На тему арбітражу написано багато книг, статей та інших матеріалів, проте все ж варто ще раз згадати про переваги арбітражних інституцій, оскільки число спеціалістів, які цікавляться цією формою вирішення спору, з кожним роком зростає.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Звичайно, усі фахівці, що займаються арбітражем, у змозі (і, напевно, завжди раді) подати довгий список причин, чому для вирішення комерційних спорів необхідно йти до арбітражу, а не до державного суду. Серед цих причин будуть названі конфіденційність, швидкість виробництва, кваліфікація суддів (арбітрів), їх незалежність, вартість, автономія сторін, гнучкість процедури, а також обов’язковість рішень.
На погляд не лише юристів, а й бізнесменів, найбільш спірними є швидкість і вартість. Спочатку численні експерти наполягали на тому, що розгляд спорів в арбітражі є швидшим і дешевшим, ніж у державних судах. Цілком можливо, що спочатку так і було. Тепер же, хоч і відбувається певний прогрес, здається нелогічним наполягати на цьому.
Здібності ж юристів сторін у затягуванні процесу тими чи іншими способами однаково реалізуються як у судах, так і в арбітражах. Можна роками затягувати розгляд справи, заявляючи один відвід арбітру за іншим, викладаючи на стіл одну карту за іншою.
Досить часто бувають випадки, коли юристи учасників спору були однокурсниками, перетинались на конференціях, відпочивали на одних і тих ж курортах. І неважливо, що однокурсниками вони були 20 років тому, про перебування один одного на курорті навіть і не знали, а в конференціях окрім них брало участь ще 40 фахівців. Неважливо також, що всі ці відводи можуть бути відхилені – процес все одно вже затягнутий, а «арбітражний світ» – вкрай малий і завжди можна знайти, за яку ниточку смикнути, щоб затягнути його ще сильніше.