12 вересня 2017, 12:15

Із присмаком права. Топ-20 книг, які варто прочитати юристу

Оксана Купер
Оксана Купер магістр права, журналіст-аналітик, спеціально для «Юридичної Газети»

Бути гарним правником - це не тільки вміння, як складати цивільні позови та багатотомні кримінальні справи, аналізувати чинні закони чи пропоновані законопроекти, щоб ввести туди низку власних правок. Це і постійна самоосвіта та вдосконалення когнітивних (і не тільки) навичок.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Напередодні цьогорічного Форуму видавців "Юридична Газета" підготувала власну підбірку рекомендованих книжкових новинок, які б, на нашу думку, здалися корисними та цікавими представникам юридичних професій. Ми аналізуємо кожне видання через призму того, яку сферу законодавства та галузь права зачіпає кожна книжка та чому вона стане корисною українському правнику.

Художня література 

1. "Адвокат негідників", Джон Ґрішем (Видавнича група "КМ-БУКС").

Письменник та екс-адвокат Джон Ґрішем головним героєм свого роману робить громадського захисника. Його персонаж вірить у те, що кожен має право на справедливе судочинство; ненавидить великі корпорації; не довіряє владі та має серед клієнтів підлітків-наркоманів та кримінальних авторитетів, засуджений до смертної кари:

"Мене звати Себастьян Руд. Хоч я доволі відомий громадський адвокат, ви не побачите мого імені на рекламних щитах чи автобусних зупинках, воно не кинеться вам в очі із жовтих сторінок...Закон - це моє життя, він завжди цілком мене поглинає і лише часом винагороджує".

 Книжка зацікавить усіх, хто хотів би збагнути, наскільки нещодавно впроваджений в Україні інститут громадського захисника відрізняється від американського.

2. "Суддя та його кат", Фрідріх Дюрренматт (Видавництво Старого Лева).

Детектив від швейцарського письменника Фрідріха Дюрренматта - це не лише про розслідування вбивства лейтенанта поліції, але й про пошук відповідей на вічні філософські питання про незнищенність зла, безсилість закону, людську справедливість та перемогу добра.

Дія у романі відбувається у кінці 40-х років ХХ століття і описує протистояння комісара Берлаха, що розслідує злочин, і злочинця Ґастманна. Видання, що вийшло українською мовою у перекладі української письменниці Наталки Сняданко, буде цікавим як любителям криміналістики та дедуктивного методу розслідування, так і теорії права та порівняльного правознавства.

3. "Той, хто вбиває", Кріс Тведт (Нора-друк).

Норвезький письменник Кріс Тведт за фахом є юристом та раніше практикував як адвокат. Працює в жанрі детективного роману.

Його "Той, хто вбиває" продовжує тематику попередніх творів автора "Коло смерті" та "Небезпека рецидиву" (вийшли в українському перекладі раніше), де головним персонажем є адвокат у кримінальних справах Мікаель Бренне.

Цього разу за сюжетом адвокат бере справу екс-ув’язненого, колишнього рок-музиканта, а тепер письменника, якого обвинувачують у вбивстві своєї літературної наставниці.

Чому це цікаво читати юристу? На сторінках книжки ви дізнаєтеся не лише про роботу адвоката у Скандинавії, а й про особливості місцевої судової системи.

Історичні дослідження 

4. "Залізна завіса. Приборкання Східної Європи. 1944-1945", Енн Епплбом (Видавництво "Києво-Могилянська академія").

У новій книжці американської журналістки Енн Епплбом досліджується історія утворення й початку еволюції комуністичних режимів у країнах Східної Європи після Другої світової війни. Авторка розповідає про події у звільнених Червоною армією Угорщині, Східній Німеччині та Польщі, використовуючи матеріали численних архівів, свідчення очевидців та ін.

Вона досліджує історичне минуле Європи тих часів на підставі численних документальних (юридичних) фактів та присвячує свою працю "тим жителям Східної Європи, які відмовилися жити в облуді".

"У ретроспективі історія часом сприймається як неминучий курс подій, тож протягом десятиліть після насадження комунізму дехто намагався відшукати post hoc раціональне пояснення появи тоталітарних режимів у Східній Європі", - розмірковує журналістка.

Це однозначно must read для дослідників історії права та теорії держави і права та міжнародного публічного та міжнародного приватного права ХХ століття.

5. "Півстоліття опору: кримські татари від вигнання до повернення (1941-1991 рр.). Нарис політичної історії", Ґульнара Бекірова (Критика).

Дослідниця Ґульнара Бекірова у своїй праці описує історію кримськотатарського народу у період від депортації 1944 року, життя кримських татар у спецпоселеннях, - до завершення їх боротьби за повернення на історичну батьківщину - Крим. У книжці наводяться численні матеріали із архівів СРСР (в т.ч. документи про діяльність каральних органів та більше 100 документальних фото), з допомогою яких Бекірова покроково фіксує та відтворює хроніку тих подій.

Книжка, певною мірою, є таким собі узагальненим документом про часи репресій та переслідувань за етнічною ознакою та опір кримськотатарського народу радянському тоталітаризмові. Для правника ця книжка – частина історії нашої держави, яка, безумовно, наштовхне на численні роздуми навколо співвідношення понять закону та права.

6. "Убивство у Мюнхені. По червоному сліду", Сергій Плохій (Клуб сімейного дозвілля).

Нова праця професора історії і директора Українського наукового інституту Гарвардського університету Сергія Плохія базується на архівних матеріалах та протоколах суду навколо постаті Богдана Сташинського – одного із найвідоміших агентів КДБ, вбивці Степана Бандери і Лева Ребета.

Аналізуючи історичні факти/докази по справі, які історик досліджує, і головного персонажа - самого Сташинського, - юридичний фактаж тут можна знайти не тільки в судових документах справи (кримінальне право та процес), а й аналізі особистості злочинця через призму науки кримінології.

Нон-фікшн та бізнес-література

7. "Людський фактор. Секрети тривалого успіху видатних компаній", Річ Карлгаард (Книголав).

Автор цієї книжки - видавець американського ділового журналу Forbes Річ Карлґаард - переконаний, що ключ до успіху варто шукати в нематеріальній складовій бізнесу - так званому "людському факторі". Підприємець дуже аргументовано обґрунтовує свою теорію, детально розповідаючи про те, як сформувати сильну команду, створити ідеальні умови для її розвитку та, зрештою, привести свою компанію до високих успіхів і перемог на тривалий період.

Окремо автор також ідентифікує п’ять ключових змінних, які складають такий "людський фактор" кожної організації: довіра; розум; командна робота; смак та історія.

Книжка згодиться як молодому юристу, який тільки задумується про власну кар'єру, так і керуючому партнеру, який прагне вдосконалити менеджерські навички в управлінні власною компанією.

8. "Стратегії і тактики спілкування", Патрік Кінг (Книголав).

Американський експерт у галузі комунікацій Патрік Кінг пропонує 18 потужних методів, які можуть бути використані у спілкуванні. Ця теорія зосереджується на використанні власного унікального емоційного інтелекту і розуміння людської комунікації, щоб зламати емоційні бар'єри, вселити упевненість і забезпечити людей інструментами, необхідними для успішної комунікації.

Простою мовою автор описує прийоми, за допомогою яких читач, як стверджує Кінг, зможе підвищити коефіцієнт корисної дії розмов та/чи переговорів.

Ця книжка стане в нагоді усім правникам, які прагнуть удосконалити свої навички комунікації.

9. "Перевага. У чому сила корпоративної культури", Партік Ленсіоні (Наш формат).

Вважаєте корпоративну культуру пережитком минулого? Тоді ця книжка точно для вас! Бізнес-тренер та письменник Патрік Ленсіоні описує, як корпоративна культура може стати найбільшою перевагою будь-якої компанії (в т.ч. і юридичної).

У книжці автор наводить практичні поради та приклади з досвіду різногалузевих компаній, із якими він працював. Ленсіоні розповідає, як створити згуртовану команду менеджерів, мотивувати працівників, разом досягати спільної мети й навчитися бути відвертими одне з одним.

Видання буде корисним, в першу чергу, юристам-менеджерам, які прагнуть удосконалити власні управлінські навички.

10. "На гачку. Як створити продукт, що чіпляє", Нір Еяль (Наш формат)

Книжка "На гачку" Ніра Еяля, підприємця та бізнес-консультанта, зачіпає сферу підприємництва на перетині маркетингу та психології. Автор намагається збагнути, що лежить в основі технології, яка "чіпляє" споживача, та пояснює таку "модель потрапляння на гачок", що застосовують успішні компанії, щоб непомітно мотивувати споживача купувати саме їхній продукт. Напевно, у цьому "щось є" і це було б корисно і для правників. То ж чому б це не застосувати такі знання на ринок правових продуктів та юридичні послуги?

Видання буде користим для всіх, хто прагне зрозуміти психологію споживача і без особливих фінансових затрат створити особливий продукт, а також для тих, кому цікавий маркетинг, в т.ч. маркетинг юридичного консалтингу.

11. "Поштовх. Як допомогти людям зробити правильний вибір", Річард Талер, Касс Санстейн (Наш формат). 

Автори книжки - професор юридичного факультету Гарвардського університету Каc Санстейн та професор економіки, науковий співробітник Національного бюро економічних досліджень США Річард Талер у своїй книжці "Поштовх. Як допомогти людям зробити правильний вибір" досліджують механізми прийняття рішень у людській свідомості.

Автори пропонують власну концепцію таких поштовхів, або наджів, - такий собі спосіб вплинути на вибір людини, не вдаючись до маніпуляцій, заборон чи наказів. Вони вважають, що з їхньою допомогою можна сприяти розумним покупкам та інвестиціям, економії електроенергії, безпеці на дорозі, вживанню здорової їжі та багатьом іншим корисним речам, тобто підштовхнути людину до "правильних" дверей, зберігаючи свободу вибору кожного.

Видання знадобиться правнику, як нам здається, тому, що одним із співавторів книжки про психологію людської поведінки є професор права, а це вже має бути цікаво.

12. "48 законів влади", Роберт Грін луб сімейного дозвілля).

Американський письменник Роберт Грін у своїй книжці, що нарешті вийшла українською, пише про 48 повчальних правил самоуправління, які майстерно ілюструє прикладами із світової історії.

Книжка навчить вас розставляти пріоритети, вивчати й розуміти людей, опановувати власні емоції й не говорити більше, ніж потрібно. До прикладу, законом 5-м із праці Гріна є те, що "чимало залежить від репутації - бережіть її ціною в життя", а законом 29-м: "все має бути сплановане до самого кінця". Здається, це знадобиться в житті і роботі й пересічному правнику.

Тому, на нашу думку, практичні поради автора стануть у нагоді кожному, хто прагне підкорити гірську владну вершину - у власній компанії чи галузі права.

Економіка 

13. "Економіка добра і зла", Седлачек Томаш (Видавництво Старого Лева).

Легко та доступно написана праця про економіку чеського економіста та радника Вацлава Гавела стане зрозумілою навіть неспеціалістам.

"Уся економіка в загальному розвитку є економікою добра і зла", – пише автор та зазначає, що в рамках цього тексту намагається зафіксувати розвиток духу економіки.

У книжці автор майстерно поєднує економічну науку із історією, філософією, психологією та давніми міфами.

Книжка знадобиться усім, хто цікавиться історією держави і права (та їх інститутів), а, особливо, правникам, повсякденна робота яких тісно пов'язана, до прикладу, із розслідуванням економічних злочинів.

14. "Капіталізм і свобода", Мілтон Фрідман (Наш формат).

Книжка нобелівського лауреата Мілтона Фрідмана "Капіталізм і свобода" уже стала класикою політико-економічної літератури ХХ століття. Автор розглядає зв’язок між економічною та політичною свободою та міркує, чому варто обмежити вплив держави в економіку, децентралізувати владу, забезпечити гнучкий валютний курс, роздержавити сфери освіти і соціального забезпечення.

Його ідеї здобули ефективне втілення у різних країнах світу, зокрема надихнули Рональда Рейгана в США і Маргарет Тетчер у Великій Британії на дерегуляцію економіки.

Книжка буде корисною і нашому юристу, щоб краще збагнути економічні важелі регулювання суспільних відносин та зрозуміти, "яка вона, економіка здорової людини".

Право та персоналії

15. "Східно-Західна вулиця. Повернення до Львова", Філіп Сендс (Видавництво Старого Лева).

Книга британського правозахисника, адвоката та професора права Філіпа Сендса "Східно-Західна вулиця. Повернення до Львова" відкриє таємні сторінки з історії міста та його роль у розвитку міжнародного права. Погодьтеся, такий непередбачуваний сюжет уже інтригує.

Письменник розповідає, що Львів подарував світові чотирьох великих юристів в міжнародному праві, що навчалися на місцевому юридичному факультеті між 1915-1930 рр. Серед них - Герш Лаутерпахт і Рафал Лемкін, які власне створили міжнародне право таким, яким ми знаємо його тепер. Саме Лемкін і Лаутерпахт окреслили такі поняття, як "права людини", "геноцид", "злочин проти людяності", а у 1945-1946 рр. у Нюрнберзі були юридичними консультантами американців та британців.

16. "Світовий порядок. Роздуми про характери націй в історичному контексті", Генрі Кіссінджер (Наш формат).

Книжка американського політолога та дипломата Генрі Кіссінджера осмислює підстави сучасної кризи міжнародного права. Автор ставить під сумнів існування єдиної загальноприйнятої моделі світового порядку, розглядаючи конкуренцію різноманітних варіантів світового порядку як похідну від цивілізаційних уявлень про порядок загалом.

Він розмірковує про те, чи можлива співпраця між державами, які мають принципово різні візії світового порядку; чи потребує перегляду взаємозв’язок цінностей і зовнішньої політики.

Видання сподобається усім, хто цікавиться міжнародним публічним правом та прагне знати більше про світову історію та геополітикою, а також місце України у цьому балансі сил на мапі світу.

17. "Основи ІТ-права", авторський колектив (Юрінком Інтер).

Ще якийсь десяток років тому розмови про IT-право та обслуговування такої компанії на українських теренах могли б застати практикуючого юриста зненацька. Тепер же це повноцінна правова вітчизняна практика, яка успішно функціонує та… уже має власний навчальний посібник.

Видання "Основи ІТ-права", як його позиціонують автори, побудований на практичному досвіді юридичного супроводу ІТ-компаній в Україні, зосереджуючись на аналізі судової практики та практичних кейсів та дослідження ІТ-права, присвячені його цивільно-правовим і госпадарсько-правовим аспектам. Зокрема, один із розділів книжки має назву "Стартап в Україні: погляд з позиції ІТ-права". Крім того, книжка також містить аналіз та досвід США та країн ЄС в цій галузі.

18. "Світова класична думка про державу і право", Є. Безродний, В. Ковальський (Юрінком Інтер).

Науково-популярне видання, що описує історичний рух думок, ідей, поглядів щодо виникнення права і держави, про основу державного суверенітету і розуміння напрямів регулювання та охорони державного ладу, власності, системи господарювання та безліч інших базових юридичних понять, які обов’язкові для розуміння для кожного правника.

Книжка досить пізнавальна та точно стане в нагоді студентам на курсах історії та теорії держави та прав, а також науковцям, які досліджують еволюцію механізмів державного правління.

19. "Теорія кримінального переслідування", авторський колектив (Видавництво Львівського національного університету імені Івана Франка).

Видання наукового спрямування, що тісно зачіпає галузь кримінально-процесуального права як в вітчизняному, так і міжнародному аспектах. Автори посібника описують закономірності становлення та розвитку стандартів поведінки держав у процесі кримінального переслідування правопорушників.

Окремо розкриваються також і особливості процесів міжнародного співробітництва, в т.ч. за участю України.

Видання, найперше, згодиться студентам та науковцям, які вивчають чи досліджують аспекти цього правового інституту, а також практикам, що працюють у правоохоронних органах.

20. "Ефект Люцифера. Чому хороші люди роблять жахливі вчинки", Філіп Зімбардо (Yakaboo Publishing)

"Ефект Люцифера" соціального психолога Філіпа Зімбардо - це, на нашу думку, також і якісний зразок дослідження із кримінології, де шляхом експерименту встановлюється природа злочинності та злочинця в замкненому просторі в'язниці.

На майже 600 сторінках тексту автор в найменших деталях описує весь перебіг славнозвісного Стенфордського тюремного експерименту 1971 року, що досліджує реакцію психіки людини на обмеження свободи та нав’язані соціальні ролі "в'язнів" та "охоронців".

Видання знайде небайдужих не лише серед норм права, а й всіх, хто хоча б раз задумувався над впливом оточуючого простору на поведінку кожного соціального індивіда.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати