05 листопада 2024, 10:51

Підсанкційні особи є співучасниками й мають відповідати за злочини рф

Болінський і команда

Збитки, завдані нападом росії на Україну (за попередніми даними), оцінюються в понад 1 трлн доларів. Санкції, що накладені на російську федерацію та підсанкційних осіб, причетних до війни, можуть сприяти відшкодуванню нашій державі та громадянам завданої шкоди й збитків.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Йдеться про майно й рахунки росії та осіб, на яких накладено санкції. Підсанкційні особи є співучасниками злочинів росії. Позиватися до них дозволяє одна норма закону — особи, які заподіяли шкоду, несуть солідарну відповідальність. Така норма прописана в Цивільному кодексі.

4866_2e8ea0a22f4482fd4a9e7959b58073a4 СЕО юридичної компанії «Болінський і команда» Святослав Болінський відзначає: «Санкції — це міра відповідальності за дії або бездіяльність. У реєстрі санкційних осіб зазначено, що вони сприяли війні в Україні. Ці факти встановлені Україною та іншими державами й не спростовані.

Отже, ці особи несуть відповідальність за злочини російської федерації в Україні — захоплені території, вбиті та покалічені громадяни, знищені будинки й підприємства, збитки усіх видів та інші злочини. Прогнозую, по таких справах будуть позитивні рішення судів».

Сьогодні впроваджено 14 пакетів санкцій до російської федерації. На понад 2300 фізичних і юридичних осіб накладено санкції. До санкційного списку входять російські олігархи, чиновники, публічні особи державних і приватних компаній, що сприяють війні, тісно пов’язані з Кремлем, мають відношення до звірств у Бучі й на інших українських територіях, організації й проведення так званих «референдумів» і «виборів» на тимчасово окупованих територіях, обстрілів цивільного населення й інфраструктури, депортацій і усиновлення українських дітей, виробництва дронів та інших злочинів.

«На мою думку, санкції використовуються не повною мірою. Ситуація є край складною, але не патовою. Спеціальних механізмів компенсації шкоди, заподіяної війною, безпосередньо постраждалим в Україні немає. Але є загальні принципи солідарної відповідальності за заподіяну шкоду. Накладення санкцій на певних фізичних і юридичних осіб дає змогу висувати до них солідарні вимоги в суді, що своєю чергою може стати підставою для компенсації заподіяної шкоди за їх рахунок», додає Святослав Болінський.

Така система позовів є новою. Вона «необкатана» в судах України, немає міжнародного досвіду та сталого механізму реалізації. Але для розв'язання питань компенсацій заподіяної шкоди є всі юридичні підстави, зазначає юрист. Заборона відчуження, використання та продаж заморожених активів — той ресурс, що має бути спрямований на відновлення України й на користь постраждалих.

Україна веде перемовини про передачу активів росії й підсанкційних осіб, але для цього потрібно прийняти ряд рішень як на рівні держав, де перебувають ці активи, так і на міжнародному рівні. Раніше такої ситуації у світі не було. Й не всі країни готові бути першими.

Згідно з міжнародним правом Україна має право на компенсацію — як країна, яка зазнала збитків через напад росії. Заморожені активи можуть бути використані для відбудови України, інфраструктури країни, житла, підприємств. Українські громадяни позиваються до рф, є ряд судових рішень на користь позивачів, але їх реалізація може тривати роками. Юристи «Болінський і команда» звертають увагу на те, що і українські громадяни, і український бізнес можуть позиватися безпосередньо до підсанкційних осіб. Їх вина визнана як на рівні України, так і на міжнародному рівні.

Прецеденти в міжнародній практиці є, коли заморожені активи передавали країнам, що постраждали. Міжнародне право дозволяє вилучення російських активів і доходів від них. Закон України «Про санкції» визначає національні механізми стягнення активів підсанкційних осіб у дохід держави. Українці можуть подати інформацію про завдану шкоду й знищене майно як в український Реєстр пошкодженого та знищеного майна, так і в Міжнародний реєстр збитків.

«Болінський і команда»

Юридичну підтримку бізнесу здійснюємо вже сьогодні: +38 067 746 95 87

bolinskyi.com

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати