Мозок жінки та чоловіка абсолютно ідентичні, якщо їх дослідити за допомогою МРТ - в них однаковий рівень емоційного інтелекту та ірраціональність. То чи є різниця між жінкою та чоловіком лідерами? Про жіноче лідерство під час "Public Talks: "Точки болю" захисту прав жінок в Україні", організованого Школою права УКУ у рамках Всесвітнього форуму за демократію, говорив Андрій Рождественський, викладач Львівської бізнес-школи Українського католицького університету.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Усі люди ірраціональні в прийнятті рішень
"Навіть тут ми підсиділи жінок", - жартує Андрій, пояснюючи аудиторії, чому він виступає замість колеги Софії Опацької і пропонує слухачам потренувати уяву.
Живе собі дівчинка Лінда, якій 32 роки, вона приваблива і обізнана, вона проти ядерної зброї і її дратують будь-які прояви дискримінації. Що є більш імовірним, що дівчина є касиром в банку, чи касиром в банку і феміністкою?
Це одна із загадок на поведінкову психологію, завдяки яким ізраїльський психолог Деніел Канеман отримав нобелевську премію з економіки.
Таку вправу Андрій застосовує на різних тренінгах, де присутні чоловіки та жінки. Зазвичай близько 80% відповідають, що Лінда - феміністка. За теорію ймовірності, вірогідність того, що Лінда касир банку і феміністка значно менше, ніж те, що вона просто касир в банку. Відповідь, що вона феміністка - ірраціональна. Але хто міркує над такою загадкою, використовуючи математичні засоби? Навіть математики у своїй більшості обирають другий варіант. Більше того, кількість чоловіків, які відповідають ірраціонально приблизно така сама, як і кількість жінок. Отже, природа людини ірраціональна, але це не пов’язано із статевою приналежністю.
Виклики, які мають жінки в сучасному світі
Виклики, які мають жінки, повязані з патріархальністю світової спільноти. Згідно з опитуванням, яке проводилось п'ять років тому центром лідерства УКУ, більше половини чоловіків в Україні вважають, що для жінки немає жодної різниці, де реалізовувати себе: на кухні чи в кар'єрі.
Ситуація з рівнем заробітної плати на керівних посадах теж не найкраща, в середньому жінки заробляють на 20% меньше чоловіків на тих самих посадах, виконуючи ту саму роботу. Щоби трохи збалансувати цю фінансову несправедливість, Львівська бізнес школа за допомогою грантодавців започаткувала програму з жіночого лідерства, яка коштує втричі менше, ніж загальна. Це маленька крапелька боротьби в океан несправедливості.
Конкуренція серед лідерів
Існує декілька основних стратегій ведення переговорів та конкуренції: це win-win, win-lose, lose-win, lose-lose. Перша стратегія, win-win, передбачає симбіоз та досягнення спільних цілей, коли обидві сторони поважають одна одну і отримують в результаті довгострокове співробітництво. Стратегії win-lose та lose-win використовуються для досягнення короткострокових цілей і є програшними у довгостроковій перспективі. Останню lose-lose можна описати як таку, де сторони поводяться як собака на сіні - сам не гам і іншому не дам: обидві сторони не отримують нічого.
Нещодавно з'явилася ще одна, яку називають coopetition (від cooperation+competition). Ця стратегія передбачає конкуренцію або кооперацію в залежності від обставин.
В деяких організаціях дуже відчувається конкуренція за керівні посади. Тому жінкам варто об'єднуватися, застосовуючи win-win стратегію. Або принаймні вдаватися до стратегії coopetition. Поки жінки будуть конкурувати між собою, дуже ймовірно, що керівний пост дістанеться чоловіку. Тому жінкам-лідерам варто об'єднуватися у справі протидії дискримінації жінок на керівних посадах і підтримувати одна одну.
Не падає тільки той, хто не ходить
Перфекціонізм не дає рухатись в бізнесі. Ця хвороба особливо притаманна саме жінкам. Існують поширені стереотипи, що дівчата мають бути відмінницями і ніколи не помилятися. Потім ці дівчата виростають і мають з цим проблему. Наше суспільство нетолерантне до помилок, але щоби бути лідером, треба вміти помилятися. Не падає тільки той, хто не ходить.
Треба навчитися робити висновки з помилок, падати, вставати і йти далі. І жодного сенсу немає в тому, щоби себе звинувачувати чи картати. Варто навчитися не звертати увагу на диванних критиків, найвище досягнення яких - це реєстрація на фейсбук.
Якщо подивитися історію стартапів та успішних бізнесів, то за лаштунками ми побачимо шалену працю, наполегливість, сто падінь і сто одне піднімання.
Модель ефективного лідерства
Кожен лідер складається з трьох ключових елементів: компетенції, відданості і характеру. Професійні навички історично завжди розглядалися як основні компетенції лідера. Лідер повинен розумітися на бізнес-моделюванні і фінансах, знати організаційні закони і вміти управляти людьми як на системному, так і на приватному рівні.
Такі елементи ефективного лідерства, як відданість та характер з’явилися у відповідь на випадки управлінських помилок, причиною яких стала жага до грошей і нездатність втриматися від спокуси.
Лідер, якому притаманна відданість своїй справі ніколи не буде корумпованим, оскільки надасть перевагу рішенню, що принесе користь справі, ніж тому, що відповідатиме його власним інтересам.
Характер це поєднання цінностей людини, окремих рис та чеснот. Однією з таких чеснот є колаборація. Для розуміння, що це таке, уявіть собі оркестр та джаз-бенд. В оркестрі одна людина керує злагодженою командою, основою є командна робота. А джаз-бенд - це рівні між собою професіонали, під час гри яких не спостерігається якась чітка ієрархія. На відміну від оркестру, джаз бенд може імпровізувати і таким чином створювати нові твори просто під час виконання.
В нашому столітті нових сенсів та інновацій саме джаз-бенд стає найефективнішою структурою, яка просуває бізнес вперед.
Смиренність в нашому суспільстві сприймається як суто духовна чеснота, але по факту, це здатність чесно подивитися на себе і прийняти себе таким, який ти є. Смиренність дозволяє зрозуміти, що ти людина, яка може помилятися і дає можливість вчитися, розвиватися, прислухатися до думки інших людей.
Цілісність - це твої дії, коли ніхто не бачить. Важливо мати цілісність, що означає думати, відчувати та робити те саме. Цілісна людина не дуже комфортна, нею важко маніпулювати, проте саме на таку людину можна спертися в важкі часи.
До всіх чеснот треба застосовувати критичне мислення, бо деякі з них є прямо протилежні, наприклад, гуманність і справедливість. Також, чесноти потребують гармонійності, бо чесні слова, сказані без любові - це жорстокість.
Лідер має ...
Якщо ти хочеш, щоби тебе запамятали - зроби щось першим. Всі знають Ніла Армстронга, першу людину, яка ступила на Луну, але майже ніхто не знає Базза Олдрина, який був другим.
Кожен лідер має постійно розвиватися та навчатися новому. Опановуйте нові навички принаймні кожні півроку, намагайтеся кожного дня робити щось нове.
Відкривайтеся людям, проявляйте довіру. Рано чи пізно ви знайдете людей, які втримаються від спокуси завдати вам болю і це буде ваша найкраща команда.
Оберіть один з проектів, яким ви зараз займаєтесь, і комунікуйте його. Про цей проект мають знати всі, хто навколо вас. На запитання: “Як справи?”, відповідайте, що закінчуєте один класний проект. Почніть робити контент, хай весь світ знає, що ви робите.
І наостанок. Викликів багато і особливо це відчувається, коли виходиш за стіни Українського католицького університету. Не важливо, якої ми статі, ми маємо закачати рукави і працювати, якщо ми хочемо, що ми і наші діти жили в щасливому світі.