Новий рік приносить нам нові очікування, нові можливості. З 1 січня 2015 р. набрали чинності нові нормативно-правові акти та зміни в чинні. Наводимо перелік головних законів та підзаконних актів, що почали діяти з нового року.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Пенсійне забезпечення звільнених з військової служби
З 1 січня набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до статті 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 20.06.2014 р. № 1274-VII.
Згідно із цим Законом п. «а» ст. 36 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» тепер передбачає, що членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника (при цьому дітям та іншим особам, зазначеним в абзаці другому статті 30 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», незалежно від того, чи перебували вони на утриманні загиблого (померлого) годувальника), – 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї.
Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім'ї, пенсія призначається у розмірі 90 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40 процентів на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих інвалідів війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.
Крім того, Законом №1274-VII встановлено, що особи, яким раніше призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», мають право на перерахунок пенсії з урахуванням положень цього Закону. Якщо внаслідок перерахунку за нормами Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» розмір пенсії або виплачуваної її частини зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Одночасно із Законом №1274-VII набрав чинності ЗУ «Про внесення зміни до статті 37 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 20 червня 2014 року № 1542-VII. Останнім передбачено, що ст. 37 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регламентує, що пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижчими за дві визначені законом розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Особи, яким раніше призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», мають право на перерахунок пенсії з урахуванням положень Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку за нормою цього Закону розмір пенсії або виплачуваної її частини зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Орендна плати за водні об'єкти зараховується до місцевих бюджетів
З 1 cічня набрав чинності Закон «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування орендної плати за водні об'єкти до місцевих бюджетів від 04.07.2014 № 1592-VII.
Відтепер орендна плата за водні об'єкти (їхні частини), що надаються в користування на умовах оренди Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, районними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, місцевими радами, зараховується відповідно до бюджету Автономної Республіки Крим, обласних і районних бюджетів, бюджетів місцевого самоврядування.
Інклюзивне навчання
З нового року набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законів України про освіту щодо організації інклюзивного навчання» від 05.06.2014 р. № 1324-VII.
Інклюзивне навчання – це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, яка передбачає навчання в умовах загальноосвітнього закладу
Законом №1324-VI передбачено, що для задоволення освітніх, соціальних потреб, організації корекційно-розвиткової роботи у складі дошкільних навчальних закладів можуть створюватися спеціальні та інклюзивні групи для виховання і навчання дітей з особливими освітніми потребами».
Також встановлюється, що у всіх типах дошкільних навчальних закладів при реалізації права дітей на дошкільну освіту враховуються особливі освітні потреби у навчанні і вихованні кожної дитини, зокрема, дітей з особливими освітніми потребами відповідно до принципів інклюзивної освіти.
Крім того, внесені зміни до ЗУ, яким передбачено, що діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних і інклюзивних класах загальноосвітніх навчальних закладів, забезпечуються безоплатним гарячим харчуванням протягом усього періоду навчання у загальноосвітньому навчальному закладі.
Автоматичне відшкодування ПДВ
З 1 січня 2015 року почав діяти Порядок визначення відповідності платника податку на додану вартість критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 р. № 1128.
Цим документом визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства доходів і зборів України від 10.12.2013 року 781 «Про затвердження Порядку визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.12.2013 р. № 2208/24740.
Наказом Мінфіну передбачається, що відшкодування інвестору (оператору) за угодою про розподіл продукції здійснюється без застосування критеріїв на отримання автоматичного бюджетного відшкодування, зазначених у Порядку, який затверджується цим наказом.
Згідно з наказом №1128 для отримання права на автоматичне бюджетне відшкодування сум ПДВ платник податку на додану вартість має відповідати одночасно критеріям, визначеним п. 200.19 ст. 200 розділу V Податкового кодексу України.
Критерії оцінки платника ПДВ, відповідність яким надає такому платнику ПДВ право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування сум ПДВ, ґрунтуються на аналізі даних його звітних показників та наявної податкової інформації.
Дані, на підставі яких формуються критерії, та порядок їхнього обрахунку:
- Платники ПДВ, які не перебувають у судових процедурах банкрутства.
Для формування зазначеного критерію використовують відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, відомості, внесені до Єдиного банку даних про платників податків – юридичних осіб, сформовані на підставі судових рішень та оголошень про банкрутство.
- Платники ПДВ, включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, стосовно яких у реєстрі відсутні записи про:
відсутність підтвердження відомостей;
відсутність за місцезнаходженням (місцем проживання);
прийняття рішень про виділ, припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
визнання повністю або частково недійсними установчих документів чи змін до установчих документів юридичної особи;
припинення державної реєстрації юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця та стосовно таких осіб відсутні рішення або відомості, на підставі яких проводиться державна реєстрація припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.
3. Платники податку мають необоротні активи, залишкова балансова вартість яких на звітну дату за даними податкового обліку перевищує втричі суму ПДВ, заявлену до відшкодування, та:
– здійснюють операції, до яких застосовується нульова ставка (частка яких протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів (місяців) сукупно становить не менше 40% загального обсягу поставок (для платників ПДВ з квартальним звітним періодом – протягом попередніх чотирьох послідовних звітних періодів), або
– здійснили інвестиції в необоротні активи у розмірах не менше ніж 3 мімлн грн протягом останніх 12 календарних місяців.
4. Платники податку не мають податкового боргу.
Для формування цього критерію використовуються зведені показники загальної суми податкового боргу платників податків до бюджетів усіх рівнів (із урахуванням суми боргу за основним платежем, пені, за штрафними (фінансовими) санкціями) на перше число місяця, другого за звітним періодом.
5. Великий платник податків не декларував від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за підсумками останнього звітного (податкового) року.
Цей критерій застосовується до платників податків, включених до Реєстру великих платників податків на відповідний рік.
У разі, якщо платник податку відповідає зазначеним вимогам, аналізуються дані податкової звітності з податку на прибуток за останній звітний (податковий) період, щодо якого минув граничний термін подання, а саме: від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього звітного (податкового) року.
Визначення відповідності платника ПДВ зазначеним критеріям здійснюється в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності.
6. За результатами проведення автоматизованої звірки відповідності даних платника ПДВ критеріям на автоматичне відшкодування Державна фіскальна служба України не пізніше 15-го календарного дня після граничного терміну подачі звітності формує два переліки платників ПДВ:
– перелік платників ПДВ, що відповідають критеріям, визначеним у Податковому кодексі, та мають право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ;
– перелік платників ПДВ, які не відповідають критеріям, визначеним у Податковому кодексі, та не мають права на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ.
7. Зазначені переліки не пізніше 15-го календарного дня після граничного терміну подачі звітності доводяться до відома територіальним органам Державної фіскальної служби та використовуються ними в роботі.
8. Територіальний орган Державної фіскальної служби протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомляє платника ПДВ шляхом надсилання/вручення письмового повідомлення про невідповідність платника ПДВ критеріям, визначеним у Податковому кодексі, які дають право на автоматичне бюджетне відшкодування, з наданням детального пояснення і розрахунків за критеріями, значення яких не дотримано (за формою згідно з додатком до цього Порядку, яке формується на підставі даних переліку платників ПДВ, які не відповідають критеріям, визначеним у кодексі, та не мають права на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ).
Знищення відцифрованих відбитків пальців рук особи
З нового року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 р. № 669 «Про затвердження Порядку отримання, вилучення з Єдиного державного демографічного реєстру та знищення відцифрованих відбитків пальців рук особи».
Зазначений порядок визначає процедуру отримання, вилучення з Єдиного державного демографічного реєстру (далі – Реєстр) та знищення відцифрованих відбитків пальців рук особи, які у передбачених законодавством випадках вносяться до безконтактного електронного носія у разі оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичного паспорта України, службового паспорта України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, проїзного документа біженця (далі – документи).
Відцифровані відбитки пальців рук отримуються і вносяться до Реєстру у разі оформлення документів:
- за письмовою згодою особи віком від 16 років;
- за письмовою згодою батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників – для осіб від 12 до 16 років, осіб, над якими встановлено опіку або піклування.
Форма та формат електронних актів вилучення та знищення відцифрованих відбитків пальців рук особи визначає МВС.
Визначення бази оподаткування фіксованим сільськогосподарським податком
1 січня 2015 р. набрав чинності п. 28 ЗУ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. № 1166-VII щодо запровадження індексації нормативної грошової оцінки для визначення бази оподаткування фіксованим сільськогосподарським податком.
Зокрема, передбачається, що базою оподаткування податком для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового кодексу.
Біометричні закордонні паспорти
Виготовлення, оформлення та видача проїзного документа з безконтактним електронним носієм для виїзду за кордон в Україні розпочнеться з 1 січня 2015 року. Відповідні постанови №152-154 прийняв Кабінет Міністрів 7 травня 2014 р.
Уряд встановив, що документи, видані до набрання чинності зазначених постанов, дійсні протягом строку, на який вони були видані, а до введення оформлення і видачі біометричних документів, зазначені закордонного паспорти оформлюються з використанням бланків попередніх зразків.
Новий закон для держслужбовців знову відклали
З 1 січня 2015 р. мав набрати чинності новий Закон «Про державну службу» від 17.11.2011 № 4050-VI, однак його введення в дію знову відклали. Зокрема, Верховна Рада України 25 грудня 2014 р. ухвалила Закон (законопроект № 1072), яким відстрочено набуття чинності Закону № 4050-VI «Про державну службу» до 01.01.2016 року.
Мета змін – належно реформувати систему державного управління, ухвалюючи нові редакції законів про державну службу та про службу в органах місцевого самоврядування, а також передбачити відповідні витрати для їхньої реалізації в Держбюджеті-2016.
Нагадаємо, що ВР вже неодноразово переносила термін набрання чинності цього Закону.