25 березня 2014, 10:18

Порушення митних правил

Притягнення до відповідальності та захист

Опубліковано в №13 (407)

Іван Шинкаренко
Іван Шинкаренко «WTS Consulting/КМ Партнери» партнер, к.е.н.
Наталія Євчук «КМ Партнери, ЮФ» Юрист

Митним кодексом України (далі – МК) від 13.03.2012 р. передбачені суворі заходи відповідальності за порушення митних правил.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Наведемо для прикладу ст. 483 МК. Ця стаття передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю. Останнім часом вона є дуже «популярною» серед митників, оскільки під неї останні намагаються підвести більшість ситуацій, включаючи, зокрема, подання документів, що містять некоректні дані щодо ваги чи кількості товару тощо. При цьому санкції, передбачені цією статтею, є вельми відчутними. Такі дії тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100% вартості товарів з конфіскацією цих товарів. Зрозуміло, що застосування таких санкцій призводить до втрат, які можуть сягати мільйонів гривень.

Особливої гостроти цьому питанню додає коло суб’єктів, які можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності за порушення митних правил. Так, як визначено ч. 2 ст. 459 МК, до відповідальності можуть притягатися громадяни, які досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами – посадові особи цих підприємств. В останньому випадку, як правило, санкцію застосовують до генерального директора, якщо відповідальність за відносини з митницею чітко не розмежована у внутрішніх документах підприємства.

Для початку розглянемо порядок притягнення до відповідальності.

Так, у разі виявлення посадовою особою митного органу порушення митних правил вона зобов’язана скласти протокол. Виявлення порушення можливе, зокрема, під час перетину кордону або за результатами проведеної перевірки стосовно вже розмитнених товарів (т. зв. постаудит). Обов’язок скласти протокол покладений на посадову особу митного органу, яка має на це відповідні повноваження та виявила порушення митних правил (чіткий перелік уповноважених на це посадових осіб наведений у ст. 490 МК).

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати