Правоохоронці регулярно звітують про сотні кримінальних проваджень, відкритих за фактом використання підроблених covid-сертифікатів, та перші вироки судів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Можновладці неодноразово заявляли про необхідність посилення кримінальної відповідальності за вказані дії, і 02 листопада 2021 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроєкт №6084, наразі він готується до другого читання. Законопроєктом пропонується доповнити Кримінальний кодекс України новою статтею 321 «Незаконні дії з документами, що стосуються проведення профілактичних щеплень».
Зокрема, за використання свідомо підроблених документів, які підтверджують проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб, спочатку передбачалося покарання у вигляді штрафу від 17000 грн. до 34000 грн. або обмеження волі на строк до двох років. В тексті законопроєкту до другого читання як альтернатива даним покаранням з’явилися громадські роботи на строк до 200 годин.
Такий підхід в цілому відповідає світовому тренду. Так, у Франції за використання підробленого сертифіката вакцинації передбачений штраф від 135 до 3 750 євро, у Німеччині - до 25 тисяч євро, а в Італії - від 309 євро до 1,5 тисячі євро.
Автори законопроєкту пояснюють, що його метою є забезпечення епідемічної безпеки населення в умовах поширення вакцинокерованих інфекційних хвороб. Тобто, він стосується використання підроблених документів, що підтверджують проведення щеплень не тільки від COVID-19, але й від дифтерії, кору, поліомієліту, туберкульозу і т.п.
Головне науково-експертне управління ВРУ у висновку до проєкту Закону справедливо зазначило, що кримінальна відповідальність за вчинення дій, зазначених у законопроекті, вже встановлена загальними нормами КК України, а правоохоронці успішно їх застосовують на практиці.
Зокрема, за використання свідомо підроблених документів ч. 4 ст. 358 КК України передбачене покарання у вигляді штрафу до 850 грн., або арешту на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до двох років.
Тобто, в разі прийняття даного законопроєкту, штраф за використання свідомо підробленого документа про проведення щеплення буде становити від 17 000 грн., а за використання, наприклад, підробленого водійського посвідчення чи певної фальшивої медичної довідки – до 850 грн.
Чи є перші дії більш суспільно небезпечними, ніж другі, що зумовлює таку різницю в розмірі штрафу? Це питання для когось може здатися риторичним, а для когось - дискусійним.
Не можна не погодитися із позицією Головного науково-експертного управління ВРУ про те, що доцільніше посилювати кримінальну відповідальність за використання підроблених документів щодо профілактичних щеплень не через доповнення КК України новою статтею, а шляхом підвищення розміру штрафу, передбаченого в чинній ч. 4 ст. 358 КК України.
При підготовці законопроєкту до другого читання один із депутатів пропонував ст. 3213 законопроєкту зробити ст. 3581. Його пропозиція була обґрунтована тим, що норму, яка регулює питання підроблення документів, що стосуються проведення профілактичних щеплень, недоцільно вносити до розділу XIII КК України, який стосується кримінальних правопорушень проти здоров'я населення. Про це зазначало і Головне науково-експертне управління ВРУ, однак, ця пропозиція, як і десятки інших, були відхилені Комітетом ВРУ з питань правоохоронної діяльності.
Зважаючи на те, що даний законопроєкт може бути прийнятий в цілому вже незабаром, пропонуємо його проаналізувати в частині практичної реалізації притягнення до відповідальності за використання завідомо підробленого Сovid-сертифіката, оскільки саме це є реальною метою прийняття законопроєкту № 6084.
Вакцинація від такої особливо небезпечної інфекційної хвороби як COVID-19 відсутня в Календарі профілактичних щеплень в Україні. В якості профілактичного щеплення вона згадується лише в Наказі МОЗ України від 04 жовтня 2021 року.
В частині умов не застосування карантинних обмежень у Постанові КМУ від 09 грудня 2020 р. № 1236 використовується поняття «COVID-сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19». Чи є це тотожним поняттю «документа, що підтверджує проведення профілактичного щеплення», відповісти однозначно складно.
Щодо використання свідомо підроблених документів про щеплення, то воно можливе лише коли особа має певну мету - отримати певні права (умовно зайти в ТРЦ) або звільнитись від обов'язків (наприклад, уникнути самоізоляції). Ця мета має мати конкретний характер.
Таким чином, в разі якщо працівники поліції встановлять наявність у особи підробленого COVID-сертифіката в продуктовому магазині, де він не вимагається, то оскільки особа не переслідує мету обійти обмеження, то використання не буде (хоча у правоохоронців може бути інше бачення).
А ось в ситуації, коли у особи був виявлений підроблений COVID-сертифікат в кафе під час дії обмежень на його відвідування, то йдеться саме про його використання із конкретною метою, а тому наявні підстави для притягнення до кримінальної відповідальності.
Стосовно обіцяної амністії, то спочатку народні обранці пропонували наступний механізм звільнення від кримінальної відповідальності: особа має добровільно повідомити про використання підробленого Сovid-сертифіката, пояснити, де та в кого вона його взяла, зробити щеплення.
Проте, в редакції проєкту Закону № 6084 до другого читання, умови застосування амністії виписані по-іншому:
«Особа, яка використала підроблені документи, які підтверджують проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона добровільно заявила про ці факти органу, службова особа якого згідно із законом наділена правом повідомляти про підозру, до отримання таким органом інформації про це кримінальне правопорушення з інших джерел».
Такий механізм не передбачає обов’язку особи сприяти слідству, зокрема, надавати інформацію про те, хто та де надав їй підроблений сертифікат. Однак, звільнення від кримінальної відповідальності неможливе, якщо про факт використання підробленого сертифіката правоохоронці дізнаються самостійно. Наразі важно прогнозувати, чи буде ефективно працювати на практиці вказана конструкція.
Як показує практика, в Україні посилення кримінальної відповідальності найчастіше не дає очікуваного результату у вигляді зменшення кількості правопорушень. Саме тому владі доцільніше рухатися шляхом проведення активної роботи серед населення, а не запровадження захмарних штрафів, які до того ж створюють широке поле для корупційних ризиків та зловживань правоохоронців.