25 грудня 2015, 11:04

«Довідка-рахунок» йде в минуле, але недоліки в роботі МВС залишаються

Опубліковано в №52(498)

Віра Соболєва
Віра Соболєва «Juscutum» молодший юрист практики вирішення конфліктів та спорів

Протягом довгих років довідка-рахунок була усписку обов'язкових документів для реєстрації/перереєстрації транспортного засобу. Сьогодні ж її з цього списку вилучили. З якої причини багато покупців авто на вторинному ринку висловлювали свою недовіру до цього документу та чому міністр внутрішніх справ, все ж таки, вирішив вилучитийогоз варіантів відчуження транспорту? Ці та інші важливі питання щодо нової системи відчуження автомобіліврозглянемо далі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Довідка-рахунок (далі довідка) - це документ, виготовлений на номерному бланку встановленого зразка, що підтверджує придбання транспортного засобу. Видавати її мають право спеціалізовані підприємства, які поставлені на облік Департаменту ДАІ МВС України.

«Довідка-рахунок - королева корупції в ДАІ», - так її назвав Арсен Аваков. Міністр внутрішніх справ посилався на корупційні схеми, що ґрунтуються на отриманні цього обов'язкового документупри проведенні реєстрації/перереєстрації автомобіля. Але міністр забув врахувати юридичні недоліки, які були допущені при його впровадженні.

Ще до недавнього часу довідка асоціювалася з корупційними діями з боку державних службовців та можливими ризиками для осіб, які хотіли придбати авто. Але є й такі автолюбителі, яким державний бланк довідки вселяв уявне відчуття безпеки.

Як було раніше

Був автомобіль і бажання його придбати. Виникає питання - як саме? Український законодавець передбачав два варіанти відчуження авто - шляхом укладання нотаріального договору купівлі-продажу або через довідку.

Розглядаючи запропоновані варіанти, кращим вважається вибір договору купівлі-продажу, однак він передбачає витрати на нотаріуса та тяганину з документами, яку багато хто хоче обійти. Томунайчастіше обирався другий варіант - через довідку, яка швидко оформлюється і не вимагає договорівтадодаткових витрат. Оформити її можна було прямо уДАІ, за умовою знаходження там співробітника спеціалізованого підприємства, або ж у підприємстві, яке має відповідний дозвіл. Для цього необхідно було надати правовстановлюючі документи власника автомобіля та документи,які підтверджують особи сторін. Після перевіркиданих, документів та оплативартості автомобіля, видавалася довідка, що й було формальним підтвердженням перереєстрації авто на нового власника.

Процедура отримання довідок

Де спеціалізовані підприємства брали довідки, які є документами суворої звітності? В ДАІ. Сама схема, починаючи з формування довідки з електронної версії уматеріальну форму тадо моменту передачі-отримання її майбутнім власником авто, досить корупційна. В Україні існує Державне підприємство «Поліграфкомбінат «Україна», яке є одним з найбільших комбінатів тапровідним виробником поліграфічної продукції в нашій країні. ДАІ замовляло довідки у цього комбінату і потім за собівартістю продавала спеціалізованим підприємствам, яким дозволено отримувати, оформляти тапродавати ці довідки. До недавнього часу собівартість документу становила 29 гривень, потім ціна була знижена до 12 гривень. Якщо розглядати діапазон цін, які пропонують спеціалізовані підприємства, то він буде коливатися від 500 до 2000 грн. Справа утому, що в нормативній базі не вказана фіксована вартість довідки під час її оформлення для покупця транспортного засобу. Тому будь-яка запропонована ціна є цілком законною. А ось ДАІ у випадку відсутності такого документу реєстрацію/перереєстрацію не проведе. Процентна накрутка на собівартість - прибуток підприємства. ДАІ тапідприємство працюють за домовленністю, оскільки безперебійно і в потрібній кількості довідки отримували тільки ті підприємства, які розділяли свій прибуток з ДАІ.

Мінуси королеви корупції

Купуючи машину через довідку, у халепу потрапив не один покупець. Крім  завищеної ціни на оформлення документу, в середньому, за20 хвилин, ще присутні невиправдані ризики для нових власників. Припустимо, ви, як покупець, провели операцію з купівлі автомобіля через довідку, маючи незасвідчений договір. Підприємство, яке оформляє довідки, не має доступу до Реєстру застав рухомого майна, тому перевірити чи знаходиться машина узаставі або лізингу не можна. Отримавши документ, новий власник проводить реєстрацію машини на себе. У МРЕВ машину перевірять по базі «Угон», а ось перевіряти інформацію про наявність уДержавному реєстрі обтяжень рухомого майна не зобов'язані. Але немає гарантії, що машина не була закладена в банку під взятий кредит,а після цього кредит було погашено. Адже, банк має право вилучити авто для погашення кредитної заборгованості, і те, що ви не знали, що машина знаходиться під заставою, не обмежує банк у його правах.

Також є ймовірність того, що у придбаного авто був не один господар. Наприклад, куплену машину в шлюбі продати можна тільки за згодою обох сторін шлюбу. Щоб нотаріус засвідчив угоду купівлі-продажу автомобіля, йому знадобиться дозвіл кожного з подружжя, на противагу цьому при оформленні довідки згода другого з подружжя не обов'язкова.

Таким чином, можна стати учасником чужих сімейних розбірок або навмисного шахрайства. За таких обставин можна втратити автомобіль або чималу суму грошових коштів на юридичну допомогу,добре потріпавши собі нерви.

Що чекає попереду

Міністр внутрішніх справ запевняє громадян України утому, що в недалекому майбутньому вони будуть мати можливість економити свій час і гроші без надмірних ризиків. Для цього на території України створюються сервісні центри МВС, де надаватимуть різні види послуг, включаючи адміністративні, в число яких входить перереєстрація транспортного засобу на нового власника. Така процедура обіцяє бути простою таменш витратною. Передбачається, що оформити договір купівлі-продажу транспортного засобу можна буде безпосередньо в сервісному центрі надання послуг МВС. Перереєстрація автомобіля на нового власника буде здійснюватися шляхом підписання з обох сторін договору про купівлі-продажу автомобіля уприсутності адміністратора такого центру. Поки не зрозуміло буде зазначена послуга платною чи ні, але в будь-якому випадку прогнозується, що це має бути значно дешевше, ніж довідка. Крім того, плата за адміністративну послугу буде надходитидобюджету держави.

Недоліки в оновленій системі

Як вже було сказано, всі майбутні зміни спрямовані на поліпшення якості отримання послуг громадянами у сервісних центрах МВС. Але залишається відкритим питання стосовно гарантії.Чи зможе адміністратор, посвідчуючи договір,забезпечити покупцеві гарантію законного права продавця на відчуження такого майна? Чи будуть нові норми безпечніше попередніх? У будь-якому випадку, купуючи транспортний засіб на вторинному ринку, покупець повинен бути пильним, навіть, при обіцяних поліпшеннях з боку органів МВС. Мета законопроектів та вже внесені йзатверджені зміни до деяких нормативних актів спрямовані на регулювання суспільних відносин, пов'язаних із наданням «сервісних послуг» Міністерством внутрішніх справ України. Аналізуючи ситуацію з довідкою, важливо зрозуміти, що співробітники ДАІ не несуть відповідальність перед покупцем при оформленні процедури купівлі-продажу транспортного засобу. Вся відповідальність, врешті-решт, лягає на сторони угоди без будь-яких гарантій її законності. Нові процедури, введені після ліквідації довідки-рахунку з обов'язкових документів при реєстрації/перереєстрації, на жаль, не забезпечують надійності результату.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати