12 травня 2020, 15:35

Визнання рішень іноземних судів в Україні

Виконай, якщо зможеш, або наполегливість за принципом взаємності

Опубліковано в №9 (715)

Олександр Луговський
Олександр Луговський «Eterna Law» партнер
Лідія Жовтяк
Лідія Жовтяк «Eterna Law» юристка

Успішне завершення довгого судового процесу та отримання бажаного позитивного судового рішення можна порівняти зі сходженням до базового табору Евересту. Процес захоплює, але водночас він складний і витратний. Однак, незважаючи на всі зусилля, головна ціль все ще не досягнута — найвища вершина світу не підкорена. Аналогічно, отримавши остаточне судове рішення, позивач мимоволі уподібнюється до альпініста — пів дороги пройдено, але мети, заради якої починався процес (а саме ефективний захист і відновлення порушених, невизнаних або оспорюваних прав та інтересів), досі не вдалося досягти.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ефективність та дієвість системи виконання судових рішень є неодмінною складовою права на справедливий суд, що гарантується ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Зокрема, Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях поширює гарантії ст. 6 Конвенції на стадію виконання судових рішень і наголошує: «Якщо вбачати у ст. 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію» (п. 40 Рішення ЄСПЛ у справі «Горнсбі проти Греції» від 19.03.1997 р.).

Виконання судових рішень в Україні є непростим процесом навіть за відсутності іноземного елементу. Що вже говорити про процедуру визнання та виконання рішень іноземних судів, яка є фактично невичерпним джерелом для творчості в контексті пошуку причин та підстав, чому саме ваше рішення не може бути визнане та виконане на території України.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати