За історичними джерелами, перші паростки зародження нотаріату пов’язуються з періодом античності та раннього середньовіччя, що дає підставу дійти висновку про його тісний зв’язок із формуванням суспільного устрою, який базувався, зокрема, на вже сформованих та нормативно врегульованих сімейних і майнових відносинах. Та все ж стверджувати, що ці періоди стали стрижнем розвитку інституту нотаріату, завданням якого був, серед іншого, захист прав людини, неможливо, оскільки у Вавилоні, Єгипті та Іудеї нотаріат існував як різновид адміністративної діяльності, суть якої полягала у здійсненні перепису населення, складенні кадастру земель, здійсненні писарськоканцелярських функцій.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Однак у чистішому та більш прийнятному для сьогодення вигляді нотаріат, зокрема як інститут захисту прав людини, з’явився в Стародавньому Римі періоду імперії.
Істотною передумовою виникнення і розвитку нотаріату була наявність писемності та розвинених товарногрошових відносин.
Незважаючи на цікаву, написану досвідом тисячоліть історію нотаріату на сьогодні все ж виникають проблеми з реалізацією права людини на власність.
Як приклад ключової ролі нотаріуса в превентивному захисті прав людини на, зокрема, нерухоме майно та з метою визначення шляху вирішення проблемних питань, що є актуальними на сьогодні виникають при реалізації вказаного права, розглянемо процедуру посвідчення договору купівліпродажу квартири, що була здійснена за законодавством Української Радянської Соціалістичної Республіки (далі – УРСР), за часів існування якої нормативноправове забезпечення нотаріату дещо відставало від завдань та функцій, які були на нього покладені.
Для чіткого розуміння важливості процесуальної участі нотаріуса при відчуженні майна шляхом укладення договору купівліпродажу слід розглянути нормативноправову базу, якою він керувався при посвідченні вказаного правочину. Питання купівліпродажу нерухомого майна регулювалося статтею 185 Цивільного кодексу Української Радянської Соціалістичної Республіки від 16 грудня 1922 року, в якій зазначалося, що купівлюпродаж будинків і права забудови повинно було бути, під страхом недійсності, укладено в нотаріальному порядку з наступною реєстрацією у відповідному комунальному відділі.