Частина 5 статті 55 Конституції України встановлює та гарантує право кожного будьякими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
З цієї норми слідує право особи відстоювати свої права та інтереси не лише в державних судових установах України, але й використовувати альтернативні способи вирішення спорів.
Альтернативні способи вирішення спорів передбачають, зокрема, їх розгляд третейськими судами.
Третейський суд, арбітраж – це недержавний незалежний орган, що утворюється за угодою або відповідним рішенням заінтересованих фізичних та/або юридичних осіб для вирішення спорів, що виникають із цивільних та господарських правовідносин.
В Україні можуть утворюватися та діяти постійно діючі третейські суди та третейські суди для вирішення конкретного спору (суди ad hoc).
Постійно діючими третейськими судами, які функціонують в Україні, є Міжнародний комерційний арбітражний суд та Морська арбітражна комісія при Торговопромисловій палаті України.
Важливою особливістю арбітражу є те, що він націлений не лише на вирішення спору як такого та винесення рішення на користь однієї із сторін, а й на врегулювання спору шляхом спонукання сторін до укладення мирової угоди. Зазначена функція є важливою, а її успішність значно залежить від вміння арбітра привести сторони до компромісу. Врегулювання спору таким чином усуває ризики винесення негативного рішення проти однієї зі сторін, а також створює комфортні умови для подальшого співробітництва сторін на ринку.