Державна податкова служба України вже надавала певні роз’яснення щодо ведення діяльності в умовах, що існують наразі. У цій статті ми розглянемо їх більш детально та проаналізуємо.

Подання звітності: які документи та коли подавати 

Контроль з питань трансфертного ціноутворення, зокрема, виконується завдяки поданню звітності, яку відповідно до Податкового кодексу України необхідно сформувати в зазначений період.

  1. Звіт про контрольовані операції, Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній. Для цього виду звітності існує єдиний термін — до 1 жовтня 2022 року (відповідно звіт формується щодо діяльності, яка була виконана за 2021 рік).
  2. Документація з трансфертного ціноутворення (або локальний файл). Звертаємо вашу увагу, що ця звітність подається лише після запиту Державної податкової служби, а саме протягом 30 календарних днів.
  3. Глобальна документація (або майстер-файл). Подається вперше також за запитом ДПС відповідно за звітний 2021 рік. На це ви маєте 90 календарних днів. Постає питання — а коли необхідно готувати майстер-файл? Є особливість, яка полягає в тому, що ДПС може запросити Глобальну документацію у відповідний період, а саме не раніше 12 місяців і не пізніше 36 місяців з моменту закінчення фінансового року, який встановлюється міжнародною групою компаній, членом якої і є платник податків. У випадку, коли відомості про закінчення фінансового року відсутні, ДПС відштовхується від дати закінчення звітного періоду.
  4. Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній. Як і Глобальна документація, ця звітність подається вперше за звітний 2021 рік. Проте надавати Звіт необхідно не раніше того року, коли була укладена багатостороння угода про автоматичний обмін міждержавними звітами. Така угода укладається між компетентними органами.

Грошові зобов’язання в період воєнного стану 

Наразі платники податків під час здійснення податкового грошового зобов’язання (тобто сплати податків і зборів) керуються нормами Податкового кодексу України, які були введені в умовах воєнного стану (Розділ ХХ «Перехідні положення»).

Таким чином є три випадки: 

  1. Платник податків не має змогу здійснити грошове зобов’язання.
  2. Платник податків не мав такої змоги, але з часом вона з’явилася.
  3. Платник податків завжди мав змогу здійснити грошове зобов’язання.

Отже, розглянемо більш докладно кожен з цих випадків, а також проаналізуємо відповідальність за порушення цього обов’язку.

Перший випадок — платник податків не має змоги здійснити своє грошове зобов’язання в умовах воєнного стану. У такому разі відповідальність не буде наставати. Проте необхідно пам’ятати, що сплатити податки необхідно протягом 6 місяців після того, як воєнний стан буде скасований. 

Другий випадок — можливість здійснити грошове зобов’язання з’явилася з часом. З 24 лютого 2022 року та до моменту виникнення такої можливості відповідальність за несплату податків наставати не буде. Проте платник податків матиме 60 днів для того, щоб здійснити своє зобов’язання. Цей термін починається з першого дня того місяця, який є наступним після місяця, коли відновилася можливість здійснити це зобов’язання.

Третій випадок — можливість сплатити податки та збори завжди була у платника. У такому разі платник податків не буде нести відповідальності за несплату, якщо виконав своє грошове зобов’язання до 31 липня 2022 року, а також надав податкову звітність до 20 липня 2022 року.

Важливо! Можливість чи неможливість здійснення податкового грошового зобов’язання буде встановлюватися за спеціальним порядком, який затвердить Міністерство фінансів України.

Норми щодо строків давності  

Це питання є досить цікавим та актуальним, адже відносно строків давності були внесені зміни ще у 2020 році у зв’язку з карантинними заходами.

Одразу зазначимо, що відповідно до загальних вимог строк давності для здійснення податкових перевірок і визначення розміру грошового зобов’язання становить 2555 днів (тобто 7 років). Цей строк починається з дня, який наступає після закінчення граничного строку виконання грошового зобов’язання (сплати податків). Щоб більш детально розібратися, наведемо приклад граничного строку. Так відповідно до всіх законодавчих вимог граничний строк для подання звітності відносно 2015 року закінчився 1 жовтня 2016 року, відносно 2016 року — 1 жовтня 2017 року тощо.

Якщо податкові декларації були надані контролюючому органу пізніше граничного строку або якщо були відправлені уточнюючі декларації, тоді строк давності обчислюється з моменту надання цих документів. 

Ще у 2020 році перебіг строків давності був призупинений через введення карантину, що встановлений Кабінетом Міністрів України. Таким чином відповідно до національного законодавства строки давності були зупинені з 18 березня 2020 року та мали відновитися в день, який є наступним після закінчення дії карантину. Проте 24 лютого 2022 року ця норма була призупинена у зв’язку з введенням воєнного стану на території України, і почали діяти інші вимоги, які також зупиняють перебіг строків давності, але вже не через карантин, а через введення особливого правового режиму — воєнного стану. Отже, можемо зробити висновок, що перебіг строків давності був зупинений з 18 березня 2020 року та досі не був відновлений.

Перевірки з питань трансфертного ціноутворення 

Багато питань з приводу податкових перевірок під час воєнного стану. Отже, норми, які внесли зміни в цей процес, закріплені в розділі ХХ Податкового кодексу України. Ось, що ми маємо наразі:

  • Під час дії такого правового статусу, як воєнний стан, податкові перевірки розпочинатися не будуть;
  • Ті перевірки, які були розпочаті до 24 лютого 2022 року, були зупинені до закінчення воєнного стану;
  • Якщо перевірка була закінчена до 24 любого 2022 року, але термін подання заперечень ще не сплинув, тоді такий термін також призупиняється.

Єдиний податок у розмірі 2 % 

До початку ведення бойових дій на території України платники податків мали змогу самостійно переходити з однієї системи оподаткування в іншу, а саме з загальної групи на третю, яка передбачає єдиний податок у розмірі 2 % від прибутку.

Наразі така можливість відсутня. Крім того, всі платники, які встигли перейти на цю систему, будуть автоматично переведені на минулі групи оподаткування. Це відбудеться одразу після закінчення воєнного стану, а саме з першого дня місяця, що буде наступним після припинення війни. 

Звертаємо особливу увагу на вищезазначені зміни! Адже цю інформацію необхідно врахувати під час оформлення звітності з питань трансфертного ціноутворення.

Якщо у вас виникають питання відносно змін, що відбулися в умовах воєнного стану або відносно правил і порядку оформлення звітності, радимо звернутися за допомогою до експертів з питань трансфертного ціноутворення. 

Ви можете отримати консультацію або обрати пакет послуг, що містить оформлення конкретної Документації, аудит, супроводження під час перевірки з боку контролюючих органів тощо. 

Також будьте уважні під час вибору компанії, адже ця робота вимагає достатнього практичного досвіду та спеціальних знань. Ви можете звернутися до нашої консалтингової компанії «Парето». Ми понад 8 років надаємо послуги у сфері ТЦУ та користуємося довірою серед платників податків! Безкоштовно проаналізуємо ваші документи та відповімо на питання – які особливості складання Звіту про контрольовані операції та Документації ТЦУ для вашої компанії. 

Також ми здійснюємо оцінку для цілей МCФЗ (Міжнародних стандартів фінансової звітності). Ви можете отримати консультацію та професійні послуги, залишивши заявку на сайті компанії.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати