31 жовтня 2024, 12:44

Святослав Болінський: Мета юридичної перевірки — це захист бізнесу

Святослав Болінський
Святослав Болінський юрист, СЕО юридичної компанії «Болінський і команда»

Правова безпека бізнесу — важливий, але не завжди в пріоритеті й у достатньому обсязі реалізований аспект забезпечення діяльності компанії. Навіть великі компанії не завжди мають достатній штат юристів, які можуть забезпечити потреби. Є випадки, коли потрібне залучення зовнішніх фахівців. Зокрема з вузькою спеціалізацією або для виконання певних завдань.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Перевіряти компанію потрібно для виявлення ризиків, дотримання компанією законодавства, захисту активів і запобігання збитків. Юристи виявляють потенційні ризики, моніторять законодавство та його дотримання компанією, розробляють процедури для мінімізації репутаційних і фінансових втрат.

Компанії не завжди приділяють достатньо уваги правовому захисту бізнесу. По-перше, це ресурси як людські, так і фінансові. По-друге, пріоритетність для власників або керівників. Засновник компанії «Болінський і команда» Святослав Болінський зазначає: «Мета юридичної перевірки — захист бізнесу. Це важливий процес у життєдіяльності бізнесу, спрямований на зменшення ризиків у роботі компанії. Вкладені в забезпечення юридичного захисту ресурси можуть убезпечити компанію від втрат, штрафів, недобросовісних партнерів, втрати довіри та репутації».

Тож чому потрібно перевіряти власну компанію на предмет юридичної захищеності? Що необхідно робити та як часто? Правова безпека — це захист інтересів бізнесу від внутрішніх і зовнішніх впливів. Загалом дбати про юридичний захист бізнесу потрібно весь час. Юристи «Болінський і команда» у роботі виділяють три напрями.

Передусім юридична перевірка проводиться перед продажем або купівлею компанії, її частини, нерухомості та інших активів. За результатами такої перевірки визначається ціна угоди. На вартість може вплинути навіть стан захисту комерційної таємниці та іншої інформації. Купуючи нерухомість, недостатньо бути добросовісним покупцем. Потрібно прослідкувати весь шлях зміни власників. Приймаючи рішення купувати проблемну нерухомість, слід бути готовим, що права на неї заявить третя сторона. Оформлення землі з порушеннями може стати причиною знесення будівель, що знаходяться на ділянці. Купуючи компанію, варто ретельно перевірити добросовісність виплат податків та на наявність судових проваджень і спорів щодо компанії, її власників та активів. Не всі дані є у відкритих джерелах. Варто врахувати й те, що деякі дані вносяться в реєстри протягом тривалого періоду.

Другий напрям — підготовка компанії до перевірок контролюючими органами. Моніторинг законодавства, нормативних і правових актів та інших документів, що регулюють діяльність компанії, галузі, в якій працює компанія, оформлення всіх необхідних дозволів, ліцензій тощо. 

Юристи компанії «Болінський і команда» наводять приклад, коли за результатами вчасно проведеної перевірки підприємства на зміни в законодавстві було застосовано реєстратор розрахункових операцій (РРО). Це допомогло уникнути штрафу в розмірі 100% коштів, що надійшли на рахунок ФОП у касу за період, який згодом перевірила податкова.

«Бізнес весь час рухається й розвивається, тож робота юристів допомогти організувати все відповідно до чинного законодавства та інтересів компанії, — коментує Святослав Болінський, СЕО юридичної компанії «Болінський і команда». — Ігнорування перевірки на предмет юридичної захищеності бізнесу може призвести до неможливості захисту інтересів компанії в кризовій ситуації. Не важливо, про що йдеться — перевірку контролюючих органів, рейдерське захоплення, розкрадання або витік комерційної таємниці».

Перші два напрями юридичної перевірки бізнесу проводяться періодично. Але третій, поточний, є основою юридичного захисту компанії й частково перетинається з першим та другим напрямами. Юристи проводять аналіз контрактів, перевіряють угоди й інші документи на наявність ризиків і невигідних умов, оформлення ліцензій і дозволів і терміни їхньої дії, права на торговельні марки, авторські права та патенти. Також проводять аналіз структури бізнесу та його роботи в правовому полі та аналіз внутрішніх процедур, документообігу й трудових відносин.

Третій напрям забезпечення юридичної безпеки бізнесу — це систематична робота, що виконується у взаємодії із керівниками компанії та підрозділів. Зокрема, розробляються політики, регламенти, посадові інструкції та правила взаємодії в компанії.

Відсутність реакції компанії на зміни в законодавстві, помилки в роботі топменеджерів, відсутність необхідного положення чи наказу на підприємстві — це невеликий перелік того, що знаходять досвідчені юристи під час перевірки бізнесу.

Тож юридичну перевірку власної компанії варто проводити за певними напрямами й відповідно до потреб бізнесу — раз у квартал, щомісяця або й кілька разів на місяць.

«Болінський і команда». Юридичну підтримку бізнесу здійснюємо вже сьогодні:

+38 067 746 95 87

bolinskyi.com

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати