26 серпня 2020, 12:51

Ефективне використання е‑каталогу в публічних закупівлях

Що для цього потрібно

Опубліковано в №16 (722)

Євгеній Сільверстов
Євгеній Сільверстов експерт з публічних закупівель

В Україні більше 30 тис. замовників, які закуповують медичні вироби та фармацевтичну продукцію. Більшість співробітників цих організацій не є професійними закупівельниками та мають низьку експертизу в цій сфері. До того ж, часто закупівельники та/або їх керівники корумповані. Отже, економічна ефективність закупівель у країні дуже низька.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Більшість покупок, які здійснюють державні замовники, уніфіковані. Процеси у таких закупівлях рутинні, повторювані, а значить, можуть бути автоматизовані, щоб зекономити час та мінімізувати адміністративний тягар як для замовників, так і для постачальників, запобігти корупції.

Саме для придбання стандартних товарів застосовують інструменти електронних та агрегованих закупівель. Їх проводять централізовані закупівельні організації.

Одними з результатів пілотного проєкту зі створення централізованої закупівельної організації, який проводився у 2017‑2018 рр. відповідно до рішення КМУ, стали розробка концепції електронних каталогів та запровадження пілотного проєкту е‑каталогів, який отримав назву «Прозорро Маркет». Метою проєкту було впровадження автоматизованих електронних механізмів закупівлі для розповсюджених та уніфікованих товарів.

Рамкові угоди, електронні каталоги та динамічні системи закупівель у директиві ЄС про публічні закупівлі

Рамкові угоди (ст. 33).

Європейські директиви виділяють наступні види рамкових угод (РУ):

  • закрита РУ з одним постачальником без відновлення конкурсу;
  • закрита РУ з кількома постачальниками та без відновлення конкурсу;
  • закрита РУ з кількома постачальниками та з проведенням другого етапу конкурсу;
  • відкрита РУ з кількома постачальниками та з проведенням другого етапу конкурсу (динамічна система закупівлі).

Динамічні системи закупівель (ст. 34) — це підвид рамкової угоди для часто здійснюваних покупок, чиї характеристики загалом доступні на ринку та відповідають вимогам замовників. Така система працює як повністю електронний процес і має бути відкрита протягом усього періоду дії системи закупівель для будь-якого суб'єкта господарювання, який задовольняє критеріям відбору.

Електронні каталоги (ст. 36). Замовники можуть вимагати, щоб пропозиції постачальників були представлені в форматі електронного каталогу або включали електронний каталог.

Централізовані закупівельні організації (ст. 37). Замовники можуть придбавати роботи, товари та послуги, застосовуючи контракти, укладені за допомогою центрального закупівельного органу (ЦЗО), з використанням динамічних систем закупівель, якими керує центральний закупівельний орган, або за допомогою рамкової угоди, підписаної центральним органом закупівель.

Поточний стан реалізації інструментів закупівель для ЦЗО

Наразі законодавчі можливості для здійснення агрегованих закупівель ЦЗО вкрай обмежені. Рамкові угоди, які діють відповідно до ЗУ «Про публічні закупівлі» та наказу Мінекономрозвитку про «Особливості закупівель за рамковими угодами та їх укладення», не відповідають у повній мірі європейським директивам та ефективним практикам закупівель через РУ в країнах ЄС. Динамічна система закупівель не впроваджена, закупівлі через е‑каталоги обмежені ціновим порогом у 200 тис. грн по 4 знаку CPV.

Для успішного функціонування та здійснення своїх функцій ЦЗО потрібен ефективний інструмент закупівель за рамковими угодами, каталогами та динамічними системами. Використання цих інструментів та наявність колекції рамкових угод запустить «закупівельний конвеєр» — зробить закупівлі для тисяч замовників швидким ефективними та економічно вигідними. Час, який раніше витрачався на закупівлю типових товарів, робіт та послуг, може бути використаний замовниками для нетипових та складних закупівель.

MVP е‑каталогів: поточний стан

Пілотний проєкт MVP офіційно стартував у березні 2019 р. та діє досі. Процес функціонування та адміністрування каталогів наступний:

1. На основі дослідження попиту замовників та аналізу ринкової пропозиції ЦЗО формує товарні групи та категорії. Товари в категорії відбираються та групуються за допомогою уніфікованих технічних вимог до предмету закупівлі — «Профілів». Ця профільна структура визначає асортимент каталогу і те, які товари стануть або не стануть частиною асортименту.

2. ЦЗО запрошує постачальників приєднатися до умов договору щодо роботи в каталозі та проводить їх кваліфікацію як юридичних осіб (перевірка державної реєстрації, статутні документів тощо). Постачальники обирають одну або кілька категорій, у яких хочуть постачати товари. ЦЗО перевіряє досвід постачання аналогічних товарів (постачальник має надати 20 накладних, що підтверджують факти поставки), ліцензії на здійснення діяльності, сертифікати та дозволи на введення в обіг медичних товарів.

3. Коли постачальник пройшов кваліфікацію, йому надається доступ до розміщення пропозицій. Товари він додавати сам не може — це робить ЦЗО як адміністратор каталогу. Постачальник подає на введений товар свою цінову пропозицію та інші умови: регіон поставки, мінімальний розмір партії або замовлення.

4. Постачальник може подати дані по товарах, які він хоче ввести в каталог, через спеціальні шаблони-форми, розроблені ЦЗО. Співробітники ЦЗО вносять дані по товарах у центральну базу даних, записуючи їх спеціальним кодом (JSON).

5. Один і той самий товар може містити декілька пропозицій від різних постачальників. Усі пропозиції та назви постачальників відображаються під назвою та описом товару та видні замовнику.

6. Замовник здійснює вибір будь-якого товару з каталогу. Як у звичайному інтернет-магазині, товар потрапляє у кошик, постачальник зв'язується з замовником, і вони підписують договір. Постачальник здійснює доставку товару, а замовник — оплату. Після закриття угоди електронна система автоматично публікує на порталі «Прозорро» звіт про укладений договір згідно вимог Закону.

7. Наразі закупівлі здійснюються методом прямого вибору на суму до 50 тис. грн по 4 знаку CPV. Очікується впровадження додаткової процедури, яка є другим етапом відбору — запит цінових пропозицій (ЗЦП). Закупівлі через ЗЦП будуть здійснюватися вже на суми від 50 до 200 тис. грн. Порівняння товарів для ЗЦП проводитиметься за допомогою профілю. Тобто постачальник обере не товар, а профіль — уніфіковану технічну вимогу. Всі постачальники, товари яких відповідають вимогам профілю, отримають автоматичний запит від системи про надання цінової пропозиції. Учасник може знизити ціну або залишити її без змін. Товар, який буде мати кращу ціну на момент закінчення строку надання цінової пропозиції, отримає контракт від замовника.

Наразі процедура ЗЦП розробляється та проходить тестування. Очікуваний строк впровадження — 1–2 місяці.

Якщо розглядати увесь цей процес з точки зору процедур, описаних в європейській директиві по закупівлях, е‑каталог технічно вже є відкритою рамковою угодою або динамічною системою закупівель з кількома учасниками та другим етапом конкурсу через ЗЦП.

Правове підґрунтя для розвитку закупівельних інструментів в Україні

Наразі поняття е‑каталогу закріплене в ЗУ «Про публічні закупівлі» (п. 1 ст. 8). План заходів щодо реалізації стратегії реформування системи публічних закупівель («дорожньої карти»), затверджений розпорядженням Кабінету міністрів України, передбачає створення та розвиток е‑каталогів (п. 18) та запровадження можливості застосування динамічної системи закупівель (п. 41). Згідно плану заходів, повна технічна реалізація та нормативна імплементація має відбутися не пізніше 2022 р.

Ці практики імплементуються в українське законодавство відповідно до плану гармонізації публічних закупівель зі стандартами європейського союзу та євродирективами.

Підсумок

Важливо, щоб законодавство України розвивалось та централізовані закупівельні агенції отримали необхідний набір інструментів для виконання своїх функцій. Для цього в законодавство має бути імплементовано такі зміни:

  • зміни в Закон про публічні закупівлі та впровадження динамічних систем закупівлі;
  • зміни в Закон про публічні закупівлі, наказ про РУ та в процедуру рамкової угоди відповідно до європейських практик та вимог директиви про закупівлі.

40

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати