05 травня 2020, 11:50

Проблеми національної безпеки в умовах COVID-19: аналіз кримінального ландшафту в ЄС

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Новий звіт Європолу «Спекуляція пандемією: як злочинці використовують кризу COVID-19» (Pandemic profiteering: how criminals exploit the COVID-19 crisis) про останні події COVID-19 в кримінальному ландшафті в ЄС.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Під час цієї безпрецедентної кризи уряди країн по всій Європі активізують свої зусилля з посилення національної безпеки, боротьби з глобальним поширенням коронавіруса шляхом прийняття різних заходів для підтримки систем охорони здоров'я, захисту економіки та забезпечення громадського порядку і безпеки.

Ряд цих заходів значно впливає на ситуацію з організованою злочинністю, адже злочинці швидко скористалися можливістю, щоб використати кризу, адаптуючи свої способи дій або беручи участь в нових злочинних діях. Фактори, які викликають зміни в злочинності і тероризмі, зокрема, включають:

- високий попит на певні товари, захисне спорядження і фармацевтичну продукцію;

- зниження мобільності і потоку людей через та в ЄС;

- громадяни залишаються вдома і все частіше працюють на дому, покладаючись на цифрові рішення;

- обмеження в суспільному житті зроблять деякі кримінальні дії менш помітними і перенесуть їх у домашні або онлайн-надбудови;

- збільшення тривоги і страху, які можуть створити вразливість для експлуатації;

- скорочення поставок певних незаконних товарів в ЄС.

Ґрунтуючись на інформації, наданій державами-членами ЄС та власної експертизи, Європол опублікував ситуаційний звіт, в якому аналізуються поточні події, пов'язані з чотирма основними сферами злочинності.

Кіберзлочинність. Кількість кібератак проти організацій і приватних осіб є значним і, як очікується, буде зростати. Злочинці використовують кризу COVID-19 для проведення атак соціальної інженерії, присвячених пандемії, для поширення різних пакетів шкідливих програм. Кіберзлочинці також, ймовірно, будуть прагнути використовувати все більше число векторів атак, оскільки все більше роботодавців вводять дистанційні роботи і дозволяють підключення до інформаційних систем своїх організацій.

Приклад: Чеська Республіка повідомила про кібератаку в університетській лікарні Брно, яка змусила лікарню закрити всю ІТ-мережу, відкласти термінові хірургічні втручання і перенаправити нових пацієнтів із гострими захворюваннями в найближчу лікарню.

Шахрайство. Шахраї дуже швидко адаптували відомі схеми шахрайства, щоб отримати вигоду з побоювань і страхів жертв під час кризи. До них належать різні типи адаптованих версій схем телефонного шахрайства, шахрайства з поставками і дезактивацією. Можна очікувати, що в найближчі тижні з'явиться велика кількість нових або адаптованих схем шахрайства, коли шахраї спробують отримати вигоду із занепокоєнь людей по всій Європі.

Приклад: розслідування, підтримуване Європолом, фокусується на передачі компанією в Сінгапурі 6,6 млн євро компанії для придбання спиртовмісних гелів і масок FFP3/2. Товар так і не було отримано.

Контрольні і контрафактні товари. Продаж контрафактної медичної та санітарно-гігієнічної продукції, а також засобів індивідуального захисту і контрафактної фармацевтичної продукції збільшилася в рази з початку кризи. Існує ризик того, що злочинці використовуватимуть дефіцит у поставках деяких товарів, щоб все частіше надавати контрафактні альтернативи як в оптовому, так і в автономному режимі.

Приклад: у рамках операції «PANGEA», проведеної за підтримки Європолу в період з 3 по 10 березня 2020 р., правоохоронними органами у всьому світі було вилучено понад 34 000 підроблених хірургічних масок. Операція виявила тривожну тенденцію до збільшення числа злочинців, які використовують спалах COVID-19, використовуючи високий попит на ринку засобів особистої гігієни і засобів гігієни. Виявлено 2000 рекламних оголошень, пов'язаних з COVID-19, вилучено понад 34 000 неліцензованих і підроблених продуктів, що рекламуються як «спрей від коронавіруса», «ліки від коронавіруса» або «пакети для коронавірусу».

Організована злочинність проти власності. Різні типи схем, пов'язаних із крадіжками, були адаптовані злочинцями для використання поточної ситуації. Це включає в себе відомі шахрайства, пов'язані з уособленням представників органів державної влади. Очікується, що комерційні приміщення і медичні установи будуть все частіше ставати об'єктом організованих крадіжок. Попри введення додаткових карантинних заходів по всій Європі, кримінальна загроза залишається динамічною, і під час кризи, і після неї будуть виникати нові або адаптовані види злочинної діяльності.

Приклад: кілька держав-членів ЄС повідомили про подібний спосіб дії для крадіжки. Злочинці отримують доступ до приватних будинків, видаючи себе за медичний персонал, що надає інформаційні матеріали або засоби гігієни, або проводячи «тест на коронавірус».

Виконавчий директор Європолу Кетрін Де Боллє (Catherine De Bolle) підкреслила: «Хоча багато людей віддані боротьбі з цією кризою і наданням допомоги жертвам, є також злочинці, які швидко скористалися можливостями, щоб використати кризу. Це неприпустимо. Така злочинна діяльність під час кризи у сфері охорони здоров'я особливо загрожує і може представляти реальний ризик для життя людей. Ось чому, як ніколи, важливо посилити боротьбу зі злочинністю. Європол та її правоохоронні партнери тісно співпрацюють, щоб забезпечити здоров'я і безпеку всіх громадян».

Європейський комісар із питань внутрішніх справ Ільва Йоханссон (Ylva Johansson) зазначив: «Я вітаю цю нову доповідь Європолу про останні події COVID-19 у кримінальному ландшафті в ЄС. Європейський Союз і держави-члени нарощують зусилля щодо забезпечення безпеки людей: національні органи влади і агентства ЄС, такі як Європол і ENISA, вносять цінний вклад в те, як ми можемо спільно вирішувати цю проблему. Я сповнений рішучості забезпечити, щоб Комісія зробила все можливе, щоб підтримати правоохоронні органи перед обличчям цієї нової загрози».

Вірусний маркетинг: підробки під час пандемії. Представляє також значний інтерес новий звіт Європолу «Вірусний маркетинг: контрафакт, некондиційні товари і злочини в сфері інтелектуальної власності в пандемії COVID-19» (Viral marketing Counterfeits, substandard goods and intellectual property crime in the COVID-19 pandemic) про те, хто є злочинцями і як вони намагаються отримати вигоду з COVID-19. Злочинці швидко заробили на COVID-19: від веб-сайтів, які продають підроблені тести на перевірку крові COVID-19, проведені правоохоронними органами кількох країн-членів ЄС, до конфіскації неякісних лицьових масок із Бразилії та продажу хлорохіна за допомогою додатків для обміну миттєвими повідомленнями. Спалах коронавірусної хвороби дав можливість швидко заробити, оскільки злочинці використовують брак справжніх продуктів і побоювання простих громадян. Прибуток, отриманий злочинцями в цей кризовий період, ймовірно, дуже істотний, оскільки вони діють у повному нехтуванні до здоров'я і благополуччя всіх нас.

В опублікованому 17 квітня 2020 р. звіті Європол надає сучасну картину загроз діяльності злочинців під час кризи COVID-19. Вся інформація заснована на матеріалах країн-членів ЄС і країн-партнерів Європолу.

Ключові результати:

- організовані злочинні угруповання, що займаються виробництвом і розповсюдженням контрафактних товарів, знову довели свою здатність до адаптації з точки зору зміщення фокусу продукту, маркетингу та упаковки для задоволення або формування поточного попиту. Однак основні країни виробництва залишилися колишніми. Це також стосується способів дій, маршрутів і національності підозрюваних осіб. Аналіз оперативних даних, наданих Європолу, показує, що компанії, націлені на ЄС для розповсюдження контрафактної фармацевтичної продукції та обладнання, зареєстровані за адресами як всередині ЄС (Болгарія, Німеччина, Нідерланди, Польща та ін.), так і за його межами (Китай, Індія, США);

- хоча деякі пропозиції про контрафактні товари, пов'язані з пандемією COVID-19, з'явилися в «темній павутині», доступні там пропозиції, як і раніше, обмежені в порівнянні з «поверхневою павутиною», на якій, як і раніше, розміщуються основні платформи поширення контрафактних товарів;

- деякі платформи, які використовуються для реклами і продажу цих товарів, передують пандемії COVID-19 і контролюються правоохоронними органами. На додаток до цих встановлених платформ було створено значну кількість нових веб-сайтів із метою отримання вигоди з пандемії. Ці веб-сайти продають підроблені домашні тести COVID-19 і пропонують непідтверджені і часто помилкові поради про лікування COVID-19;

- деякі кримінальні групи можуть скористатися наявними можливостями під час кризи COVID-19 для більш широкої пропозиції контрафактних або неякісних продуктів харчування через збільшення попиту внаслідок побоювань деяких громадян щодо браку продуктів харчування, що відчувається. Особливу увагу слід приділити розробкам і кримінальним інноваціям, якщо буде розроблена справжня вакцина для COVID-19, оскільки це, ймовірно, викличе хвилю пропозицій щодо підроблених вакцин.

Висновки. Виконавчий директор Європолу Кетрін де Боллє зазначила: «Контрафактні товари, що продаються під час короновірусної кризи, не відповідають необхідним стандартам якості і є реальною загрозою здоров'ю та безпеці населення. Люди, які купують ці підроблені продукти, мають помилкове відчуття безпеки, хоча насправді вони не захищені від вірусу. Тому ми повинні не тільки переслідувати злочинців, які стоять за цими шахраями, але також і за допомогою профілактичної роботи інформувати потенційних жертв, які піддають себе та інших ризику, використовуючи такі підроблені товари».

Європол в даний час надає підтримку в проведенні кількох операцій в ЄС для боротьби з поширенням контрафактних і нестандартних товарів під час пандемії COVID-19. Це включає в себе посилений моніторинг онлайн-платформ із метою можливого розкриття злочинів, пов'язаних з COVID-19 в Інтернеті. Співпраця із зацікавленими сторонами з приватного сектора також є важливим аспектом роботи, проведеної Європолом для протидії загрозі в цій області.

Злочинці не роблять перерв. Незважаючи на те, що майже все активне життя і виробнича діяльність навколо нас призупинена, вони шукають нові способи отримання прибутку. У той час як вірус COVID-19 швидко поширюється по всьому світу, рівень занепокоєння і небезпеки залишається високим. Громадяни всього світу шукають способи зберегти себе і свої сім'ї в безпеці і здоров'я. На жаль, злочинці полюють на цю вразливість за допомогою широкого спектру злочинів і шахрайства, які використовують страх і невпевненість, навколо вірусу пандемії. Проте є кілька кроків, які ви можете зробити, щоб захистити себе. Будьте напоготові з приводу контрафактної медичної продукції, шахрайства та кіберзлочинності.

Джерела:

HOW CRIMINALS PROFIT FROM THE COVID-19 PANDEMIC

Pandemic profiteering: how criminals exploit the COVID-19 crisis

Viral marketing Counterfeits, substandard goods and intellectual property crime in the COVID-19 pandemic

Coronavirus: global crackdown sees a rise in unlicenced medical products related to COVID-19

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати