16 травня 2019, 16:28

Юридична сторона державної служби

Андрій Заболотний
Андрій Заболотний заступник Голови НАДС

Три роки тому, а саме 1 травня 2016 р., набрала чинності нова редакція Закону України "Про державну службу". Як відомо, тоді принциповими новаціями нового Закону стали максимальне відмежування правового регулювання держслужби від законодавства про працю, конкурсні засади добору на всі посади та дисциплінарні провадження з юридичною кваліфікацією перед притягненням до відповідальності.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Що справді змінилось, крім тексту майже на 100 статей, за підготовку якого відповідало НАДС, і як запрацювали ключові ухвалені норми на практиці?

Про принципи

За цим Законом першим принципом державної служби є верховенство права.

Спочатку це звучало як гасло для тих, хто виконує завдання і функції держави. З часом застосування цей принцип стає правилом, яке спрямовує дії державних службовців для забезпечення пріоритету прав і свобод людини і громадянина відповідно до Основного Закону.

Конституція України з моменту її прийняття гарантує рівний доступ громадян до участі в управлінні державними справами. Тому щоденно даний принцип застосовується щодо питань прийому на роботу до державних органів, під час проходження служби і належного виконання обов`язків, а також у випадках звільнення. Такі основні аспекти  контролюються в державних органах з боку НАДС, перевірки та інші наглядові заходи по фактам або планово проводяться на постійній основі.

Звичайно, кожен контрольний захід - це "конфлікт". Звісно, що нікому не подобається, коли його перевіряють. Проте краще конфлікт між державними органами, ніж з людиною, права якої може порушити суб`єкт владних повноважень, маючи у штаті юристів та підрозділ представництва в судах. У зв`язку з цим НАДС має в проваджені судів низку справ з державними органами, що з різних причин не виконали законні вимоги про поновлення прав. Відсоток таких в цілому незначний.

Далі Закон визначив ще низку принципів: законності, професіоналізму, патріотизму, доброчесності, ефективності, забезпечення рівного доступу до держслужби, політичної неупередженості, прозорості та стабільності.

Останній зі згаданих є актуальним і згідно з ним визначається незалежність державних службовців від змін політичного керівництва держави. Таким чином державна служба відмежована від політики як сталий інститут, а держслужбовці захищені безстроковими контрактами, укладеними від імені держави у вигляді наказів (розпоряджень) про призначення на посаду.

Про конкурси

Конкурси на державну службу - вже усталена практика й на сьогодні це працює від оголошення на офіційному веб-сайті, яке НАДС разом з його територіальними підрозділами перевіряє на відповідність законодавству. Далі відбуваються процедури відбору комісіями і призначення керівником. Бажаючі оскаржити конкурс офіційно звертаються до НАДС зі скаргою або до суду.

До НАДС - це швидко і безкоштовно. Результат - обов`язкова до виконання вимога про скасування рішень державних органів, які суперечать законодавству.

До суду - це довго і за кошти. Результат може потребувати більш тривалого часу через розгляд у першій, апеляційній та касаційній інстанціях, а також сплати судового збору.

Окремо варто звернути увагу, що не всі суди загальної юрисдикції "перелаштувались" на застосування нового Закону і досі ухвалюють рішення, керуючись КЗпП України.

При цьому Закон України "Про державну службу" є спеціальним і чітко передбачає керуватися ним у відносинах, що виникають у зв`язку зі вступом, проходженням та припиненням державної служби, а дія норм законодавства про працю поширюється на держслужбовців лише у частині, що не врегульована цим Законом.  

НАДС постійно звертає увагу на подібні рішення судів з метою звернення до Верховного Суду про узагальнення практики правильного застосування норм матеріального права.

Про дисципліну

"Неможливо звільнити… Що за закон такий ви написали". Таке часто можна почути від деяких керівників, коли йдеться про бажання "попрощатись" з працівником державного органу і якнайшвидше.

І це приємно чути! Сильний закон у цьому питанні - це усталений підхід і краща практика державного управління в провідних країнах світу з розвинутою економікою, адже вони забезпечують сталий розвиток держав завдяки постійній роботі добре обізнаного персоналу в тій чи іншій галузі правозастосування, автономного від змін політикуму.

Донедавна щоб притягнути до відповідальності підлеглого державного службовця, керівник просто отримував його пояснення і видавав наказ про догану, звільнення тощо.

Чинний Закон України "Про державну службу" вимагає встановлення істини. Для цього діють дисциплінарні комісії в кожному державному органі, які мають встановити чи є факт проступку та вина держслужбовця. У складі таких комісій обов’язково працює особа, що має вищу юридичну освіту та досвід роботи за фахом. Керівник не може прийняти іншого рішення, ніж те, що рекомендовано за висновком комісії.

НАДС проводить постійний моніторинг ефективності діяльності дисциплінарних комісій і за перше півріччя минулого року з понад 3000 тис. ініційованих проваджень по менш ніж половині доведено проступки. Тобто майже 1,5 тис. громадян не зазнали дисциплінарного покарання. Аналогічно за перший квартал 2019 року із розглянутих дисциплінарних проваджень закрито у зв’язку з відсутністю дисциплінарного проступку практично 50% від загальної кількості.

Натомість дисциплінарна відповідальність тих, хто порушує закон і не виконує свої обов’язки служіння є обов’язковою і виправданою мірою задля підвищення ефективності держслужби. Просто це потрібно довести у встановленому порядку.

Таким чином, обмеження Законом свавільних звільнень є ознакою сталості державного апарату. Це показник якісного юридичного супроводу та контролю законодавства про державну службу в Україні. І вислови на кшталт: "Я вас не бачу в команді" не передбачені законом до держслужбовців. До політичних посад, посад патронатної служби - будь ласка.

Це державна служба і цим вона привабливіша від роботи у приватній фірмі, де можуть сказати: "пиши заяву і все тут".

Таким чином юридична сторона державної служби захищена Законом. Контракт громадянина України з державою надійно пильнують дисциплінарні комісії, НАДС та суди, де на всіх етапах розгляду обов’язково працюють кваліфіковані правники, що складали Присягу на вірне служіння Українському народові, дотримання Конституції та законів України.

Важливо зберегти позитивну тенденцію сталості інституту державної служби, правового захисту інтересів держави та її службовців особливо у перехідний період зміни влади, коли існують хвилювання щодо суцільної перестановки або вивільнення професійних кадрів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати