Останнім часом досить часто як товарні знаки намагаються зареєструвати скандальні або лайливі позначення. Це досить зручна маркетингова стратегія: можна швидко просунути свій товар завдяки суспільному резонансу, який викличе продукція, маркована таким знаком. Адже споживач однозначно почує назву і буде широко обговорювати у відповідних колах. Свого часу, наприклад, були зареєстровані такі позначення, як «Кузькіна мать» (дитячі кафе), «Національне багатство» (горілка). Враховуючи скандальну спрямованість цих товарних знаків і з метою захисту суспільних інтересів, їхнє використання було заборонено. За схожим мотивами організації було спочатку відмовлено у реєстрації товарного знака «Ядрена матрьона» (як заміни більш грубого вислову «Ядрена мати», вживається у нецензурній лексиці).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Федеральна служба з інтелектуальної власності (Роспатент) нещодавно відмовила у реєстрації назви скандально відомого панк-гурту Pussy Riot як товарного знака. Таке рішення мотивовано тим, що «заявлене позначення не відповідає умовам державної реєстрації», а саме – непристойністю перекладу словосполучення. «Реєстрація заявленого позначення як товарний знак суперечитиме суспільним інтересам і нормам моралі, прийнятим у суспільстві, а також може образити релігійні почуття віруючих», – зазначено у висновку експерта.
Розглянемо приклади з практики експертизи подібних «скандальних» позначень і позицію судових органів у таких справах. Колегія палати з патентних спорів у порядку, встановленому п. 3 ст. 1248 Цивільного кодексу Російської Федерації (далі – Кодекс) та Правилами подачі заперечень та заяв та їхнього розгляду в Палаті з патентних спорів, затвердженими наказом Роспатенту від 22.04.2003 №56, зареєстрованим у Міністерство юстиції Російської Федерації 08.05.2003 №4520 (далі – Правила ППС), розглянула заперечення від 04.02.2013. Це заперечення подано ТОВ «МегаСтандарт», Росія (далі – заявник) на рішення Роспатенту про відмову в державній реєстрації товарного знака за заявкою №2010741921, до того ж встановлено таке.
Заявка №2010741921 на реєстрацію словесного позначення «МЕДВЕПУТІК» була подана на імʼя заявника 28.12.2010 щодо товарів і послуг 03, 05, 16, 25, 28, 32 і 35 класів МКТП, зазначених у переліку заявки. Роспатентом 26.10.2012 було прийнято рішення про відмову в державній реєстрації товарного знака за заявкою № 2010741921 щодо всіх заявлених товарів і послуг у звʼязку з його невідповідністю вимогам п. 3 ст. 1483 Кодексу.
Рішення базується на висновку за результатами експертизи, мотивованій тим, що заявлене позначення не може бути зареєстровано як товарний знак для всіх заявлених товарів і послуг, оскільки така реєстрація здатна завдати шкоди іміджу та інтересам держави, а також суперечить суспільним інтересам. У висновку також зазначено, що довід заявника про те, що він є учасником ринку з 2002 р., має декларативний характер, оскільки не представлено документальних підтверджень цього.
У палату з патентних спорів 04.02.2013 надійшло заперечення на рішення Роспатенту про відмову в державній реєстрації товарного знака за заявкою №2010741921, доводи якого зводяться до такого:
– експертиза наголошує на специфіці семантичної конструкції заявленого позначення «МЕДВЕПУТІК», проте не наводить, у чому полягає ця специфічність і яким чином ця конструкція фантазійного слова може завдати шкоди іміджу та інтересам держави;
– позначення «МЕДВЕПУТІК» не є непристойним словом, не містить заклики антигуманного характеру, не ображає людську гідність і релігійні почуття віруючих і не суперечить суспільним інтересам, принципам гуманності та моралі;
– з семантичного значення позначення передусім видно, що зазначене слово є власним імʼям казкового героя – ведмедя-мандрівника, подорожнього (таке поєднання слів притаманне російській мові);
– заявлене позначення стоїть в одному ряду з такими позначеннями як «Лунтік», «Чебурашка», «Єралаш», «Путінка», «Ленмарі», «Смішарики», «Лестак», «Володя і ведмеді» і є прийнятним для використання як товарний знак;
– заявлене позначення використовується у складі доменних імен у мережі Інтернет «МЕДВЕПУТІК.РФ», «MEDVEPUTIK.RU», починаючи з лютого 2011 р., а саме позначення автор винайшов у 2005 р. До того ж за цей час ознаки завдання шкоди іміджу та інтересам держави результатами перевірки не виявлено, а також не виявлено ознак, що суперечать громадським інтересам;
– відсутність реєстрації позначення як товарного знака не виключить його звернення у цивільному обігу;
– така підстава як заподіяння (завдання) шкоди іміджу та інтересам держави для відмови у реєстрації заявленого позначення як товарного знаку не передбачено чинним законодавством.
На підставі викладеного заявник просить скасувати рішення Роспатенту і зареєструвати заявлене позначення щодо всіх заявлених товарів і послуг, наведених у переліку заявки.
Від заявника 14.03.2013 надійшло клопотання про перенесення засідання колегії з розгляду заперечення, призначеного на 25.03.2013, на більш пізній термін. Клопотання було задоволено і засідання колегії палати з патентних спорів перенесено на 11.04.2013, про що заявнику повідомили у встановленому порядку (повідомлення від 25.03.2013).
Вивчивши матеріали справи, палата з патентних спорів вважає доводи, представлені у запереченні, непереконливими. З урахуванням дати пріоритету (28.12.2010) заявки №2010741921 на реєстрацію товарного знака правова база для оцінки його охороноздатності передбачає зазначений Кодекс, і Правила складання, подання та розгляду заявки на реєстрацію товарного знака і знака обслуговування, затверджені Наказом Роспатенту №32 від 05.03.2003, зареєстрованим Мінʼюстом Росії 25.03.2003 №4322 (далі – Правила).
Відповідно до вимог п. 3 ст. 1483 Кодексу не допускається державна реєстрація як товарних знаків позначень, що суперечать суспільним інтересам, принципам гуманності та моралі. Відповідно до п. 2.5.2 Правил до таких позначень належать, зокрема, слова і зображення непристойного змісту, заклики антигуманного характеру, що ображають людську гідність, релігійні почуття, слова, написання яких порушує правила орфографії російської мови тощо.
Позначення, що суперечать суспільним інтересам, принципам гуманності та моралі, називають також «скандальними знаками». Перелік таких позначень, наведений у нормативних документах, не є вичерпним, а має узагальнений характер. Для правильної оцінки таких знаків враховуються чинники сприйняття їх споживачами.
На реєстрацію заявлено словесне позначення «МЕДВЕПУТІК», що представляє фантазійне слово російською мовою. Водночас необхідно зазначити таке.
З 2000 по 2008 рр. і з 2012 р. по теперішній час президентом Російської Федерації є Володимир Володимирович Путін, який з 2008 по 2012 рр. був премʼєр-міністром і головою політичної партії «Єдина Росія». З 2008 по 2012 рр. президентом Російської Федерації був Дмитро Анатолійович Медведєв, наразі здійснює повноваження Голови Уряду Російської Федерації і політичної партії «Єдина Росія». З огляду на зазначене колегія палати з патентних спорів зазначає, що є можливість сприйняття позначення «МЕДВЕПУТІК» російським споживачем як обігравання прізвищ перших осіб держави та політичної партії «Єдина Росія».
Отже, використання та інтерпретація похідного від прізвищ осіб, які уособлюють країну, на різних товарах і послугах, колегія палати з патентних спорів розцінює як зневажливе ставлення до влади. Тим самим заявлене позначення завдає шкоди іміджу та інтересам держави і, як наслідок, суперечить суспільним інтересам.
Щодо доводу особи, про те, що заявлене позначення використовується в складі доменних імен у мережі Інтернет «МЕДВЕПУТІК.РФ», «MEDVEPUTIK.RU», то цей факт не впливає на висновок про невідповідність заявленого позначення вимогам російського законодавства у сфері охорони промислової власності.
На підставі зазначеного, заявлене на реєстрацію як товарного знака позначення «МЕДВЕПУТІК» є невідповідним вимогам положень п. 3 ст. 1483 Кодексу. У звʼязку з цим висновок експертизи про невідповідність заявленого позначення вимогам п. 3 ст. 1483 Кодексу є правомірним. Враховуючи викладене, колегія палати з патентних спорів дійшла висновку: відмовити у задоволенні заперечення від 04.02.2013, залишити у силі рішення Роспатенту від 26.10.2012.
Коментар автора. Зазначимо, що на практиці Роспатенту це вже не перший випадок спроби реєстрації позначень, які зачіпають особисті права і репутацію відомих осіб. Наведемо кілька прикладів. На реєстрацію як товарного знака за заявкою №2010700417/50 з пріоритетом від 12.01.2010 на імʼя заявника було подано словесне позначення «ПВП-ІН-ПОТ PUT-IN-POT», виконане стандартним шрифтом літерами російського і латинського алфавітів. Реєстрація заявлялася щодо товарів 01, 05 та 31 класів МКТП, наведених у переліку товарів. Згідно з висновком експертизи заявлене позначення не може бути зареєстровано як товарний знак для всіх заявлених товарів на підставі п. 3 ст. 1483 Кодексу, з урахуванням того, що до складу позначення належать елементи «ПВП-ІН» і «PUT-IN», тотожні прізвищу Голови Уряду Російської Федерації В.В. Путіна, згоди якого на реєстрацію товарного знака на імʼя заявника немає, у звʼязку з чим реєстрація може бути визнана такою, що суперечить суспільним інтересам. У своєму запереченні заявник зазначив, що заявленим позначенням є фантазійне слово «ПВП-ІН-ПОТ» і його транслітерація літерами англійського алфавіту. Згідно з правилами морфології слова, написані через дефіс, є самостійними членами речення і не розглядаються за частинами. Англійське словосполучення «PUT IN POT» перекладається як «покласти в горщик» і не асоціюється з В. В. Путіним, а також є терміном у картковій грі покер; Голова Уряду РФ – тимчасова посада, термін повноважень якої обмежено терміном роботи Президента, а товарний знак реєструється на десять років.
Застосування заявленого позначення на товарах розцінюється колегією Палати з патентних спорів як неетичне, що зачіпає особисті права і репутацію відомої особи. Під час фонетичного аналізу заявленого позначення, проведеного колегією Палати з патентних спорів, було встановлено, що елемент «ПУТІН» повністю належить до складу заявленого позначення, що призводить до виникнення асоціативного звʼязку позначення та прізвища відомої особистості, голови Уряду В.В. Путіна. Використання прізвища відомого політичного діяча у товарному знаку без його дозволу суперечить суспільним інтересам. Отже, колегія Палати з патентних спорів не знайшла підстав для скасування рішення Роспатенту.
Рожевий Путін
З огляду на матеріали відомства, Бюро патентів і торгових марок США (USPTO) при Міністерстві торгівлі відмовило американській компанії Robison LLC у реєстрації марки Pink Putin («Рожевий Путін»), Заявка на реєстрацію була подана у грудні 2013: Robison хотіла продавати під маркою Pink Putin футболки, штани, головні убори, стікери, дамські сумочки і шпильки. На початку квітня 2014 року юристи USPTO видали попередній висновок: у реєстрації відмовити на тій підставі, що запропонована торгова марка містить імʼя «конкретно живої людини», який не давав письмової згоди на реєстрацію цієї марки. У заявника теоретично залишається шанс зареєструвати Pink Putin, якщо згоду від цієї особи, ймовірно президента Росії Володимира Путіна, все-таки буде отримано. У Robison LLC є шість місяців, щоб відповісти USPTO. Якщо відповіді не буде, заявка на реєстрацію марки Pink Putin буде анульована. Про нью-йоркські компанії Robison нічого невідомо. Згідно з офіційною базою даних щодо компаній штату Нью-Йорк, Robison була зареєстрована у жовтні 2010 р. Інших заявок, крім Pink Putin, до патентного бюро США від неї не надходило. Словосполучення Pink Putin зустрічається в Інтернеті переважно в контексті критики «антигейских» законів у Росії. У мережі також є «алгоритмічно згенерований» портрет під назвою «Рожевий Путін» канадського художника-компʼютерника Жана-Філіпа Коте. USPTO вже мало справу із заявками на реєстрацію торгової марки, де використовується слово Putin. У 2008 р. громадянин Бельгії Ран Горенштайн намагався зареєструвати в США торгову марку Putin Diamond («Путінський діамант») для ювелірних виробів. У 2009 р. бюро відмовило в реєстрації марки, і однією з підстав стало те, що імʼя Putin повʼязане з конкретною особою – Володимиром Путіним, чиєї згоди надано не було. Водночас Горенштайн у 2009 р. зумів зареєструвати торгову марку Putin Diamond в Євросоюзі, в Управлінні з гармонізації внутрішнього ринку ЄС. У Європі до реєстрації прізвищ у складі торгових марок ставляться лояльніше.
У жовтні 2010 р. Роспатент відмовив ТОВ «Роялті» у реєстрації товарного знака «Володя і ведмеді» на підставі того, що використання позначення, яке походить від імені, прізвища осіб, які очолюють країну, в алкогольній продукції є зневажливим ставленням до влади. Реєстрація заявленого позначення як товарного знака завдає шкоди іміджу та інтересам держави, а також суперечить суспільним інтересам.
За заявкою, компанія «Роялті» оскаржила рішення Роспатенту в Арбітражному суді Москви. Суд зазначив, що принципам гуманності та моралі можуть суперечити лише слова і позначення непристойного змісту і заклики антигуманного характеру, що ображають людську гідність, релігійні почуття тощо. Суд також наголосив, що чинним законодавством не закріплено як основу для відмови у реєстрації товарного знака – зневажливе ставлення до влади. Крім того, як товарні знаки раніше були зареєстровані знаки «Медведєв і ведмідь» (№335096), «Путінка» (№263693) і «Медведівка». На основі судового рішення Палата з патентних суперечок прийняла рішення щодо реєстрації позначення «Володя і ведмеді» як товарного знака з алкогольної продукції.
Роспатент зареєстрував товарний знак «Юльчині бурульки». Відповідна заявка була подана відомим алкогольним маркетологом, автором популярних горілчаних брендів «Путінка» і «Володя і ведмеді», «Рублівка» Станіславом Кауфманом. Під цим знаком планується випускати льодяники у формі, що нагадує зачіску колишнього премʼєр-міністра України Юлії Тимошенко. «Я прекрасно усвідомлюю, що для дорослих споживачів ця назва повʼязана з певним політичним персонажем. Але, враховуючи, що основний споживач цієї групи товарів – діти, я намагався зробити товар максимально веселим і позитивним. На мою думку, «Юльчині бурульки» дуже завзята назва, дітям має сподобатися», – зазначив Станіслав Кауфман.
Образ Юлії Тимошенко не дає спокою не тільки виробникам солодощів, але й виробникам спиртного. Так, на початку 2012 р. зʼявилася горілка «Хохлушка» з гумовою кришкою у вигляді голови Юлії Тимошенко.
Горілка виготовляється компанією «Акрос» в Казахстані, але невеликими партіями експортується і в Росію. Випуск продукту почався понад 2 роки тому, тоді посольство України в Казахстані просило призупинити випуск горілки з головою Тимошенко. Але, незважаючи на обіцянки казахських офіційних осіб, продукт не перестав випускатися. Товарний знак «Хохлушка» вже зареєстрований в Росії.
Як вже зазначалося позначення, що складаються з термінів, що суперечать суспільним інтересам, принципам гуманності та моралі, називають також «скандальними» знаками. Для здійснення правильної оцінки "скандальних" позначень враховуються чинники сприйняття їх споживачами. Якщо на реєстрацію заявлено «скандальне» позначення, яке володіє розпізнавальною здатністю і не є помилковим або здатним ввести в оману, то позначенню може бути надана правова охорона тільки в тому випадку, якщо заявник представить переконливе підтвердження того, що значна частина суспільства не сприймають спільним інтересам, принципам гуманності та моралі. Для здійснення правильної оцінки «скандальних» позначень необхідно враховувати чинник сприйняття їх споживачами. Оцінка заявлених позначень з цього погляду багато в чому повʼязана як із загальноприйнятими світовими стандартами моралі, так і національними традиціями і культурою. З огляду на те, можна зробити висновок що, першочергове значення під час оціювання заявлених позначень має не їхнє буквальне значення, а ступінь ставлення до них споживачів. Отже, вислів: заявлене на реєстрацію як товарний знак, слід розглядати тільки в тому контексті, в якому воно заявлено, оскільки розширювальне тлумачення слів і висловів залежно від обставин часто може набувати сенсу прямо протилежний його первісному значенні.