11 лютого 2020, 12:45

Що чекає на власників «євроблях» у 2020 році: вимоги законодавства та реалії

Опубліковано в №3 (709)

Вікторія Шульга
Вікторія Шульга «Правозахист Україна, ЮК» юрист

Наразі знову маємо цікаву ситуацію з так званими євробляхами — транспортними засобами (далі — ТЗ), ввезеними в Україну для особистого користування, без сплати мита та подальшої реєстрації органами МВС. У новому 2020 р. вже не діє відтермінування відповідальності за порушення, передбачені ч. 4 ст. 469 Митного кодексу України та ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

  • ч. 6, 7 — щодо керування ТЗ, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні у встановленому порядку;
  • ч. 8, 9 — в частині керування ТЗ, щодо якого були порушені обмеження, встановлені Митним кодексом України.

Тож з 01.01.2020 р. поліція отримала законні повноваження штрафувати власників автомобілів з іноземною реєстрацією. З цього і почнемо.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Вимоги до реєстрації

Відповідно до п. 30.1 Правил дорожнього руху, власники механічних транспортних засобів і причепів до них повинні зареєструвати (перереєструвати) їх в уповноваженому органі МВС або провести відомчу реєстрацію, якщо законом встановлена її обов'язковість, незалежно від технічного стану ТЗ, протягом 10 діб з моменту придбання/отримання, митного оформлення або переобладнання/ремонту (якщо вони потребують змін у реєстраційних документах).

Порядок здійснення реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів регулюється «Порядком державної реєстрації (перереєстрації) зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженим постановою КМУ №1388 від 07.09.1998 р.

Які будуть санкції, якщо автомобіль не зареєструвати?

Якщо ви не зареєстрували або не перереєстрували ТЗ згідно зі встановленим в Україні порядком, настає відповідальність, передбачена ч. 6 ст. 121 Кодексу про адміністративні правопорушення (КУпАП) — накладення штрафу в розмірі 170 грн. Повторне таке порушення тягне за собою штраф у розмірі 255 грн або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого. Тобто поліцейські можуть тимчасово затримати такий транспортний засіб. Це їм дозволяють приписи п. 2 «Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання», затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 р. №1102.

Чи може поліція оштрафувати водія за порушення приписів Митного кодексу?

По‑перше, відтепер абз. 6 ч. 2 ст. 16 Закону України від 30.06.1993 р. №3353‑XII «Про дорожній рух» забороняє водієві керувати транспортним засобом у таких випадках:

  • якщо були порушені строки його тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту;
  • якщо він використовується для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні;
  • якщо він був переданий у володіння, користування або розпорядження особі, яка не ввозила його на митну територію України або не поміщувала в митний режим транзиту.

По‑друге, ч. 8 ст. 121 КУпАП за керування таким транспортним засобом передбачається штраф у розмірі 8 500 грн. По‑третє, повторне вчинення такого порушення протягом року призведе до штрафу в розмірі 17 000 грн з позбавленням права керування ТЗ на один рік та з оплатним вилученням транспортного засобу або без такого.

По‑четверте, Нацполіція має право зупиняти зареєстрований за кордоном транспортний засіб, щоб перевірити, чи не переданий він у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили його на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту. Такі повноваження надає поліції п. 10 ч. 1 ст. 35 Закону України від 02.07.2015 р. №580‑VIII «Про Національну поліцію». Проте механізм, як саме це має відбуватися, поки що не створений. Розберемося.

Коли поліцейський може зупинити автомобіль за порушення митних правил?

Ч. 2 ст. 35 вказаного закону встановлює обов'язок поліцейського зупиняти транспортний засіб у таких випадках:

  • Якщо є інформація про порушення власником ТЗ митних правил, виявлені органами доходів і зборів відповідно до Митного кодексу України: порушення строків тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту іншого ТЗ особистого користування; використання такого ТЗ у підприємницькій діяльності та/або отримання доходів в Україні; розкомплектування чи передача у володіння, користування або розпорядження такого ТЗ особам, які не ввозили його на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.
  • Якщо є інформація стосовно того, що транспортний засіб, зареєстрований в іншій країні, не зареєстрований в Україні у встановлені законодавством строки; перебуває на території України з порушенням строків тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту; використовується у підприємництві та/або для отримання доходів в Україні; переданий у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий ТЗ на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.

Звичайно, поліцейський зобов'язаний детально поінформувати водія про конкретну причину зупинення транспортного засобу, надавши детальний опис підстав для своїх дій.

Які документи має надати водій, якого зупинила поліція?

За загальним правилом (п. 2.1 Правил дорожнього руху України), водій механічного транспортного засобу повинен мати із собою такі документи: посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії, реєстраційний документ на ТЗ та поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТЗ. Саме ці документи має право вимагати поліція під час зупинки транспортного засобу (п. 2.4 Правил дорожнього руху).

Для перевірки порушень норм Митного кодексу, вочевидь, необхідні такі відомості: про митний режим, в якому був ввезений автомобіль (тимчасове ввезення або транзит), та строки цього режиму, тобто митна декларація: щодо права власності на ТЗ — зазвичай це договір купівлі-продажу або право ним розпоряджатися та декларувати його (як правило, це доручення); стосовно цілей використання транспортного засобу.

Однак механізм витребування цих документів законодавчо не прописаний. Навіть більше, жоден нормативно-правовий акт не закріплює перелік документів, які мають право вимагати поліцейські з метою встановлення фактів вищезазначених порушень норм Митного кодексу.

Отже, за задумом законодавця, для зупинення транспортного засобу співробітники поліції мають володіти інформацією щодо порушень митного законодавства. Звідки вони її отримуватимуть, поки що не визначено. В будь-якому випадку, немає відомостей про існування спільної інформаційної бази між органами МВС та митницями. До того ж поліція не наділена правом тимчасово затримувати та зберігати транспортні засоби, водії яких порушили обмеження, встановлені Митним кодексом України (ч. 8, 9 ст. 121 КУпАП).

Підсумовуємо

За відсутність реєстрації транспортного засобу «євробляхери» ризикують отримати штраф у розмірі 170 грн, а у випадку повторного порушення протягом року — 255 грн штрафу чи громадські роботи з оплатним вилученням авто або без такого. Встановити порушення вимог Митного кодексу України та притягнути водія до відповідальності за ч. 8 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення наразі поліція фактично не може.

А що на практиці?

На практиці власників «євроблях» ще не штрафують за новими правилами. Як повідомив наприкінці 2019 р. прес-центр МВС України, на розгляді у Кабінеті Міністрів України перебувають проєкти законів №2342 та №2345. Йдеться про внесення змін, відповідно до Податкового та Митного кодексів України, пов'язаних з умовами ввезення на митну територію України транспортних засобів. До прийняття цих законів поліція не буде накладати штрафи.

Однак ця приваблива для автовласників позиція МВС України є прямим порушенням чинного законодавства. Тому існує велика ймовірність, що ситуація зміниться швидко та раптово. Щоб ці зміни не захопили вас зненацька і не змусили залишитися без засобу пересування, подбайте про своєчасну реєстрацію вашого автомобіля. Юридична компанія «Правозахист Україна» допоможе вам зробити це швидко, правильно та без перешкод.

Водночас з 01.01.2020 р. митниця може штрафувати за порушення ч. 4 ст. 469 Митного кодексу України. Штраф у розмірі 34 000 грн передбачений за такі порушення:

  • використання ТЗ особистого користування, тимчасово ввезеного на митну територію України чи поміщеного в митний режим транзиту, у підприємницькій діяльності та/або з метою отримання доходів в Україні;
  • передачу такого ТЗ у володіння, користування або розпорядження особі, яка безпосередньо не ввозила його на митну територію України чи не поміщувала у митний режим транзиту (за винятком випадків, коли особа, яка безпосередньо здійснювала митне оформлення, знаходиться у транспортному засобі).

Максимальне покарання, передбачене за перевищення встановленого строку транзитного переміщення автомобіля, його втрату (в тому числі розкомплектування) ч. 6 ст. 470 Митного кодексу, становить 170 000 грн або конфіскація такого транспортного засобу.

Delta International Services, до складу якої входить юридична компанія «Правозахист Україна», має перевірену репутацію та великий досвід у справах митного оформлення транспортних засобів. Наші фахівці готові надати кваліфіковану консультаційну та практичну підтримку, щоб «євробляха» отримала законний статус.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати