20 листопада 2017, 15:15

Інноваційні виклики: п’ять кроків до змін

Опубліковано в №47 (597)

Ірина Бегма
Ірина Бегма «KPMG Law Ukraine» менеджер з маркетингу відділу розробки IT рішень

Інновації – це слово з кожним днем ​​стає все більш популярним. Ми його чуємо на конференціях, під час яких спікери в один голос стверджують про важливість інновацій та впровадження нових технологій. Автори світових бестселерів у своїх роботах не перестають розповідати про успішні практики імплементації таких рішень, які дозволили бізнесу і компаніям змінитися та стати більш успішними.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Медіа також підтримують культ важливості інноваційних рішень. Безперечно, всі мають рацію. Змінювати себе і процеси в компанії дуже важливо та життєво необхідно. Проте коли компанія все ж таки вирішує піти інноваційним шляхом, постає головне питання: «З чого почати?».

Саме таке питання постало 2 роки тому перед компанією KPMG в Україні, яка є досить консервативною. Консервативність допомагає нам надавати стабільно високу якість послуг, спираючись на багаторічний досвід і практику наших фахівців. Однак, як вже зазначалося раніше, інновації живуть за правилом: «Потрібно бігти удвічі швидше, щоб кудись потрапити». Тому необхідно трансформувати навіть найтрадиційніші підходи.

Спираючись на наш, нехай і не багаторічний, але успішний досвід перших кроків на шляху до трансформації, важливо відзначити, що цифрова трансформація полягає не лише у впровадженні нових технологій. Насамперед, варто змінити мислення і культуру в компанії. Ініціатива будь-яких змін повинна йти від керівництва компанії. У нашому випадку – від партнерів. Топ-менеджер або власник бізнесу повинен працювати з IT-напрямком (або консультантом з впровадження програмного забезпечення (далі – ПЗ) у тісному зв’язку, щоб інновації реалізовувалися в тих напрямках і бізнес процесах, в яких є найбільша потреба. Цифрова трансформація – це спосіб удосконалити бізнес-процеси, знизити витрати, збільшити частку ринку, досягти позитивних змін у традиційних підходах, людях і моделях компетентності.

Драйвери трансформацій

Цифрове перетворення – це перетворення бізнесу. Основними драйверами для трансформації процесів, на нашу думку, є інновації, люди та зовнішні чинники. Як тільки з'являється технологічна інновація, релевантна для конкретного бізнесу, вона призводить до disruption. Компанії відмовляються від застарілих підходів на користь нових рішень у своїх бізнес процесах: хмарні рішення, Big Data, IoT, RAD тощо. Ці та багато інших технологічних інновацій приносять користь бізнесу, збільшують швидкість роботи, знижують витрати та забезпечують більш позитивні результати.

Наступним драйвером, як виявилося в нашому випадку, стають люди. Два роки тому, коли Костянтин Карпушин, партнер і керівник відділу розробки IT-рішень KPMG в Україні, очолив напрямок інноваційного розвитку та впровадження нових технологій KPMG в СНД, саме він став тим драйвером, який запустив трансформаційний процес. Важливо знайти таких лідерів у кожній компанії, які хотітимуть і розумітимуть, як бізнесу потрібно змінюватися. Ще один драйвер – це клієнти. Вимоги та очікування клієнтів до бізнесу змінюються, а отже, виникає необхідність у технологіях для задоволення потреб бізнесу.

П'ять кроків на шляху до інноваційних рішень

Перш ніж розпочати впровадження інноваційних рішень у KPMG в Україні, ми виробили поетапний план, який допоміг нам структурувати підхід і визначитися з подальшими кроками. Цей 5-етапний процес є стратегічним планом для мобілізації всієї компанії на шляху до трансформації. Важливо розуміти, що трансформація бізнесу не є чудодійним засобом для всіх бізнес-завдань. Це безперервна подорож і безперервний процес. Немає жодної кінцевої точки, але кожен крок, який ви зробите, може стати вирішальним для вашої компанії.

Крок 1: Визначення стратегії компанії, враховуючи впровадження інноваційних продуктів

Організаційна зміна починається з керівництва, яке переглядає стратегію організації у світлі нинішніх ринкових умов. Одна з ключових цілей KPMG у СНД – вийти на нові ринки та зміцнити нашу позицію в бізнесі, при цьому підвищуючи ефективність щоденної роботи. Нові технології та ІТ-рішення стрімко руйнують сформовані правила ведення бізнесу. Нам потрібно до цього адаптуватися. Саме для того щоб ІТ-рішення максимально швидко реалізовувалися, у KPMG був створений Відділ розробки ІТ-рішень – in-house-команда з розробки ПЗ.

Основне завдання відділу – зробити так, щоб кінцевий користувач будь-якого ІТ-продукту був ним повністю задоволений. Ми досягаємо цього завдяки розумінню бізнес-процесів у компанії, яке дозволяє нам забезпечити глибоке опрацювання проблеми з оптимальним рішенням, а також завдяки тому, що ми зосереджуємо увагу не на функціоналі продукту, а на відчуттях клієнта у той момент, коли він ним користується.

Крок 2: Виділити напрямки, які трансформуватимуться за допомогою інновацій

Дуже складно почати впровадження нових технологій у різних площинах бізнесу, оскільки це вимагає великої кількості ресурсів. Ми почали з того, що створили свою CRM-систему, щоб значно збільшити клієнтську базу та якісно поліпшити комунікацію з клієнтами за допомогою системного підходу. Чотири роки тому на ринку було дуже багато CRM-систем, але вони всі, на нашу думку, або не підходили для консалтингового бізнесу, або були занадто повільними. Врешті-решт ми найняли IT-фахівця, який у тісній співпраці з податковими консультантами розробив нашу першу CRM-систему.

Крок 3: Розробити та впровадити інноваційні рішення

Одна з проблем, з якою зіштовхнулася наша компанія – це вибір підрядника. На ринку багато IT-компаній, але для того щоб IT-фахівці розібралися у бізнес-процесах, потрібен час. Ми змінювалися стрімко. У нас цього часу не було. Тому ми створили свій in-house-відділ розробки IT-продуктів, завданням якого була розробка і запуск інноваційних продуктів для нашого бізнесу, а також для бізнесу наших клієнтів. Наша команда сформована таким чином, що ми повністю супроводжуємо процес розробки будь-якого ІТ-продукту (від дизайну прототипу до його фінального «розгортання»). На сьогодні у відділі працюють 18 осіб: розробники з ІТ-компаній та індустрії з досвідом реалізації найрізноманітніших проектів, фахівці з машинного навчання, тестувальники, дизайнери інтерфейсів та ін.

Наші переваги – це розуміння бізнес-процесів, наявність фахівців у галузі права, податків, аудиту, бізнес-консультування, які працюють у тісному зв'язку з командою розробників на кожному етапі проекту.

Крок 4: Мотивувати команду використовувати нові технології

Не секрет, що впровадити нові рішення – це половина шляху. Друга половина – зробити так, щоб співробітники користувалися цими рішеннями. Люди не те, що не хочуть, щоб ви розвивалися або впроваджували свої ідеї. Просто ми схильні до упереджених уявлень про те, як повинен працювати цей світ. Коли все чітко вписується у певні межі, виникає відчуття безпеки. Тому ми створили систему постановки цілей KPMG S.M.A.R.T., завданням якої було мотивувати співробітників ставити цілі за межами їхніх щоденних завдань. Цей інноваційний продукт став драйвером, завдяки якому члени команди стали ставити більш амбітні цілі, які позитивно позначилися на розвитку бізнесу. Спочатку система постановки цілей KPMG S.M.A.R.T. була розроблена для внутрішнього користування, а зараз ми вже отримуємо запити від інших компаній на впровадження цього софту.

Крок 5: Прагніть до досконалості та повторіть попередні кроки

Пройшовши перші 4 кроки, повторіть їх ще раз. Цей цикл трансформації повинен бути інтегрований в компанію на всіх рівнях. Найскладніше – розпочати. Як тільки співробітники відчують, що їхній внесок насправді змінює компанію, а керівництво побачить позитивний вплив на фінансові показники, це стане потужним імпульсом, який спонукатиме до подальших змін.

Почавши з 2-х перших ПЗ, ми продовжили розробку інших софтів, які вже сьогодні допомагають нашому бізнесу. Нещодавно ми розробили та впровадили інтелектуальну базу знань – KPMG Knowledge Cloud для Департаменту податкового та юридичного консультування KPMG KPMG у СНД. Основне завдання системи – допомогти фірмам-членам мережі KPMG KPMG у тому, щоб надавати клієнту високоякісні послуги у максимально стислий термін, спираючись на досвід релевантних проектів і передову практику інших команд.

Зараз наша команда працює над низкою інших інноваційних продуктів: програма управління проектами, конструктор для комерційних пропозицій та інші рішення, які дозволять нашій компанії працювати ефективніше й надавати клієнтам послуги на більш високому рівні.

Якщо говорити про роботу для інших компаній, нещодавно ми виграли перший проект з автоматизації процесу розрахунку витрат для міжнародної агрокомпанії, а зараз триває процес переговорів щодо впровадження системи постановки цілей KPMG S.M.A.R.T. для 3-х компаній в Україні.

Ми вважаємо, що наразі інновації є життєво необхідними будь-якому бізнесу. Компанії повинні змінюватися, робити виклик та перемагати несприятливі ринкові умови.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати