01 квітня 2024, 14:53

Контроль по-екологічному

Завдання – забезпечити екологічну безпеку держави за умови максимального сприяння розвитку зони вільної торгівлі

Опубліковано в №42 (488)

Андрій Заїка
Андрій Заїка голова Державної екологічної інспекції України

Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки держави є одним з основних напрямків державної політики України. Особливого значення ця конституційна вимога набуває зараз, коли євроінтеграційні прагнення нашого суспільства переходять у площину конкретних внутрішніх реформ та змін, які в підсумку спрямовані на покращення рівня життя наших людей.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Одним з найголовніших завдань забезпечення екологічної безпеки держави є недопущення потрапляння на її територію радіаційно забруднених, екологічно небезпечних для здоров’я та навколишнього середовища речовин. На сьогодні це один з надважливих напрямків роботи Держекоінспекції. Для досягнення зазначеної мети необхідно встановити ефективний контроль за переміщенням територією України небезпечних вантажів. Сьогодні особливого значення набуває радіологічний контроль, який здійснюється з метою недопущення переміщення через державний кордон радіоактивних речовин (РР) і ядерних матеріалів (ЯМ) з порушенням вимог чинного законодавства. Вказаному виду контролю в обов’язковому порядку підлягають усі види товарів, крім електроенергії, які переміщуються через кордон, у тому числі трубопровідним способом.

Так, лише за 8 місяців цього року на пунктах контролю обласних держекоінспекцій було проведено екологічний контроль майже 107 тис. партій вантажів сумарною вагою понад 14 млн тонн та радіологічний контроль 96 тис. партій вантажів вагою понад 160 млн тонн. Це – мільйони вантажних вагонів, сотні тисяч автомобілів, тисячі суден та літаків, сотні тисяч контейнерів. Як результат, за порушення екологічних та радіологічних норм при переміщенні через кордон вантажів та товарів інспекторами складено більше ніж 5 тис. протоколів. Частину вантажів було затримано або повернуто. Наприклад, у серпні цього року на посту екологічного контролю «МАПП Рава-Руська» було затримано вантажний автомобіль, який перевозив 20 тонн цинкового шлаку з підприємства м. Артемівська до Німеччини. Під час проведення радіаційного контролю вказаного транспортного засобу було встановлено, що гамма-випромінювання вантажу у деяких місцях перевищує допустимі норми. За цим фактом відкрито кримінальне провадження та проводяться слідчі дії.

У країні, де відбуваються воєнні дії, проходять антитерористичні операції, де з соціальних мереж і потоку медійних новин постійно просочується інформація про радіоактивні матеріали, «брудну» ядерну зброю, задля забезпечення екологічної та радіаційної безпеки велике значення для всієї спільноти має здійснення та посилення радіаційного контролю. Важливим заходом, щодо підвищення ефективності радіологічного контролю (виявлення випадків незаконного перевезення радіаційно-небезпечних об’єктів) та прискорення процедури проходження товарів через пункти пропуску на державному кордоні є проведення першого етапу радіологічного контролю (експрес аналізу) за допомогою стаціонарної апаратури у пунктах пропуску через державний кордон. Наразі стоїть завдання максимально автоматизувати цей процес. Це дає змогу, як прискорити контроль, зробити його якіснішим, так і уникнути можливих корупційних проявів з боку недобросовісних інспекторів.  

У багатьох країнах цивілізованого світу використовуються стаціонарні прилади на пунктах радіаційного контролю. Застосування такого обладнання є виправданим і ефективним. Однак, впровадження автоматизованої системи радіаційного контролю в інших країнах тривало досить довго (від 2 до 5 років). І нам необхідно активніше переймати апробований досвід та забезпечувати пункти пропуску новітнім обладнанням.

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.03.2015 №357-р «Про затвердження плану заходів щодо дерегуляції господарської діяльності» були прийняті постанови Кабінету Міністрів України про внесення змін до чинного законодавства, а саме  постанова Кабінету Міністрів від 07.07.2015 №491 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» (далі – постанова №491) та постанова Кабінету Міністрів від 07.07.2015 №492 «Про внесення змін до Правил охорони внутрішніх морських вод і територіального моря України від забруднення та засмічення» (далі – постанова №492), з метою спрощення процедур контролю, у тому числі екологічного та радіологічного контролю в морських портах. Державна екологічна інспекція України підтримує ініціативу внесення змін до деяких нормативних документів та усвідомлює необхідність приведення всіх нормативних документів, які регулюють відносини у сфері екологічного контролю у відповідність до сучасних вимог міжнародного права та національного законодавства.

У зв’язку з тим, що Постанова №491 прийнята лише у липні 2015 р. на сьогодні існує ряд невирішених питань, а саме – необхідність в оснащенні пунктів пропуску через державний кордон України стаціонарними системами радіологічного контролю як в режимі експорту, так і у режимі імпорту, що відповідають вимогам законодавства про метрологію й метрологічну діяльність, та у їх використані відповідно до інструкцій щодо їх застосування.

Держекоінспекція бере участь у розробці та внесенні змін до нормативно-правових актів, які регулюють питання стосовно здійснення радіологічного контролю вантажів та транспортних засобів (у тому числі суден) у пунктах пропуску через державний кордон. А саме, постанови КМУ від 20.03.1995 №198 «Про здійснення екологічного контролю в пунктах пропуску через державний кордон», наказу Мінприроди від 15.05.2000 №27 «Про затвердження Інструкції щодо проведення радіаційного контролю транспортних засобів і вантажів у пунктах пропуску через державний кордон та на митній території України», наказу Мінекобезпеки від 08.09.1999 №204 «Про затвердження Положення про екологічний контроль у пунктах пропуску через державний кордон та в зоні діяльності регіональних митниць».

Після запровадження Урядом постанов №491 та №492 Держекоінспекція здійснює екологічний контроль суден виключно у тих випадках, коли з судна скидаються видимі плавучі частки або з’являються видимі сліди нафти чи інших забруднюючих речовин у районі їх викидів, що призводить до фактичного погіршення якості води. Так, п. 4, 5 «Правил охорони внутрішніх морських вод і територіального моря України від забруднення та засмічення», затвердженими постановою КМУ від 29.02.1996 №269 заборонено скидання із суден у внутрішні морські води та територіальне море України вод, які містять забруднюючі речовини у концентраціях, що перевищують нормативи гранично допустимих концентрацій основних забруднюючих речовин. Додаток до вказаних Правил встановлює нормативи допустимих концентрацій основних забруднюючих речовин у внутрішніх морських водах і територіальному морі України. Держекоінспекцією, на підставі зібраної та узагальненої інформації, із залученням наукових установ, інститутів з питань моніторингу та оцінки забруднення Чорного моря, ініціюється проведення дослідницьких робіт, з метою встановлення відповідності чинних нормативів гранично допустимій концентрації.

На жаль, чинним законодавством і нормативними актами не врегульовано порядок визначення фактичного погіршення якості води в акваторії морських портів. Не регламентований законодавчо і порядок взяття проб ізольованих баластних вод та проведення їх аналізу. Тому Держекоінспекцією розробляються і будуть внесені на розгляд Уряду проекти постанов щодо порівняння вод при контролі забруднення з фоновими показниками, про порядок взяття проб ізольованих баластних вод та проведення їх аналізу.

Сьогодні перед нами стоїть завдання, у рамках Угоди про асоціацію з Євросоюзом, гармонізувати наше природоохоронне законодавство таким чином, щоб воно одночасно сприяло створенню всеосяжної Зони торгівлі та забезпечувало дієвий контроль за переміщенням через кордон екологічно та радіаційно небезпечних вантажів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати