18 травня 2015, 12:05

Судова влада ініціює важливі зміни до законодавства

IMG_8286


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У Верховній Раді України 10.04.2015 за №2630 зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо фінансового забезпечення працівників судової системи)», за яким передбачено внесення змін до законів України «Про судоустрій і статус суддів» та «Про Вищу раду юстиції» (у редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд») щодо надання права Кабінету Міністрів України загалом визначати умови оплати праці суддів та інших працівників органів судової влади. Відповідно до пояснювальної записки, прийняття цього законопроекту обумовлено необхідністю оптимізації механізму фінансового забезпечення працівників судової системи. З цією метою до законів України «Про вищу раду юстиції», «Про судоустрій і статус суддів» вносяться зміни, зокрема, щодо визначення умов оплати праці, матеріального, побутового забезпечення та соціального захисту суддів, членів комісії, працівників секретаріату та інспекторів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Зазначені зміни будуть означати, що умови оплати праці членів комісії, працівників секретаріату та інспекторів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а також суддів судів усіх юрисдикцій визначатимуться Кабінетом Міністрів України.

Представники Феміди  проти фінансового втручання Кабміну

Зі свого боку Вищі органи судової влади внесли пропозиції до зазначеного проекту. На переконання суддівського корпусу, таке втручання Кабінету Міністрів України, як найвищого органу виконавчої влади, у діяльність судової влади суперечитиме європейським стандартам та конституційним гарантіям незалежності суддів та судової влади та призведе до порушення принципу верховенства права.

Пунктом 7 Рекомендації CM/Rec (2010) 12 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов’язки, ухвалені Комітетом міністрів Ради Європи 17.11.2010, визначено, що незалежність суддів та судової влади мають гарантуватися Конституцією або бути закріплені на найвищому правовому рівні держав-членів.

Відповідно до ст. 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. Частиною 4 ст. 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що незалежність судді забезпечується, зокрема, окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом і належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.

Крім того, Конституційний Суд України у рішенні від 14.12.2011 №18-рп/2011 зазначив про неможливість звуження змісту та обсягу гарантій незалежності суддів. Аналогічну правову позицію висловлено у рішеннях Конституційного Суду України від 24.06.1999 №6-рп/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 11.10.2005 №8-рп/2005, від 18.06.2007 №4-рп/2007, від 22.05.2008  №10-рп/2008, від 11.03.2010 №7-рп/2010.

Визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід’ємним елементом їхнього статусу та головною умовою забезпечення верховенства права, ефективного захисту прав і свобод людини та громадянина, юридичних осіб, інтересів суспільства й держави. У разі прийняття зазначеного закону виконавча влада матиме змогу визначати порядок та обсяги видатків судової влади всупереч європейським стандартам та конституційним гарантіям незалежності суддів та судової влади.

У зв’язку із зазначеним голова Конституційного Суду України, голова Верховного Суду України, в. о. голови Ради суддів України, голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, голова Вищого адміністративного суду України, голова Вищого господарського суду України, голова Державної судової адміністрації України, голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівник секретаріату Вищої ради юстиції звернулися до Президента України та Голови Верховної Ради України зі спільними листами. Також керівники вищих органів судової влади звертають увагу Президента України, як гаранта Конституції України, та Голови Верховної Ради України, як очільника органу законодавчої влади, на можливе порушення принципу незалежності суддів та судової влади у разі прийняття законопроекту №2630 у запропонованій редакції.

Судді хочуть змінити закон про держслужбу

Так, Вищі органи судової влади звернулися до Голови Верховної Ради України з пропозиціями до проекту Закону «Про державну службу». З метою захисту гарантованих державою прав працівників апаратів судів голова Конституційного Суду України, голова Верховного Суду України, в. о. голови Ради суддів України, голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, голова Вищого адміністративного суду України, голова Вищого господарського суду України, голова Державної судової адміністрації України звернулися до Голови Верховної Ради України зі спільним листом, в якому надали свої пропозиції до прийнятого Верховною Радою України у першому читанні 23.04.2015 проекту Закону України «Про державну службу» (реєстраційний номер 2490). Судді з урахуванням положень Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» просять Верховну Раду України врахувати пропозиції суддівської спільноти щодо доцільності поширення на помічників суддів дії Закону України «Про державну службу» та невиключення із Закону України «Про судоустрій і статус суддів» норми, що визначає розмір посадового окладу працівника апарату суду. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати