18 серпня 2020, 18:22

Довіряй, але перевіряй. Як доцільно перевіряти контрагентів

Опубліковано в №15 (721)

Анастасія Гурська
Анастасія Гурська «Клочков та Партнери, АО» партнер, адвокат

Підписуючи черговий контракт на вигідних умовах, слід перевіряти контрагента та розуміти ризики співпраці з ним. Як показує практика, досить часто клієнти, перебуваючи в ейфорії від «комерційних умов», які їм вдалось отримати під час переговорів, та оцінюючи свої доходи від проекту в майбутньому, не завжди приділяють увагу перевірці надійності контрагента й оцінці ризиків співпраці з ним. Залишення поза увагою деяких моментів може стати причиною отримання збитків, оскільки в подальшому можуть бути не виконані зобов'язання з оплати (чи то з причин відсутності коштів, чи через відсутність технічної можливості) або не досягнутий результат, за який оплачувались кошти.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Дуже важливо перед підписанням будь-якого договору зважувати всі ризики та робити детальну оцінку бізнес-репутації контрагента. Ні в якому разі не стверджую, що працювати можна лише з контрагентами, які мають бездоганну репутацію. Звичайно, в нинішніх умовах це неможливо. Будь-яка підприємницька діяльність у будь-якій сфері має певні ризики. Та надаючи оцінку своєму майбутньому бізнес-партнеру, ви, беззаперечно, зможете прорахувати, які ризики можуть вас очікувати і як перестрахуватись від них, на яких умовах безпечно співпрацювати з таким контрагентом, у яких ситуаціях слід негайно застосовувати інструменти захисту своїх прав та в яких напрямах.

Більше того, недобросовісний контрагент може допустити не лише невиконання зобов'язань по оплаті, поставці товару, наданню послуг тощо через відсутність активів (грошових коштів, товару, спеціалістів) та, відповідно, створення для вас дебіторської заборгованості, для стягнення якої потрібно буде звертатись до суду і нести додаткові витрати (на судовий збір, адвоката, виконання судового рішення та інші адміністративно-організаційні питання), а спричинити більш глобальні наслідки.

Наприклад, якщо ви є платником ПДВ і спів працювали з ненадійним контрагентом, це може призвести до того, що фактично буде заблоковано вашу діяльність, адже якщо ваш контрагент є «фігурантом кримінального провадження» і ви мали з ним господарську операцію, фактично це є підставою для податківців поставити під сумнів реальність усіх ваших господарських операцій і поставити вам гриф «ризиковий», чим заблокувати реєстрацію податкових накладних та фактично господарську діяльність. Не можете зареєструвати податкову накладну - не можете виконати зобов'язання перед контрагентом, адже ні для кого не секрет, що в більшості випадків у договорах передбачають здійснення оплати виключно після успішної реєстрації податкової накладної. Як наслідок, від співпраці з ризиковим контрагентом ваше підприємство стає теж «токсичним», і ви не отримуєте виконання зобов'язань від інших ваших контрагентів.

Або може бути ще гірша ситуація, коли ваш контрагент є «фігурантом кримінального провадження», і орган досудового розслідування має певні сумніви щодо законності вашої діяльності також через вашу співпрацю з цим контрагентом. У такому випадку ви можете отримати і тимчасовий доступ до речей і документів, і обшуки офісу та помешкань керівника і бухгалтера, і вилучення майна підприємства, і арешт рахунків, і допити працівників. Усе це негативно впливає на нормальне функціонування бізнесу.

У таких ситуаціях підприємство не може ефективно працювати через відсутність технічної можливості, а спеціалісти починають пошуки нового місця роботи. Наслідок один - втрата прибутку.

Відповідно, такі негативні ситуації слід прораховувати наперед і перевіряти свого контрагента, щоб розуміти, які заходи безпеки треба застосувати при співпраці з ним і «чи варта шкірка вичинки».

Як адвокат із захисту бізнесу, я виокремлюю наступні критерії оцінки ризиковості контрагентів:

1) судова активність;

2) наявність активів;

3) репутація осіб, які здійснюють управління;

4) форма організації бізнесу та відкритість.

Судова активність

Перед підписанням договору завжди варто перевіряти відкриті джерела і розуміти ситуацію щодо судової активності контрагента. Цю інформацію можна перевірити як через сайт судової влади court.gov.ua, так і через сайт Єдиного державного реєстру судових рішень reyestr.court. gov.ua і проаналізувати:

- чи часто ваш контрагент виступає боржником і, відповідно, не виконує зобов'язання з оплати? Чи великі суми заборгованості має? Чи це систематична практика у контрагента не оплачувати грошові кошти згідно своїх зобов'язань? Чи можливо, що контрагент має таку заборгованість, що призведе до повної неплатоспроможності? Якщо відповідь на такі питання в процесі оцінки є негативною, то з таким контрагентом можна або працювати по передоплаті, або ризикувати і прописувати в умовах договору максимальні умови для страхування від ризиків невиконання ним зобов'язань (наприклад, можливість повернути продане майно, або можливість оплату коштами по договору будівельного підряду замінити на можливість отримати нерухомість, можливість застосовувати великі штрафні санкції, які компенсують судові витрати, тощо);

- чи має ваш контрагент невиконані зобов'язання перед ним, що може призвести до неможливості виконання зобов'язань перед вами? Чи має він спори з податковими органами та якого характеру? Чи має спори з банками, колишніми працівниками? Чи має спори щодо визнання недійсними правочинів та з яких підстав? Чи є контрагент учасником державних закупівель з порушеннями законодавства?

- чи є кримінальні провадження, в рамках яких діяльність контрагента перевіряється? До вчинення яких кримінальних правопорушень причетне керівництво підприємства? Чи є факти вилучення документів та майна підприємства в рамках обшуків чи тимчасових доступів до речей і документів та причини такого вилучення? Чи є факти накладення арештів на майно, в т. ч. грошові кошти на рахунках? На якій стадії такі кримінальні провадження і наскільки вони пов'язані з господарською діяльністю контрагента?

- чи є ваш контрагент учасником справ про банкрутство?

- чи укладав він мирові угоди? Чи будь-які судові спори максимально затягуються з боку контрагента?

- чи є керівник/бухгалтер підприємства учасником спорів і яких? Чи можуть вплинути такі спори на господарську діяльність контрагента?

Аналогічно варто перевіряти контрагента в Єдиному реєстрі боржників та реєстрі виконавчих проваджень (в автоматизованій системі виконавчих проваджень), аналізувати, чи є він боржником, на які суми, чи закриті виконавчі провадження, чи є закінчені виконавчі провадження тощо. Варто перевіряти і наявність податкового боргу.

Наявність активів

Для того, щоб розуміти, чи є контрагенту що втрачати у випадку невиконання зобов'язань перед вами та чи є за рахунок чого отримати виконання зобов'язання, можна просто перевірити наявність і вартість активів підприємства (рухоме, нерухоме майно, баланс, інші активи), фінансову звітність, знову-таки, спори за активи та розмір таких активів, знаходження майна під арештом тощо.

Репутація осіб, які здійснюють управління

Керівник несе відповідальність за господарську діяльність, і бажано, щоб репутація такої особи була належна, а тому важливою є перевірка керівництва контрагента. У першу чергу варто звернути увагу, чи не є керівник підприємства «номінальним», який насправді не має відношення до господарської діяльності контрагента, а керування підприємством здійснюють інші особи. У такому випадку можуть бути проблеми, починаючи від фіксування умов співпраці і закінчуючи кримінальними провадженнями і податковими перевірками.

Також варто звертати увагу на ділову репутацію та біографію керівника, щоб оцінити серйозність його намірів. Знову-таки, важлива і наявність у керівника підприємства активів, адже як відповідальна особа він може втратити свої активи у випадку кримінального переслідування за незаконну діяльність підприємства. Аналогічно важливо, чи не притягується/притягувався керівник до відповідальності за шахрайство, адже добросовісність такої особи відразу ставиться під сумнів. У цілому багато моментів, на які потрібно звертати увагу.

Форма організації бізнесу та відкритість контрагента

Що мається на увазі? Чим прозоріша форма організації бізнесу, тим надійніший контрагент. Якщо дійсний власник (бенефіціар) офіційно має відношення до контрагента, це свідчить про прозорість діяльності компанії, тоді як наявність у офіційних документах осіб, які є «номінальними» власниками (а пошук кінцевого бенефіціара є неможливим), лише викликає сумніви.

Під відкритістю контрагента слід розуміти наявність офісу, можливість приїду в офіс, наявність працівників, можливість підписання договору за участю керівництва контрагента, врешті-решт, наявність бездоганної ділової репутації на ринку тощо.

Таким чином, ніколи не буде зайвим максимально перевірити свого контрагента та зрозуміти, які можуть бути ризики у випадку невиконання з його боку зобов'язань, щоб ще на стадії створення з ним правовідносин визначитись з наслідками спільної діяльності та можливістю застосування превентивних заходів від втрат.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати