04 травня 2022, 11:27

Хто вам дозволив добре жити? Відповідальність за мародерство та інші злочини під час війни

Дарія Зима
Дарія Зима «Integrites» юрист
Світлана Корпачова
Світлана Корпачова «Integrites» помічник юриста

За даними першого заступника міністра внутрішніх справ Євгена Єніна, станом на 67-й день війни в Україні правоохоронними органами висунуто підозру про мародерство понад 1300 особам. Кількість підозр за іншими злочинами проти власності невідома.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Що таке мародерство

Ми звикли називати мародерством таємне або відкрите викрадення чужого майна будь-якою особою під час воєнного стану. Та відповідно до закону, обкрадання цивільних осіб, їх приватних приміщень, будинків, транспортних засобів, здійснення пограбування магазинів, торгових центрів мародерством не є. По-перше, Кримінальний кодекс України (ККУ) відносить мародерство до військових кримінальних правопорушень (розділ XIX ККУ), тобто кримінальних правопорушень, що можуть бути скоєні лише військовослужбовцями. По-друге, відповідно до офіційного визначення (ст. 432 ККУ), мародерством є викрадення речей на полі бою, що знаходяться при вбитих чи поранених. Це означає, що викрадення речей поза межами бойових дій створює склад іншого майнового злочину, наприклад, крадіжки.

Таким чином, щоб майновий злочин кваліфікувався як мародерство, необхідно, щоб він був здійснений 1) військовослужбовцем, 2) на полі бою, 3) щодо речей убитих чи поранених.

Чи є мародерством захоплення знарядь для ведення війни?

Вороже озброєння, техніка та інше військове майно після його захоплення особами, що беруть участь у воєнних діях, є «військовим трофеєм», тому їх захоплення не вважається мародерством. Водночас варто пам’ятати, що такі трофеї є власністю держави, а не військовослужбовця, і після закінчення війни всю захоплену зброю та знаряддя необхідно буде повернути державі. Якщо ж воєнне майно було знайдене цивільною особою, вона зобов’язана віддати його правоохоронним органам. Наразі покарання за утримання боєприпасів немає, але найближчим часом законодавець може розробити відповідні норми.

Яка відповідальність встановлена за мародерство?

Після прийняття Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство» №2117-IX від 03.03.2022 р. (Закон №2117-IX) за викрадення речей на полі бою, що знаходяться при вбитих чи поранених, встановлено відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років. Ще до початку воєнного стану в Україні мінімальний строк позбавлення волі становив 3 роки.

Яка відповідальність за інші злочини, які помилково ототожнюють з мародерством?

В Україні помилково називають мародерами тих, хто скоює такі правопорушення, як крадіжка (ст. 185 КК України), грабіж (ст. 186), розбій (ст. 187) та вимагання (ст. 189 КК України). Тим не менш, аби запобігти їх скоєнню в умовах воєнного або надзвичайного стану, Закон №2117-IX посилює відповідальність. Розглянемо детальніше, що означає кожен з цих злочинів та яка відповідальність встановлена за їх скоєння під час дії воєнного стану.

Кримінальне правопорушення

Що означає

Відповідальність під час воєнного стану

Крадіжка (ст. 185)

Таємне викрадення чужого майна

Позбавлення волі на строк від 5 до 8 років

Грабіж (ст. 186)

Відкрите викрадення чужого майна

Позбавлення волі на строк від 7 до 10 років

Розбій (ст. 187)

Напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства

Позбавлення волі на строк від 8 до 15 років з конфіскацією майна

Вимагання (ст.189)

Вимога передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб, пошкодження чи знищення їхнього майна або майна, що перебуває в їхньому віданні чи під охороною, або розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці

Позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна

Закон №2117-IX також посилює відповідальність за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст. 191 КК України). Хоча вказаний злочин зазвичай не називають мародерством, законодавець вирішив відповідальність за нього також посилити. Наразі порушення ст. 191 ККУ передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Чи відрізняється відповідальність за мародерство та інші злочини, скоєні військовими країни-агресора?

Як відомо, в росії майнові злочини проти українців декриміналізовано ще в попередньому Кримінальному кодексі. У новому КК рф жодної згадки про мародерство немає. З телефонних розмов, перехоплених СБУ, можна зрозуміти, що окупанти використовують війну як спосіб збагачення. Так, «спецоперація з зачистки будинків» стала чи не головним гаслом російських військових.

Тим не менш, відповідно до ст. 6 ККУ, всі особи незалежно від громадянства, які вчинили злочини на території України, підлягають відповідальності, передбаченій кримінальним законодавством України (принцип територіальності). Оскільки будь-яких уточнень щодо належності до тієї чи іншої армії законодавство не містить, якщо окупанта будуть притягувати до відповідальності на території України, вирок буде оголошений у рамках існуючої в Україні відповідальності за скоєний злочин.

Які є шанси притягти до відповідальності тих російських військовослужбовців, які покинули територію України?

Притягнення осіб до кримінальної відповідальності на міжнародному рівні відбувається через Міжнародний кримінальний суд (МКС). Відповідно до ст. 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду, під воєнним злочином розуміється незаконне, беззмістовне і великомасштабне знищення і привласнення майна, яке не викликане військовою необхідністю. МКС може призначати строки позбавлення волі залежно від тяжкості майнового злочину, а також визначати розмір та зобов’язувати відшкодувати шкоду потерпілим від злочинів.

Тим не менш, слід звернути увагу на те, що станом на квітень 2022 р. ні росія, ні Україна не є країнами-членами МКС. Тобто реальне притягнення російських військовослужбовців до відповідальності навіть після ухвалення рішення МКС можливе лише після перехоплення їх на території однієї з 123 країн-членів МКС.

Чи можна здійснювати самосуд над крадіями чи мародерами?

Заступник міністра внутрішніх справ Євген Єнін закликає утримуватись від самосуду над громадянами України, які здійснюють майнові злочини, оскільки самосуд може кваліфікуватись як окремий вид злочину — самоправство (ст. 356 КК України). Покаранням за самоправство є штраф, виправні роботи або арешт.

Водночас за Законом України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» №2114-IX від 03.03.2022 р. цивільним особам дозволено брати участь у стримуванні збройної агресії росії, використовуючи власну зброю та бойові припаси. Ст. 5 Закону №2114-ІХ передбачає: цивільні особи не несуть відповідальності за застосування вогнепальної зброї проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України. Тож від самосуду варто утриматися, а виправданий самозахист законом не заборонений.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати