20 березня 2020, 16:53

Коронавірус, карантин, бізнес - закон!

Йосип Бучинський
Йосип Бучинський «Яр.ВАЛ» голова АО «Яр.ВАЛ», віцепрезидент АППУ, голова Комітету з безпеки ведення бізнесу КТПП
В'ячеслав Дереча
В'ячеслав Дереча «Яр.ВАЛ» адвокат, партнер, директор
Ігор Балацький
Ігор Балацький «Яр.ВАЛ» партнер, адвокат

17 березня 2020 р. Верховна Рада України прийняла закони, спрямовані на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби та підтримку платників податків на період здійснення таких заходів:

  • Закон №530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який набув чинності 17 березня 2020 р.;
  • Закон №533-IX  «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який набув чинності 18 березня 2020 р.

Законом №530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України…» були прийняті, зокрема, наступні законодавчі ініціативи:


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


1. Щодо адміністративної відповідальності за порушення правил щодо карантину людей

Кодекс про адміністративні правопорушення доповнено ст. 44-3, згідно із якою порушення правил карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, тягне накладення на громадян штрафу від 1 до 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 до 34 000 грн), а на посадових осіб - від 2 до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 000 до 170 000 грн).

ПРИМІТКИ АО «Яр.ВАЛ»: Таким чином, вказана норма КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до нормативно-правових актів, які регулюють правила карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм та є обов’язковими для виконання.

Так, відповідно до ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», карантин встановлюється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них, які і є відповідними правилами, відповідальність за які передбачена диспозицією ст. 44-3 КУпАП.

Згідно постанови КМУ від 11.03.2020 р. №211 «Про запобігання поширенню на території України корона вірусу COVID-19», на усій території України встановлюється карантин з 12 березня до 3 квітня 2020 р.

16 березня 2020 р. КМУ своєю постановою №215 затвердив зміни до постанови №211. Відповідно до цих змін, заборонено:

- відвідування закладів освіти її здобувачами до 3 квітня 2020 р.;

- з 00:01 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. - проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування;

- з 00:01 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. - роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв’язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень;

- з 12:00 18 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р.:

  • регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні (крім перевезення легковими автомобілями);
  • перевезення понад 10 пасажирів одночасно в одному транспортному засобі у міському електричному (трамвай, тролейбус) та автомобільному транспорті, що здійснює регулярні пасажирські перевезення на міських маршрутах у звичайному режимі руху;
  • перевезення понад 10 пасажирів одночасно в автобусах, які виконують регулярні пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах в режимі маршрутного таксі;
  • заїзд на територію автостанцій автобусів;

- з 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. - перевезення пасажирів метрополітенами мм. Києва, Харкова і Дніпра…;

- з 12:00 18 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. - перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення …

З повною редакцією постанови КМУ №215 від 16.03.2020 р. можна ознайомитися за посиланням.

2. Щодо кримінальної відповідальності за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням

У КК України внесено зміни у ст. 325, згідно із ч. 1 якої, за порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням…і боротьбі з ними, якщо такі дії спричинили, або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, передбачено покарання у вигляді штрафу від 1 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 до 51 000 грн.) або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на строк до 3 років.

За такі дії, якщо вони спричинили загибель людей, або інші тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 325), передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.

КОМЕНТАР АО «Яр.ВАЛ»: Зазначена стаття Кримінального кодексу також є бланкетною і відсилає до нормативно-правових актів, які регулюють санітарні правила і норми щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням.

Такими нормативними актами є, як вже зазначалося вище, зокрема, Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб», постанови КМУ №211 від 11.03.2020 р. та №215 від 16.03.2020 р. та ін.

Відповідно до диспозиції ст. 325 КК України, кримінальна відповідальність на відміну від адміністративної наступає лише тоді, коли порушення правил та норм спричинили, або завідомо могли спричинити поширення відповідних захворювань.

3. Щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на територію України лікарських засобів, медичних виробів та медичного обладнання 

Підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України доповнено п. 71, а також розділ XXI Митного кодексу України доповнено п. 96, згідно яких тимчасово звільняються від оподаткування податком на додану вартість та від сплати ввізного мита операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів, та/або медичного обладнання, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби.

4. Щодо відпусток за власний рахунок 

Ст. 26 Закону України «Про відпустки» доповнено ч. 3, згідно якої у разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину, термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати не включається у загальний строк, встановлений ч. 2 цієї статті.

КОМЕНТАР АО «Яр.ВАЛ»: Тобто, під час карантину, працівник має можливість піти у відпустку за власний рахунок без обмеження кількості днів на рік.

5. Щодо визнання карантину форс-мажорною обставиною

Ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» доповнено, у зв’язку з чим введення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, вважається форс-мажорною обставиною.

6. Щодо строку подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування

Розділ XIII прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» доповнено п. 2-1, відповідно до якого особи, уповноважені на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, подають декларації за минулий рік до 1 червня 2020 р.

Суб’єкти декларування, які до 1 червня 2020 р. не мали можливості подати вказану декларацію, або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані у зв’язку із встановленням на території їх проживання карантинно-обмежувальних заходів, звільняються від відповідальності за їх несвоєчасне подання.

Законом №533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України…» були прийняті, зокрема, наступні законодавчі ініціативи:

1. Щодо штрафних санкцій та пені за порушення податкового законодавства

З 1 березня по 31 травня 2020 р. не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства за деякими виключеннями, зокрема, за порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку та рентної плати відповідальність залишається.

За вказаний період платникам податків пеня не нараховується, а нарахована підлягає списанню.

2. Щодо мараторію на проведення перевірок

З 18 березня по 31 травня 2020 р. встановлюється мараторій на проведення документальних та фактичних перевірок крім перевірок, що стосуються сум бюджетного відшкодування з ПДВ.

Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які, відповідно до плану-графіку, мали розпочатися у період з 18 березня по 31 травня 2020 р. та не були розпочаті, включаються до оновленого плану-графіку.

Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 р. та не були зевершеними, зупиняються на період до 31 травня 2020 р.

3. Щодо плати за землю та нерухоме майно

З 1 березня року до 30 квітня 2020 р. не нараховується та не сплачується плата за землю, а об’єкти нежитлової нерухомості у цей період не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно.

4. Щодо перенесення терміну введення реєстраторів розрахункових операцій

На 3 місяці відтерміновується обов’язкове введення РРО для всіх категорій «спрощенців».

5. Щодо звільнення від відповідальності за прострочення заборгованості по споживчому кредиту

У разі прострочення споживачем у період з 1 березня 2020 р. по 30 квітня 2020 р. виконання зобов’язань за договором про споживчий кредит споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за таке прострочення та сплати неустойки (штрафу, пені).

6. Щодо строків подання річної декларації про майновий стан і доходи

Термін подання річної декларації про майновий стан і доходи за 2019 р. продовжується до 1 липня 2020 р.

7. Щодо ФОПів та осіб, які займаються незалежною професійною діяльністю

З 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 р. фізичні особи - підприємці та особи, які займаються незалежною професійною діяльністю, звільнюються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску. 

До вказаних осіб у зазначений період штрафні санкції за неповну, або несвоєчасну сплату єдиного внеску та несвоєчасне подання звітності не застосовуються, а пеня не нараховується, а нарахована підлягає списанню.

Також, зазначеним особам впродовж з 18 березня по 18 травня 2020 р. встановлюється мараторій на проведення документальних перевірок. Перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 р. та не були зевершеними, зупиняються на період до 18 травня 2020 р.

0
0

Останні коментарі

Вам потрібен швидкий довгостроковий або короткостроковий кредит з відносно низькою процентною ставкою до 3%? Ми пропонуємо бізнес-позику, особисту позику, житлову позику, автопозику, студентську позику, позику на консолідацію боргу тощо, незалежно від вашого кредитного рейтингу. Напишіть нам: ziploanfinance@protonmail.com Особисті позики (захищені та незабезпечені) Бізнес позики (захищені та незабезпечені) Консолідаційний кредит та багато іншого. Зв’яжіться з нами для отримання додаткової інформації про позику, і ми вирішимо вашу фінансову проблему. зв’яжіться з нами електронною поштою: ziploanfinance@protonmail.com Номер телефону: +91 8346 909 683 (Дзвонити/What’s app)
Do you need Finance? Are you looking for Finance? Are you looking for finance to enlarge your business? We help individuals and companies to obtain finance for business expanding and to setup a new business ranging any amount. Get finance at affordable interest rate of 3%, Do you need this finance for business and to clear your bills? Then send us an email now for more information contact us now via (financialserviceoffer876@gmail.com) whats-App +918929509036 Dr James Eric Finance Pvt Ltd Thanks
Do you need Finance? Are you looking for Finance? Are you looking for finance to enlarge your business? We help individuals and companies to obtain finance for business expanding and to setup a new business ranging any amount. Get finance at affordable interest rate of 3%, Do you need this finance for business and to clear your bills? Then send us an email now for more information contact us now via (financialserviceoffer876@gmail.com) whats-App +918929509036 Dr James Eric Finance Pvt Ltd Thanks

Додати коментар

Відмінити Опублікувати