09 грудня 2020, 12:14

Квартири без корупції

Як мінімізувати корупційні ризики при реалізації державних житлових програм

Опубліковано в №23 (729)

Сергій Комнатний
Сергій Комнатний доктор юридичних наук, почесний президент ГО HOUSING UKRAINE

Відповідно до засад державної житлової політики, що діє в Україні, органи влади і місцевого самоврядування розробляють і реалізують житлові програми безпосередньо або через уповноважені ними установи. Згідно ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 р. №1700‑VII, суб'єктами, на яких поширюється дія норм антикорупційного законодавства, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Реалізацію державних чи місцевих житлових програм можна трактувати як надання публічних послуг. Отже, є підстави стверджувати, що виконання державних житлових програм може бути об'єктом дослідження на предмет наявності корупційних ризиків під час їх реалізації, а дії відповідальних за виконання житлових програм посадовців мають досліджуватися на можливі корупційні правопорушення при виконанні ними посадових обов'язків.

Роками дії державних органів і місцевої влади у сфері забезпечення громадян житлом викликали підозру щодо можливих неправомірних дій під час розподілу житла: досить згадати такий радянський рудимент, як квартирні черги. Це пов'язано зі складною, часто суперечливою нормативною базою, що регулює галузь житлового господарства.

Після 2014 р. у нашій державі почалося створення і впровадження системи антикорупційних заходів. Це спричинило трансформації, зокрема, і у сфері реалізації публічних послуг. Антикорупційна інфраструктура, яка діє в Україні сьогодні, передбачає наявність у кожному органі влади всіх рівнів і в державних установах підрозділу або особи, яка відповідає за запобігання і боротьбу з корупцією.

Якими вбачаються напрями діяльності антикорупційних уповноважених у процесі реалізації житлових програм? Антикорупційні заходи у цій сфері в цілому відповідають загальноприйнятим. Вони мають починатися з розробки набору прикладних програм і кроків для запобігання корупції на основі ухвалених стратегій. Ці заходи мають включати збір достовірних даних про можливі корупційні «лазівки», напрацювання ефективних механізмів реалізації, детальний аналіз і моніторинг отриманих результатів за безпосередньої участі громадськості, проведення юридичної експертизи проєктів підготовлених нормативних документів на предмет їх відповідності антикорупційному законодавству.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати