Незважаючи на соціальні, економічні та політичні проблеми, інвестиції в українську економіку відбуваються постійно. Свідченням чого є рейтинг Doing Business, в якому Україна у 2014 р. посідала 112 місце, а у 2018 р. вже 76. Одними з найбільш перспективних галузей для інвестування можуть бути сільське господарство, інфраструктура, переробна галузь та розвиток альтернативних джерел енергії. При цьому, як показує практика, для того щоб не лише зберегти, але й примножити вкладені кошти, потрібно ретельно оцінювати вплив позитивних та негативних чинників на перспективу розвитку кожного конкретного бізнесу.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
По-перше, необхідно дослідити ринок і сформувати уявлення про політичні, соціальні та економічні чинники, що можуть впливати на інвестиції, зібрати інформацію про розмір ринку, конкурентів, клієнтів, тощо. По-друге, провести пошук об’єкта інвестицій та прийняти рішення, чи вкладати кошти в бізнес, що вже існує, чи відкрити справу з «нуля». По-третє, оцінити об’єкт інвестицій, тобто провести фінансову та правову перевірку справ компанії, корпоративні права якої купуються (Due Diligence). Сьогодні Due Diligence є найбільш оптимальним методом систематизації та збору повної, об’єктивної та достовірної інформації про об’єкт дослідження.
Під час перевірки фінансового стану компанії аналізуються питання наявності кредиторської заборгованості (в тому числі простроченої), причини та строки її утворення, своєчасності нарахувань та виплат коштів за рахунками. Також здійснюється порівняльний аналіз величин кредиторської заборгованості за різні періоди роботи компанії та встановлюється динаміка її збільшення або зменшення. Експерти працюють з усіма наявними носіями даних про заборгованість компанії: платіжними документами, договорами поставки продукції, звітністю, актами звірки розрахунків, обліковими реєстрами, протоколами про заліки взаємних вимог тощо.
Після укладення угоди про перехід права власності та фактичного проведення інвестиції вже розпочинається діяльність, спрямована на отримання доходів та, як наслідок, з’являється потреба сплачувати податки.
У Розділі ІІ Закону України «Про режим іноземного інвестування» передбачено низку гарантій захисту іноземних інвестицій, а саме:
- іноземні інвестиції не підлягають націоналізації;
- іноземні інвестори мають право на відшкодування збитків, включаючи упущену вигоду та моральну шкоду, завданих їм внаслідок дій, бездіяльності або неналежного виконання державними органами України чи їх посадовими особами передбачених законодавством обов'язків щодо іноземного інвестора або підприємства з іноземними інвестиціями;
- у разі припинення інвестиційної діяльності іноземний інвестор має право на повернення не пізніше ніж через 6 місяців з дня припинення цієї діяльності своїх інвестицій в натуральній формі або у валюті інвестування в сумі фактичного внеску (враховуючи можливе зменшення статутного капіталу) без сплати мита, а також доходів з цих інвестицій;
- іноземним інвесторам після сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів гарантується безперешкодний і негайний переказ за кордон їхніх прибутків, доходів та інших коштів в іноземній валюті, одержаних на законних підставах внаслідок здійснення іноземних інвестицій.
Однак зазначені гарантії є формальними, а не реальними, тому питання захисту своїх інвестицій перебуває в руках інвестора.
До того ж не секрет, що система оподаткування в Україні далека від досконалості, яка у поєднанні зі свавіллям бюрократичного апарату, відсутністю визначеності у правозастосуванні та корупцією не сприяє збільшенню кількості іноземних інвестицій в економіку України.
Підприємства з іноземними інвестиціями сплачують податки відповідно до законодавства України.
Систему загальнодержавних податків та зборів становлять: податок на прибуток підприємств; податок на доходи фізичних осіб; податок на додану вартість; акцизний податок; екологічний податок; рентна плата; мито (при цьому існує можливість звільнення від сплати ввізного мита у разі ввезення на митну територію України майна для внесення у статутний капітал, за умови не відчуження майна протягом 3-х років).
Систему місцевих податків та зборів становлять: податок на майно; єдиний податок; збір за місця для паркування транспортних засобів; туристичний збір.
Варто пам’ятати, що в Україні, на жаль, компанії нерідко користуються послугами «конвертаційних центрів». Як наслідок, органи досудового розслідування відкривають кримінальні провадження за ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів)) та ст. 209 КК України (легалізація (відмивання) доходів). Варто зазначити, що ст. 209 КК України не є самостійним правопорушенням.
При цьому починаючи з 2014 р., після прийняття Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення», ст. 212 КК України також є предикатним діянням.
Відкриття кримінального провадження містить ризик накладення арешту на майно та рахунки компанії з іноземними інвестиціями. На практиці неодноразово трапляються випадки накладення арешту на майно, яке було придбане у контрагента, тому що цей контрагент придбав майно у фіктивного підприємства (за версією слідства). Таким чином, у разі незаконної діяльності одного з контрагентів потерпілими можуть виявитися всі учасники господарського ланцюга.
Враховуючи нашу практику, ми можемо констатувати, що принцип презумпції невинуватості, на жаль, не діє під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження (арешту майна, тимчасового доступу до речей та документів). Всупереч вимогам Закону, національні суди перекладають обов’язок доведення реальності та законності проведеної господарської операції на сторону, яка просить скасувати арешт. При цьому юристам у суді необхідно буде підтвердити факт розрахунку між усіма учасниками господарської операції, що майже неможливо. З вищевикладеного випливає необхідність ретельної перевірки своїх контрагентів.
Також необхідно звернути увагу, що попередити та протидіяти ризикам притягнення за ст. 212 КК України можливо шляхом, як банально це не звучало б, «повної сплати податків», а також розуміння, що всі податкові оптимізації ризиковані та правильного ведення бухгалтерського обліку. Крім того, варто пам’ятати про обов’язкову наявність прямого умислу у складі злочину, передбаченого ст. 212 КК України.
В іноземних інвестиціях зацікавлена не лише держава, але й інвестор. Чому ж інвестування в українську економіку – це рідкість? Адже коли є двоє зацікавлених суб’єктів, то домовитися легко. Хто ж гальмує розвиток української економіки? Відповідь на поверхні – український чиновник, депутат, суддя, правоохоронці. Постає питання про те, що потрібно змінити? Змін потребує не рівень заробітної плати чиновника, не соціальні гарантії, а свідомість. Необхідно, щоб ці люди зрозуміли, що вони є персоналом для обслуговування України, а не її «володарями».
Компанія ALEXANDROV&PARTNERS розуміє, що зміна системи не може відбутися моментально. Тому лише враховуючи особливості ведення бізнесу в Україні та ретельно плануючи свою діяльність, інвестор може отримати бажані прибутки та економічну стабільність.