06 лютого 2020, 16:46

Діджиталізація в земельних відносинах: як спростити життя за допомогою ІТ

Марія Рудометкіна
Марія Рудометкіна «Горецький і Партнери, ЮФ» помічник юриста

Діджиталізація – термін, який з відривом очолив список найвідвідуваніших слів словника, а кількість його переглядів з шаленою активністю зросла. Неологізм, який увійшов в українську мову лише кілька років тому, є транслітерацією англійського digitalization та, згідно з визначенням словника, означає зміни в усіх сферах суспільного життя, пов’язанні з використанням цифрових технологій. У даній статті зупинимося саме на запровадження діджиталізації у земельних відносинах нашої країни.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На сьогоднішній день Україна стрімко взяла курс на активізацію розвитку інформаційних ресурсів та послуг. Нині у нашій державі виникає багато спірних питань стосовно обігу земель сільськогосподарського призначення, а також відсутній консенсус щодо шляхів вирішення проблеми земельної реформи. Наразі Україна не обмежується питанням щодо скасування мораторію на землю, дана програма також спрямована на запровадження прозорого і конкурентного ринку. Одним із головних її елементів є запровадження електронних торгів.

Після відкриття ринку сільськогосподарських земель продаж і купівля буде дозволена громадянам України, українським юридичним особам, територіальним громадам те державі. Зазначено, що реалізація державного земельного фонду повинна буде проводитися виключно через аукціони на публічних торгах, де всі учасники матимуть рівний доступ до них.

Верховна Рада IX скликання прийняла у першому читанні законопроект про запровадження земельних торгів через ProZorro. Даним нормативно-правовим актом пропонується продаж земельних ділянок державної і комунальної власності або прав на них, який обов’язково проводитиметься через електронні аукціони в електронній торговій системі.

Земельні торги будуть проводитися через єдину електронну торгову систему, в режимі реального часу у мережі Інтернет. За результатами проведення аукціону буде укладатися договір купівлі-продажу, оренди суперфіцію, або емфітевзису земельної ділянки, укладеного з переможцем торгів, який запропонував найвищу ціну. Відповідно до прийнятого законопроекту, визнається новий порядок проведення земельних торгів. Він передбачає автоматизацію ряду процесів, наприклад, здійснення ставок, подання заявок учасникам та інше. Уся документація, яка стосуватиметься торгів земельних ділянок буде відкритою, та забезпечуватиме ефективність організації та проведення вищезазначених торгів.

Масштабні зміни запроваджені в самому центрі земельних відносин – Держгеокадастрі. ДЗК — це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, цільове призначення, обмеження у використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Перезавантаження ДЗК поділені на декілька етапів:

1. Створення ортофотопланів та 3-D моделі місцевості території України.

2. Наповнення відомостями ДЗК, що передбачає:

  • стовідсоткову інвентаризацію державних сільськогосподарських земель;
  • інвентаризацію решти державних земель;
  • внесення відомостей про якісні характеристики земель.

3. Створення електронного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників та геодезистів.

За прогнозами уряду, реформування Держгеокадастру стане важливим кроком на шляху до прозорості ринку землі в України. Відбудиться здешевлення планування територій громад, що призведе до економічного зростання країни та створення позитивного інвестклімату.

Проведення діджиталізації у земельних відносинах – забезпечення прозорості та відстежування земельних відносин, а також надання достовірної інформації про власників землі, вартість угоди тощо. Звичайно не будуть відкриватися персональні дані щодо власників і користувачів земельних ділянок, але відкриватимуться всі дані про координати поворотних точок земельної ділянки.

Основним інструментом названого проекту є геопортал, у якому будуть зібрані результати обробки даних дистанційного зондування земель України та підключена публічна кадастрова карта. Планується оновити інформацію про ліси, незареєстровані території, умовні прибережні захисні смуги тощо. На отриманій карті можна побачити межі ділянок, чи обробляються вони чи ні, які культури там ростуть, яка зволоженість ґрунту, який індекс вегетації культури та інше.

Ще одним із нововведень є створення національної інфраструктури геопросторових даних. Система має поєднувати у собі всі реєстри та інформаційні бази держави, за допомогою неї громадяни зможуть отримувати відповідні документи у спрощеному порядку.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати