18 серпня 2020, 15:16

Лобіювання, адвокація, GR: українські реалії vs світ

Опубліковано в №15 (721)

Досі багато українців сприймають лобіювання, адвокацію і GR як явища, що мають негативний характер. Зокрема, це відбувається через те, що в нашій свідомості просування своїх інтересів на державному рівні асоціюється з корупційними ризиками. Але насправді, дивлячись на світовий досвід, можна побачити, що саме ці інститути в суспільстві допомагають викорінити корупцію, захистити інтереси громадян і чинити реальний вплив на органи влади. Як саме? І як це відрізняється від корупції?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Якщо відійти від ідеалізації державного апарату, можна визнати, що в реальному світі держава є сукупністю різних соціальних груп, які й визначають напрями державної політики (концепція німецьких дослідників лобіювання Т. Лейф та Р. Спет). Фактично це відбувається тоді, коли ми віддаємо свій голос на виборах кандидатам, які, на нашу думку, концептуально будуть представляти наші інтереси в органах влади. Проте інколи це представництво відходить від наших інтересів. Натомість завдяки лобіюванню з’являється пряма можливість легального впливу на державні інститути задля захисту власних інтересів чи інтересів третіх осіб під час ухвалення тих чи інших рішень. Це створює конкуренцію між різними групами інтересів. Конкуренція, у свою чергу, підвищує рівень прозорості процесу ухвалення управлінських рішень та зменшує потенціал використання при цьому корупційних інструментів.

Легальним цей інструмент вважається тому, що він більш-менш врегульований, хоча, звичайно, у різних країнах ця процедура регламентована по-різному. Наприклад, у США під лобіюванням розуміється надання прозорого, врегульованого законом професійного впливу на владу з метою прийняття нею тих чи інших нормативно-правових актів для досягнення відстоюваних суспільних інтересів, у тому числі інтересів бізнесу. Ще в 1946 р. в Америці запрацював спеціальний закон (Federal Regulation of Lobbying Act), автори якого апелювали до прийнятої в 1789 р. Першої поправки до Конституції США, що гарантує, зокрема, право громадян звертатися в офіційні органи з скаргами. За цим законом лобісти мають обов'язково реєструватися у секретаря Сенату і у клерка Палати представників, повідомляючи при цьому галузь своїх інтересів. Лобіст також зобов'язаний під присягою надати письмову заяву, в якій наводиться низка даних: найменування і адреса установи; ім'я і адреса наймача; строки найму; сума винагороди, що виплачується йому; мета і сума, виділена на витрати.

Серед таких офіційних лобістів у США є чимало відомих - наприклад, Торгова палата США, Національна асоціація виробників, Національна асоціація ріелтерів, американсько-ізраїльський комітет громадських зв'язків тощо. Цікаво, що пролобіювати в США можуть і інтереси інших держав. Так, для лобіювання інтересів України (представленої Радою національних реформ) у 2017 р., за даними Міністерства юстиції США, у Вашингтоні працювала щонайменше одна лобістська фірма Barbour Griffits & Rogers (BGR Group). Взагалі у 2019 р. в США працювали 11 862 офіційно зареєстровані лобісти, через яких корпорації, приватні та публічні особи з різних країн витратили на просування інтересів у американських органах влади $3,47 млрд.

В європейських країнах більшої популярності здобули такі поняття, як «GR» та «адвокація». У GR входять всі форми комунікації інститутів влади з представниками суспільства, населенням, бізнес-структурами. Адвокацією ж вважаються всі дії з виявлення, оприлюднення та захисту тих чи інших суспільних інтересів. Причому не тільки перед владою, а й перед самим суспільством. Сюди можна віднеси і екологів, і захисників тварин, і розвиток відновлюваної енергетики, і розвиток промисловості, і тарифну політику. Спеціальних законів про лобізм у європеців немає, проте в деяких законах є норми, що регулюють таку діяльність. Наприклад, у ФРН вони присутні в прийнятих у 1972 р. Кодексі поведінки члена Бундестагу і Положенні про реєстрацію союзів і їх представників при Бундестазі. Відповідно до цього Кодексу, депутати можуть займатися за винагороду проблемами, що виносяться на обговорення комітетів парламенту, але вони зобов'язані заздалегідь оголосити про свою зацікавленість.

Цей напрямок активно розвивається і в Україні. З’являється все більше компаній, які готові надавати такі послуги і прагнуть професійно займатися адвокацією, GR, лобізмом. Вже можна побачити, як реалізуються численні лобістські та адвокаційні проєкти, які допомагають відновленню країни, вирішенню актуальних питань. Насправді розвиток цієї галузі має привести до того, що питома вага корупційних методів прийняття управлінських рішень на користь зацікавлених осіб буде зменшуватися, адже це не має ніякого відношення до професійної адвокації. Щоправда, становленню цивілізованої адвокаційної діяльності в Україні перешкоджає відсутність спеціального законодавчого акта про таку діяльність, адже наразі у нас ця діяльність регулюється тим, що дозволено все, що не заборонено законом. Насправді було подано чимало подібних законопроектів до ВРУ, але жоден з них не булуспішною поки що розглянутий.

Істотне значення має також репутація самих GR-менеджерів і методи, якими вони користуються. За словами юриста EQUITY Юрія Сущенка, GR-фахівець у своїй роботі не має вдаватись до пропозиції, обіцянки або надання неправомірної вигоди відповідному державному діячу, вимагати чи провокувати з боку уповноважених осіб здійснення будь-яких діянь, які можуть містити склад кримінальних або адміністративних правопорушень. Так, протиправна «взаємодія» GR-фахівця юридичної компанії може містити ознаки та кваліфікуватись (зокрема, але не виключно) як втручання у діяльність державного діяча (ст. 344 України), самоправство (ст. 356 КК України), пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі (ст. 369 КК України), зловживання впливом (ст. 369-2 КК України).

Легальними інструментами вважаються підготовка пропозицій до законодавства, надання публічних позицій організації, делегування представників до громадських рад і робочих груп при органах влади, проведення експертних досліджень.

Таким чином, можна зробити висновок, що перспективи для розвитку GR в Україні є. Залишилося лише пролобіювати відповідний законопроект.

Коментарі

- Чи можливі випадки, коли робота GR-фахівця в юридичній компанії може бути сприйнята як незаконне лобіювання інтересів та/або корупційний зв’язок з окремими держслужбовцями (посадовими особами)? Якщо так, то як цьому протидіяти?

vladyslav-vlasiukv2 (1) Владислав Власюк, засновник компанії, партнер, адвокат ePravo

Межа між GR і «незаконним лобіюванням» у побутовому сенсі надзвичайно тонка. Зауважу на епітеті «побутовому» і пояснюю його: у нас ніяким чином не врегульована GR-діяльність, а отже, приватним особам можна все, що не заборонено.

Тобто GR як такий не може бути незаконним, бо закону не існує! Звичайно, якщо тільки мова не йде про корупцію. Відповідно, є дві основи для нормального сприйняття: перше - це, власне, ніякої корупції, і друге - це власна репутація.

Власна репутація будується роками, важливими її складовими є безумовна етичність і win-win рішення.

vitalii-vlasiuk11 Віталій Власюк, керуючий партнер, адвокат ePravo 

Питання про сприйняття практики GR є лише окремим випадком сприйняття компанії як такої. Адже твердження про «компанію, яка рішає» аналогічно може працювати і в кримінальному праві, і в антимонопольному — все залежить від самої компанії (дотримуватися комплаєнсу та вміло працювати з репутацією бренда).

Окремим і важливим аспектом є вхід в компанію колишніх чиновників чи, навпаки, їх вихід на державну службу. На наш погляд, єдиний можливий підхід для компанії — це максимальне дистанціювання від відповідної категорії справ.

- Активна робота у сфері GR припускає появу стійкого репутаційного кліше «фірма влади». У яких випадках це призводить до поліпшення і, навпаки, погіршення репутації компанії на ринку?

Владислав Власюк: Мем «фірма влади» не здається мені чимось негативним, допоки не з’являється конотація «корупція у владі–юрфірма». Насправді таких прикладів не так уже й багато. Натомість, коли колеги по ринку знають, що певна ЮФ завжди залучається до тих чи інших владних проєктів, надає експертизу, допомагає з нормотворчістю, це, навпаки, ознака класу.

Віталій Власюк: «Фірма влади» - дійсно досить унікальне явище. Його першопричиною є ніщо інше, як кадровий голод. Навіть приймаючи тезу, що лояльність і власні люди - це потреба, однак держслужба є особливою і потребує відповідного професіоналізму.

- Наявність GR-фахівця у юридичній компанії - це: а) ознака преміальності юрфірми, б) можливість публічного піару, в) додаткова лояльність з боку державного регулятора, г) унікальний інструмент для досягнення глобальних цілей клієнта. Який варіант вам більше імпонує і чому?

Владислав Власюк: GR-фахівець - це безумовна перевага для юрфірми з двох причин: 1) дозволяє задовольняти попит ринку на супровід у взаємодії бізнесу з владою та 2) створює пропозицію для бізнесу! Це як із першим айфоном чи іншими продуктами Apple: користувачі не розуміли, що саме цей продукт їм потрібен, допоки їм його не запропонували. Над цим і працюємо - задовольняти інтереси клієнтів у одних випадках і переконувати у потребі в GR у інших. Унікально, насправді, як іноді не такі вже й великі зусилля можуть, наприклад, створити нішу на ринку, що оцінюється на порядок більше, чи навпаки, запобігти значним втратам.

d2f1a673375ee07bd14f9dcd9ab80b03

Юрій Сущенко, юрист EQUITY

- Перш за все слід зазначити, що GR-менеджмент (англ. government relations) визначають як вибудовування та налагодження взаємовідносин з державними органами влади.

Це поняття для України досить нове, однак його суть і зміст та добре відомі. Незважаючи на відсутність нормативного визначення, робота GR-фахівця та лобіювання існують і знаходять свої прояви у багатьох сферах бізнесу. Не є виключенням і юридичний бізнес в Україні.

На мою думку, методи і способи роботи GR-фахівця в Україні без прямої вказівки на такого певною мірою відображаються в Законі «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Так, згідно приписів ст. 1 вказаного закону, державна регуляторна політика у сфері господарської діяльності - напрям державної політики, спрямований на вдосконалення правового регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб’єктами господарювання, зменшення втручання держави у діяльність суб’єктів господарювання та усунення перешкод для розвитку господарської діяльності, що здійснюється в межах, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.

У вказаному Законі описані принципи та засади державної регуляторної політики, згідно яких юридичні особи, суб'єкти господарювання та фізичні особи мають ряд можливостей для впливу на державну регуляторну політику з метою досягнення позитивних результатів як для фізичних і юридичних осіб, так і для держави.

Однак діяльність GR-фахівця в юридичній компанії має завжди залишатись у межах правового поля, адже можливі випадки, коли така робота може бути сприйнята як незаконне лобіювання інтересів та/або корупційний зв’язок з окремими держслужбовцями (посадовими особами).

Зокрема, слід зазначити, що GR-фахівець у своїй роботі не має вдаватись до пропозиції, обіцянки або надання неправомірної вигоди відповідному державному діячу, вимагати чи провокувати з боку уповноважених осіб здійснення будь-яких діянь, які можуть містити склад кримінальних або адміністративних правопорушень. Так, протиправна «взаємодія» GR-фахівця юридичної компанії може містити ознаки та кваліфікуватись (зокрема, але не виключно) як втручання у діяльність державного діяча (ст. 344 України), самоправство (ст. 356 КК України), пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі (ст. 369 КК України), зловживання впливом (ст. 369-2 КК України).

Для уникнення кваліфікації дій GR-фахівця юридичної компанії як незаконних цілі, ініціативи та завдання такого співробітника мають реалізуватись виключно способами та методами, передбаченими і не забороненими законом.

Слід відзначити, що активна робота у сфері GR припускає появу стійкого репутаційного кліше «Фірма влади». Подібний «штамп» не є однозначним і може вживатись як у позитивному, так і негативному контексті. Негативного забарвлення робота GR юридичної компанії може набути, якщо подібна «взаємодія» мала наслідком прийняття відповідними органами або посадовими особами сумнівних рішень та актів, які прямо або опосередковано шкодять інтересам одних осіб та одночасно надають переваги і преференції інтересам інших осіб, компаній, які пов’язані або інтереси яких представляє визначена юридична компанія, GR-фахівець якої був помічений у активній взаємодії з вказаними посадовими особами і органами влади.

Позитивного забарвлення робота GR-фахівця юридичної компанії набуває, коли в процесі було реалізовано прозорі ініціативи із захисту та забезпечення інтересів особи-клієнта, наприклад, у сфері інвестиційної діяльності. Тобто коли зусиллями юридичної компанії та її GR-фахівця у кооперації з державою досягнуто комплексного позитивного ефекту, який дозволив як відстояти інтереси клієнта, так і досягти позивного ефекту для держави і суспільства в цілому.

Підсумовуючи, можна зазначити, що наявність GR-фахівця в команді юридичної компанії на українському ринку, з огляду на специфічність роботи і методів останнього, може сприйматись по-різному. Дехто відзначає це як ознаку преміальності юрфірми, інші розглядають як можливість публічного піару або додаткову лояльність з боку державного регулятора.

На мою думку, робота юридичної компанії у сфері GR являє собою унікальний інструмент для досягнення глобальних цілей клієнта, адже у тандемі з комплексним юридичним супроводом дозволяє забезпечити найширший та найефективніший захист інтересів клієнта.

Шуліма11 Альона Шуліма, член Асоціації правників України, радник, голова практики стратегічних комунікацій Hillmont Partners

- Чи можливі випадки, коли робота GR-фахівця в юридичній компанії може бути сприйнята як незаконне лобіювання інтересів чи корупційний зв’язок з окремими держслужбовцями (посадовими особами)? Якщо так, то як цьому протидіяти?

Відповідь на це питання передбачає, насамперед, правильне (не викривлене) розуміння того, на що саме мають бути спрямовані послуги GR.

У своїй роботі ми позиціонуємо ці послуги як унікальну форму взаємодії бізнесу та влади, спрямовану на пошук синергії і досягнення оптимального балансу між інтересами бізнесу та цілями державної політики. Така синергія можлива виключно у разі, якщо запит бізнесу та завдання держави мають точки перетину. Далі - вже завдання саме GR-фахівців: створити середовище (а часто і контент), в якому бізнес організує свою бізнес-стратегію з урахуванням інтересів держави. Та, в свою чергу, створює умови для сталого функціонування бізнесу.

За таких умов надання якісних GR-послуг передбачає не тільки і не стільки «задоволення» повною мірою вихідного запиту клієнта, скільки його фахове консультування, спрямоване на пошук та створення реальних можливостей для його цивілізованої взаємодії з владою. Така робота GR-фахівця не буде незаконним лобіюванням за своєю суттю і не матиме корупційних проявів. Проте вона є досить непростою, бо потребує значної кількості чорнових напрацювань, багатогранної аргументації та коригування позицій. Можна навіть сказати, що для України вона є не лише непростою, але й незвичною.

Той факт, що в нашій державі послуги GR-фахівців можуть сприйматися (і часто дійсно сприймаються) інакше, має низку підстав і, відповідно, напрямів для зміни наявних реалій і подолання стереотипів. По-перше, ми (і не тільки ми), безумовно, розуміємо, що як і в інших послугах, у GR існують й інші шляхи, і є люди і компанії, котрі можуть їх використовувати. У сфері GR такі шляхи за певних умов можуть вважатися більш доступними. Ба більше, ті, хто не володіє GR-інструментами, насправді можуть пропонувати під цією «вивіскою» зовсім інші, не завжди законні послуги. Це реалії, які можуть бути змінені, насамперед, підвищенням свідомості юридичного бізнесу.

По-друге, послуги GR потребують глибокого усвідомлення високих професійних та етичних стандартів. У GR дуже важливо не лише слідувати наочним нормам, а й мати власні внутрішні терези прийнятного та, відповідно, шукати та взаємодіяти зі стейкхолдерами, готовими працювати за такими ж стандартами. Тобто тут ми вже говоримо про свідомість усіх учасників процесу, з якими стикаємося протягом надання послуги.

По-третє, навіть слідуючи всім стандартам, для вірного сприйняття послуги GR важливим є рівень обізнаності суспільства щодо інструментів GR та рівень загальної правосвідомості.

Займаючись GR вже понад 5 років, ми точно знаємо, що просування інтересів бізнесу шляхом ретельного опрацювання кейсу, створення якісного контенту, належної аргументації можливе. Як і те, що інтереси бізнесу та держави нерідко збігаються, якщо мова йде про справді ефективне регулювання.

- Як ринок ставиться до компаній, до займаються GR-ом?

- Відповідь на це питання, як на мене, може бути різною з огляду на те, що саме вкладається в поняття «роботи у сфері GR». Бо якщо ми залишимо за дужками ті послуги, які насправді, можливо, якось і поєднують бізнес та владу, але, як вже вказувалося вище, до GR не належать, то певний зв’язок представників тієї чи іншої компанії з тими, хто наразі представлений у владі, може мати зовсім інший зміст. У чому він полягає, залежить від того, про яку саме фірму йдеться і які саме послуги вона надає.

Якщо ми говоримо про класичний та цивілізований GR (а ми надаємо саме такі послуги), то певні контакти з владою (просто оскільки ти когось знаєш особисто), безперечно, можуть допомогти при просуванні того чи іншого проекту. Водночас це покладає на компанію та її фахівців додаткову відповідальність. Насамперед, тому, що, як ми бачимо вже з запитання, кейси компаній, які так чи інакше можуть асоціюватися з представниками влади, будуть розглядатися більш прискіпливо.

У цілому GR - це робота в умовах постійних суспільно-політичних змін. І якщо ваша мета - розвивати GR саме як бізнес та практику, ви будете максимально зосереджені на відданості клієнту, відповідності його комплаєнс-політиці, якості послуг і постійному вдосконаленні інструментів їх надання. Це означає, що використання контактів у владі (без огляду не те, наближені ви зараз до влади чи ні) буде таким, що повністю відповідає стандартам надання таких послуг. Як і те, що в деяких ситуаціях ви будете знаходити шляхи для ефективного захисту клієнта навіть у випадках, коли всі можливі контакти скажуть вам, що «це неможливо, бо все вже вирішено».

Щодо репутації на ринку, то тут більше питання до того, хто саме буде автором відповідних репутацій. Крім того, якщо ви працюєте в компаніях, які на певному етапі якось пов’язані з представниками влади, цілком імовірно, що іноді матимете зустрічі з людьми, які, можливо, керуючись вказаним стереотипом, будуть звертатися до вас за не-GR-послугами.

- Що означає наявність GR-фахівця для юридичної фірми?

- У моєму розумінні надання компанією GR послуг - це, безумовно, унікальний інструмент для досягнення цілей клієнта. Адже GR - це робота з системними недоліками регулювання, з якими клієнт зустрічається чи може зустрітися під час ведення бізнесу в Україні або заходу на український ринок.

Якщо коротко описати весь широкий спектр послуг у цій сфері, це послуги з розробки та імплементації комплексних GR&PA стратегій; політичного та регуляторного аналізу і моніторингу; кризових комунікацій; менеджменту асоціацій; розробки і адвокатування законопроектів та інших регуляторних актів.

На мою думку, для надання таких послуг мати просто одного GR-фахівця недостатньо. У нашій компанії проекти реалізуються командою, що має значний досвід роботи та глибокі знання процедур підготовки та прийняття рішень вищими органами державної влади, роботи бізнес-асоціацій, організації роботи робочих груп з підготовки та узгодження проектів регуляторних актів, політичного та регуляторного аналізу.

Особливості проектів GR полягають у тому, що вони потребують постійного супроводу, консультування та реагування. Ми назвали свою практику «Стратегічні комунікації». На практиці це не лише (а подекуди і не стільки) організація чи підготовка комунікацій з представниками влади чи стейкхолдерами. Дуже часто це комунікація саме з клієнтом, спільна реалізація тактичних кроків та прийняття рішень зі стратегічних питань, активна участь у формуванні позицій та консультації щодо вибору вірних шляхів взаємодії з владою. Подекуди GR - це й про те, як направити (та навіть навчити) клієнта етично та при цьому ефективно користуватися власними можливостями. І тут, імовірно, правильно буде говорити не стільки про преміальність юридичної фірми, що надає такі послуги, скільки про преміальність послуги GR як такої.

РОМАНЧУК1

Андрій Романчук, керуючий партнер MORIS GROUP

 

 

 

 

Фото Гуренко В. А.11

Віталій Гуренко, молодший юрист практики корпоративного права та М&A MORIS GROUP

 

 

 

 

 

Як казав німецький філософ Еммануїл Кант, «держава - це об’єднання багатьох людей, підпорядкованих правовим законом». Ця цитата дуже влучно характеризує державну владу та право як такі, що нерозривно пов’язані між собою.

В Україні, як і в багатьох пострадянських країнах, GR є певною мірою новою сферою діяльності, яка не має сформованого сталого підґрунтя, на відміну від Сполучених Штатів Америки та країн Європейського Союзу. Однак наразі все більше юридичних компаній в Україні відкривають практики GR або наймають спеціалістів у цій сфері.

Дуже важливим є правильне розуміння та трактування поняття Government Relations, оскільки для багатьох українців GR залишається явищем новим і часто до кінця не зрозумілим. GR дослівно перекладається як «владні відносини», тобто являє собою взаємодію бізнесу з органами державної влади і місцевого самоврядування задля досягнення та задоволення спільних інтересів. В Україні GR зазвичай займаються юридичні компанії та, відповідно, юристи, які працюють у цій сфері й не тільки розуміються на правових процесах, а й уміють гарно комунікувати з державними органами, прекрасно обізнані та постійно слідкують за політичною ситуацією в країні, мають розуміння й досвід законодавчої техніки та знають правила прийняття рішень органами державної влади та місцевого самоврядування. Можна говорити, що основними складовими GR в Україні є право, бізнес та політика. Юридичні компанії та юристи, які займаються GR, є посередниками між суб’єктами господарювання та органами влади, допомагають знаходити компроміс та рівновагу інтересів приватного бізнесу та держави в цілому.

Досить часто GR у нас співвідносять з лобістською діяльністю, яка передбачає здійснення впливу не забороненими законом методами на суб'єктів владних повноважень для досягнення певних цілей та інтересів бізнесу. Лобістська діяльність не регулюється в Україні на законодавчому рівні, хоча наразі на розгляді у Верховній Раді знаходиться законопроект від 28 лютого 2020 р. «Про лобізм». Та варто зазначити, що в Сполучених Штатах Америки лобістська діяльність є надзвичайно популярною і активно застосовується в органах влади задля допомоги приватному бізнесу досягати власних цілей, які жодним чином не впливають на суспільні інтереси. Наприклад, доволі поширеним видом лобізму є організація зустрічей керівників приватних компаній з керівниками органів влади або політиками.

Ототожнювати GR та лобістську діяльність є хибним підходом, оскільки GR за своєю суттю є ширшою сферою, ніж лобізм. Можна стверджувати, що лобістська діяльність є однією із складових GR. Окрім, лобізму, GR включає такі види діяльності:1) написання законопроектів та інших проєктів нормативно-правового характеру; 2) юридична допомога державним службовцям або політикам щодо заповнення декларацій майнового стану; 3) юридичний супровід компаній щодо взяття участі у процедурах здійснення публічних закупівель; 4) юридичний супровід угод у сфері державно-приватного партнерства, яке включає співробітництво між державою та приватним бізнесом щодо здійснення управління об’єктами державної власності приватними компаніями. Говорячи про GR, ми маємо розуміти, що це широка сфера, яка включає значну кількість видів діяльності, не обмежуючись тільки лобізмом.

Дуже часто в українському суспільстві роботу GR-фахівця в юридичній компанії сприймають виключно як незаконне лобіювання інтересів великих бізнес-груп з порушенням, недотриманням суспільного інтересу або як корупційний зв’язок, діяльність з окремими політиками, державними службовцями чи представниками місцевого самоврядування. Така проблема справді існує, і причини її полягають у тому, що в Україні високий рівень корупції в органах влади. Наші громадяни фактично не довіряють владі, і якщо юрист у сфері GR здійснює представництво приватних компаній в органах влади, до нього автоматично виникає негативне ставлення. Для протидії та подолання цієї проблеми є кілька шляхів, один з яких полягає в прийнятті законодавства у сфері лобістської діяльності. Важливе також проведення просвітницьких заходів, круглих столів, на яких будуть обговорюватися актуальні питання щодо розвитку GR в Україні та надаватися роз’яснення, що GR — це сфера діяльності, яка здатна забезпечити рівновагу інтересів суспільства, приватного бізнесу та органів влади. Крім того, необхідно активно популяризувати в засобах масової інформації сферу GR такою, яка вона насправді, на прикладі успішно реалізованих та запущених в Україні проєктів ДПП або успішно проданих об’єктів державної чи комунальної власності на публічних закупівлях і, відповідно, отримання значних коштів до бюджету країни.

Активна та максимально публічно освітлена робота юридичної компанії у сфері GR може спричинити появу репутаційної ознаки провладної юридичної фірми. Однак на практиці в Україні в багатьох юридичних фірмах є практики GR або залучені юристи, які спеціалізуються у цій сфері, тому виокремити виключно одну юридичну фірму, яка займається GR, неможливо. Крім того, навіть якщо юридична фірма активно залучена в GR-сферу, це не відкидає тих фактів, що в цій фірмі також є інші юридичні практики, які працюють в інших сферах права.

Таким чином, наявність GR практики або залученого юриста в цій сфері є для юридичної фірми в Україні унікальним інструментом для досягнення глобальних цілей клієнта та надання йому широкого спектру юридичних послуг. Зрештою, GR є одним із видів юридичних послуг, які юридична компанія може запропонувати клієнту. Це така сама діяльність, як у сфері податкового, судового чи корпоративного права.

Однак в Україні GR досі для багатьох залишається новою сферою, тому її потрібно продовжувати активно розвивати, оскільки це є потужним механізмом для забезпечення рівноваги інтересів суспільства, бізнесу та держави.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати